"הנשיא פרס הוא מנוף?": כך תכנן גבי אשכנזי לפעול נגד אהוד ברק

תמלולי חקירתו של הרמטכ"ל לשעבר חושפים כיצד ביקש להפעיל את הנשיא לשעבר, השר גדעון סער ויו"ר ההסתדרות עופר עיני נגד הממונה עליו. כחול לבן: "הדלפות ממוחזרות"

בחירות 2019: תמלולי חקירתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מבכירי מפלגת כחול לבן, שנחשפו הערב (רביעי) בחדשות 13, מראים כיצד תכנן להפעיל את נשיא המדינה דאז שמעון פרס, השר לשעבר גדעון סער ויושב ראש ההסתדרות עופר עיני לשעבר נגד הממונה עליו – שר הביטחון אהוד ברק. בין השאר, על פי תמלולי החקירה שנערכה במסגרת פרשת הרפז, אשכנזי פעל לגייס את פרס לטובת המלחמה בברק והתערב כדי לסדר לבועז הרפז גישה לחומרים בלשכת שר הביטחון. התמלולים המלאים יפורסמו בחדשות 13 בסוף השבוע, ב"שישי" עם אילה חסון.

באחד מתמלולי החקירה, נחשפה שיחה משנת 2010 בין אשכנזי למשה סתיו, איש עסקים עשיר וחבר אישי שלו ושל מבקר המדינה לשעבר יהודה ויינשטיין, שבה דיברו השניים על שר הביטחון דאז ברק ועל לשכתו. "למה התכוונת כשאמרת שהמחסנים שלך מלאים בתחמושת? למרות שהוא ניסה להרגיע, אתה אמרת שתיתן לברק מכה והוא ייפול?", שאלו החוקרים את אשכנזי. 

 גבי אשכנזי
 

גבי אשכנזי (חדשות 13)

 

ואכן, מהתמלול עולה כי אשכנזי הפעיל את כל האמצעים שברשותו באופן ישיר ועקיף נגד השר הממונה עליו וחלק מהקצינים שכפופים לו. "אבי בניהו אומר לך 'עופר עיני נפגש איתי ואמר לי שגבי רק ייתן לי סימן. אני חייל שלו. אהוד מבין רק כוח'. אתה עונה לו "עיני היה אצלי בבית, נתתי לו את כל הסימנים להתחיל לעבוד", הדגימו החוקרים כיצד הפעיל הרמטכ"ל לשעבר את יו"ר ההסתדרות דאז נגד ברק. 

על פי התמלולים, אשכנזי רצה לגייס גם את שמעון פרס, אז נשיא המדינה, לטובת המלחמה נגד ברק והאלוף (במיל') יואב גלנט. "אתה שואל את בניהו, 'פרס זה מנוף עליו?', אומר החוקר לאשכנזי. "ובניהו משיב לך 'פרס זה מנוף עליו ועוד יותר על ביבי'". עוד שאלו החוקרים את אשכנזי למה נתן הוראה לעוזרו האישי ארז וינר, לחבר את בועז הרפז עם הממונה על הביטחון במשרד הביטחון אמיר קין, כדי לתת להרפז גישה לטיסות אל על של אנשי לשכת שר הביטחון. על כך השיב אשכנזי כי "אינו זוכר". 

מכחול לבן נמסר בתגובה כי "מאות אלפי השיחות של רא"ל גבי אשכנזי והעדויות השונות נבדקו חזור ובדוק על ידי כל  גורמי החקירה בצבא, במשטרה ובמבקר המדינה. רשויות אכיפת החוק, פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה אמרו את דברם. הציבור מאס בהשחרה ובהסתה באמצעות הדלפות פוליטיות מגמתיות וממוחזרות".

מגדעון סער נמסר בתגובה: "ככל שמדובר בי - אין לדברים כל יסוד" ואילו עופר עיני הגיב כי "מעולם לא אמרתי את זה". 

ממשרד המשפטים נמסר כי "היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, קיבל את ההחלטה לסגור את תיקו של הרמטכ״ל, גבי אשכנזי, על יסוד המלצתם של כל הגורמים המקצועיים הרלבנטיים - בכללם משטרת ישראל, הפרקליטות הצבאית ופרקליטות המדינה - שסברו פה אחד שיש לסגור את התיק. המלצתם של גורמי המקצוע, ובחינת הראיות בתיק, הם, ורק הם, שעמדו בבסיס ההחלטה של היועץ. כל טענה אחרת בנושא זה היא שיקרית ונגועה לצערינו בהעדר תום לב".