ועדת הבחירות הכריעה: מועמדות בן ארי ובן גביר לכנסת אושרה

חרף עמדת היועמ"ש שהמליץ לפסול את ריצת בן ארי לכנסת ועל חודו של קול, התקבלה ההחלטה לאשר את מועמדותם של חברי איחוד מפלגות הימין. סתיו שפיר: "נעתור לבג"ץ"

בחירות 2019: ועדת הבחירות המרכזית אישרה היום (רביעי) את מועמדותם לכנסת ה-21, של חברי איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, במקומות ה-5 וה-8, בהתאם לסיכום בין עוצמה יהודית לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. ראשית, התקיימה הצבעה ראשונה על פסילת כל איחוד מפלגות הימין, שנפלה. לאחר מכן קיימה הוועדה הצבעה על פסילת שני נציגי עוצמה לישראל, ואז על פסילתם בנפרד.

ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה הודיעה כי תעתור לבית המשפט העליון כדי למנוע מבן גביר ובן ארי להתמודד בבחירות לכנסת."נדאג להרחיק את הגזענים האלימים והמסיתים הללו - ממשיכי כהנא שם תנועת הליכוד השוותה בינו לבין חוקי הנאצים - מבית הנבחרים של המדינה היחידה של העם היהודי", מסרה שפיר. גם יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הודיעה כי תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. 

הרב גלעד קריב, שעומד בראש התנועה הרפורמית, הגיב להחלטת ועדת הבחירות, וטען כי נתנה "רוח גבית לגזענות ולהסתה". הועדה "נכשלה כישלון מביש ביישום הוראות חוק יסוד הכנסת. עתירת התנועה הרפורמית הניחה תשתית ראייתית רחבה המוכיחה את ההסתה הגזענית המתמשכת של מיכאל בן ארי, ותשתית זו הביאה את היועץ המשפטי לממשלה לקבוע כי המדובר במקרה מובהק המצדיק פסילה", כתב קריב, והוסיף כי התנועה הרפורמית תגיש עתירה לבג"ץ בנושא. 

 
 
 
 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מסר בתגובה להחלטה כי "קואליציית הכהניסטים ניצחה היום בוועדת הבחירות ומחובתנו לעשות הכול כדי שזו תהיה הקואליציה היוצאת. מפלגת הליכוד שנציגה בוועדה ביקש היום לשלוח אותי לסוריה, רוצה להכשיר את הגזענות המכוערת והאלימה. הכל כשר כשהמטרה היא הצלת נתניהו. ההיסטוריה מורכבת התהליכים ואנחנו עומדים בפני תהליך מאוד מסוכן לעתידה של מדינת ישראל".

במהלך הדיון, התייחס בן ארי לטענה שעלתה כלפיו על גזענות נגד ערבים, וטען כי "אני מדבר רק על מי שלא נאמן למדינה. מי שנאמן לנו שיישאר פה. מי שלא נאמן לנו צריך ללכת מפה", והתגאה בכך ש"ניחם משפחה ערבייה למדינת ישראל שבנה נרצח בפיגוע". הוא התייחס לביקורת על התבטאויותיו לגבי ערביי חיפה וטען כי: "מדובר שם במפגינים שהפגינו למען רוצחי משפחות".

כזכור, בדיון שנערך היום בשאלת מועמדותם של חברי איחוד מפלגות הימין, בן ארי וכן איתמר בן גביר, דרש האחרון כי ההצבעה תהיה על פסילת כל רשימת עוצמה יהודית, ולא רק על חברים מתוכה. בפתח הדיונים פרץ עימות באולם, לאחר שחבר הכנסת מטעם מרצ עיסאווי פריג' התפרץ בצעקות, ובן גביר השיב לו בתגובה "לך למרמרה".

בן גביר הגיש בנוסף כתב תביעה על סך חצי מיליון שקלים נגד חברות הכנסת סתיו שפיר ומיכל בירן, לאחר שאלו כינו את אנשי עוצמה יהודית "נאצים", לפני מספר ימים. שפיר סירבה לקבל מידיו את כתב התביעה. זאת, לאחר שכתב התביעה הוגש הבוקר לבית משפט השלום בירושלים. "לא ניתן לאנשי השמאל ההזוי להכפיש ולהשוות יהודים לנאצים המתועבים, שעסקו בהשמדת העם היהודי", אמר בן גביר. "יידעו גם חברות הכנסת שפיר ובירן כי חסינותן לא תעמוד להן והן ייאלצו לשאת באחריות לדבריהן המתועבים".

"יש פה מדיניות של לטמון את הראש בחול – מדברים על מפגעים בודדים ומתעלמים מהמעטפת, ממי שתומך בטרור ובחיסולה של מדינת ישראל", הצהיר בן ארי במהלך ההפסקה בדיונים. "על זה באנו להתריע. הם קוראים לזה גזענות – אני קורא לזה שפיות", אמר.

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

בהמשך, התפרץ פריג' פעם נוספת ותקף את חברי איחוד מפלגות הימין: "ללא גזענות לא הייתה שואה. היהדות לא אומרת לכם את זה. אנשים אלימים כאלה צריך להוציא מקרבנו. אנחנו שואפים לחברה מתוקנת, לא גזענית. אני פונה אליכם, לכל היהודים אחד אחד – אני נלחם על קיומי במדינה הזאת. אני רוצה שנהיה ביחד. צריך להבין מה עובר עלינו. אני נלחם על קיומי".

מוקדם יותר הבוקר התייחס בן ארי להמלצת היועץ המשפטי לממשלה לפסול את מועמדותו: "היועמ"ש בעיקר העתיק והדביק דברי הסתה ושטנה. הוא פסל אותי על הציטוטים שנוח לו, ולא עשה את העבודה היסודית שנדרשת ממשפטן כמוהו". בן ארי אמר את הדברים בריאיון לרשת ב'. 

כאמור, אתמול הגיש מנדלבליט את עמדתו ליו"ר ועדת הבחירות, שלפיה אין לאשר התמודדותו של בן ארי בבחירות בגין הסתה לגזענות. במכתבו, הציג היועמ"ש ציטוטים מפי בן ארי, שנאמרו בהזדמנויות שונות ומצדיקים לדבריו את פסילת מועמדותו. לדבריו של מנדלבליט, מניתוח התבטאויותיו של בן ארי עולה כי רובן ככולן מתייחסות לציבור הערבי בכללותו - ולא רק לערבים שהיו מעורבים בפעולות טרור. 

 

אחת האמירות שציטט מנדלבליט בהצהרתו נלקחה מנאום שנשא בן ארי באזכרה השנתית לרב כהנא, בו אמר: "ניתן להם מאה אלף דונם, עוד העדפה מתקנת, אולי הם יאהבו אותנו. בסוף כן, הם אואהבים אותנו - שחוטים". בהמשך דבריו, אמר כי 
"הרב כהא לימד אותנו - אין דו קיום איתם". בהתייחסו לאוכלוסיית הבדואים, אמר בן ארי: "צריך לטפל בהם, אבל בארצות המוצא".