בן השר והכסף שנעלם: השקיעה את כל חסכונותיה, אך העסקה הסתבכה

חדוה יצחק השקיעה 450,000 שקלים בעסקת נדל"ן, שבה היה מעורב בנו של השר לשעבר דוד ליבאי. עם זאת, כשביקשה אותם בחזרה - נתקלה בסירוב. "רוקנו אותי, לקחו לי את הכל"

בנובמבר 2016 הגיעה חדוה יצחק, אם חד הורית ומנהלת בתחום הקוסמטיקה, למשרדים של עורך דין בכיר ומוכר במרכז תל אביב. היא הגיעה לשם כדי לחתום על הסכם הלוואה. בעבור 450,000 השקלים שחסכה נאמר לה שהיא תקבל לא רק ריבית, אלא גם שכר דירה ממומן ואפשרות לרכוש דירה בהנחה באחד מהפרויקטים שתבחר של התחדשות עירונית במרכז הארץ. לאחר שחתמה על ההסכם התחרטה יצחק וביקשה לקבל חזרה את כספה - אך היא סורבה. 

על דלת המשרד בו התקיימה הפגישה התנוסס שמו של שר המשפטים לשעבר, דוד ליבאי. בפנים המתין לחדוה בנו, דני, איש עסקים בעל אשכול חברות בתחום הנדל"ן. דני נהג להשתמש מעת לעת בחדר הישיבות של אביו בלי כל קשר לפגישות או לתוכנן. עוד נמצא בחדר גם מנשה גפני, מטפל רוחני ומי שתיווך בין חדוה לדני. "רוקנו אותי, לקחו לי את הכול. זה מה שהיה לי. זו מלחמה ברמה היומיומית להתעורר בבוקר, להבין שהחזירו אותי אחורה", סיפרה חדוה בבכי. 

בהסכם נכתב כי חדוה תלווה לחברת אפגרייד מבנים ששייכת לקבוצת סיטיגרופ נדל"ן את הסכום ובתום שנתיים תקבל את הכסף בחזרה תמורת תשואה של 6%. על פי ההסכם החברה תעניק לחדוה אופציה לרכישת דירה בשווי של עד מיליון שקלים וחצי, בהנחה של עד 25% מערך הדירה. נוסף על כך, עד למימוש האופציה או החזר ההלוואה, תהיה המלווה זכאית להשתתפות בדיור חלופי בסך של 4,500 שקלים בחודש. "העסקה נשמעה טובה ומדהימה וזה מאוד קסם לי באותה התקופה. עברנו על הסכם והכל היה כתוב", העידה חדוה. 

 חדוה יצחקי
 

חדוה יצחק (חדשות 13)

 

כאשר הנסיבות השתנו וחדוה החליטה לבטל את העסקה, היא התקשרה לגפני וביקשה את עזרתו. "התקשרתי למנשה ואמרתי לו יש לי קצת בעיות כלכליות. אני חייבת כסף ואני רוצה לצאת מהעסקה ומנשה אמר לי שאין בעיה, זה ייקח קצת זמן. כל יום זה היה היום, מחר, אני אדבר עם דני, כן. ושום דבר". במשך כמעט שנה חדוה ביקשה את הכסף שלה בחזרה. מועד פירעון ההלוואה שנקבע בהסכם חלף וכאשר חדוה נפגשה עם ליבאי, הוא אמר לה שהוא נקלע לחובות ואין לו כסף להחזיר לה. יש לציין כי חדוה קיבלה את דמי השכירות שהובטחו לה ועוד סכומי כסף קטנים – סיוע זמני.

לטענת עורך הדין מיימון אביטן, הייחוס המשפחתי עזר לשכנע גם שני אנשי עסקים להלוות לדני ליבאי חמישה מיליון שקלים. בימים אלו מתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד דני ליבאי בגין אותם כספים. "הם נתנו את הכספים לדני בגלל ההיכרות הקרובה עם אבא שלו", אומר אביטן. "כשהגיע יום מועד פירעון ההלוואה דני ליבאי בדה סיפור מצוץ מהאצבע, בלי כיסוי עובדתי, במטרה להתחמק מתשלום הכספים".

 מנשה גפני, המתווך
 

מנשה גפני, המתווך (החדשות 13)

 

מדני ליבאי נמסר בתגובה: "לחדוה יצחק הושבו כספים של כמחצית מסכום ההלוואה הנטען על ידה, זאת בניגוד להסכם עמה ומתוך היענות לבקשתה שנומקה במצוקה כלכלית עסקית. לקראת תום המועד לתשלום יתרת הסכום המגיעה לה על פי ההסכם, סירבה חדוה לערוך התחשבנות. לנוכח מצב דברים זה הפנתה החברה שלי "אפגרייד" את המחלוקת למוסד לבוררות עסקית והפקידה בנאמנות את יתרת סכום ההלוואה המגיע לחדוה על פי תחשיב החברה. מעולם לא ניהלתי את עסקיי במשרד של אבי פרופ' דוד ליבאי. רק פעולת החתמתה הטכנית נעשתה במשרדו של אבי שבו שהיתי בעת שגפני וחדוה ביקשו ממני לבוא מיד לחתום על ההסכם. בין אנשי העסקים שמייצג עו"ד מימון לבין חברת "סיטי גרופ" קיים סכסוך עסקי שמתנהל בבית המשפט". 

ממנשה גפני נמסר בתגובה: "מעולם לא הפניתי אנשים זולת חדוה לחברת "אפגרייד" ורק ניסיתי לעזור לחדוה ועזרתי בהשבת חלק מהכספים"

מפרופ' דוד ליבאי נמסר: "דני מנהל את עסקיו באופן עצמאי ואין לי שום קשר או השפעה עליו. חדר הישיבות במשרדי שימש לעתים רחוקות ונדירות לצרכיו של דני אבל לא הייתי חלק מהפגישות. אין לי שום קשר לגב' חדוה יצחקי ומעולם לא דיברתי או פגשתי אותה".