"לא תהיה התנתקות שנייה": כחול-לבן פרסמה המצע לבחירות

המפלגה פירטה על הנושאים שיעמדו במרכז עשייתה בכנסת הבאה. בין היתר, הצהירה כי תאפשר תחבורה ציבורית בשבת. "החלטה מדינית היסטורית - רק במשאל עם או ברוב מיוחד"

בחירות 2019: מפלגת כחול לבן בראשותם של יאיר לפיד ובני גנץ, פרסמה היום (רביעי) את המצע שלה לקראת הבחירות הקרובות, ופירטה בו את הנושאים שבכוונתה לפעול למענם בכנסת הבאה. בתחום המדיני-ביטחוני, הבהירה המפלגה כי כל החלטה "מדינית היסטורית" תתקבל רק לאחר משאל עם, או ברוב מיוחד בכנסת. "לא תהיה התנתקות שנייה", נכתב במצע. עוד נכתב במצע כי כחול לבן תפעל להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים או שלוש קדנציות - הקצרה ביותר מביניהן. 

בעיקרי הסעיף המדיני-בטחוני, הצהירה המפלגה כי בכוונתה לקבע את הרוב היהודי בישראל ואת הזהות היהודית של מדינת ישראל, זאת באמצעות חיזוק גושי ההתיישבות. עוד הודיעה כחול לבן כי בכוונתה לשמור על ירושלים המאוחדת כבירת ישראל, וכי תוכנית השלום של ארה"ב תיבחן לאור עקרונות אלו. נוסף על כך, הודיעה המפלגה כי "רמת הגולן היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, ונושא זה אינו נתון למשא ומתן". 

כחול לבן הגדירו סעיף של "מלחמה בשחיתות", לפיו תוגדר עבירת הפרת אמונים בחקיקה, ותכלול גם פעולות של גופי שלטון שמבוצעות תוך ניגוד עניינים כגון קבלת טובות הנאה, מרמה ציבורית והטעיית עובדי ציבור. תחת סעיף זה כתבו כחול לבן כי יחזקו את השידור הציבורי ויקדמו חקיקה שתבצר את הזכות לחופש המידע והעיתונות. 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון
 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון (החדשות 13)

 

תחת סעיף דת ומדינה, כתבו כחול לבן כי ישמרו על זהותה היהודית של מדינת ישראל, ובפרט על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי. בד בבד, נכתב, תפעל המפלגה לאפשר לרשויות המקומיות שיחפצו בכך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת - בידי זכיינים מיוחדים ובאמצעות כלי רכב קטנים. לגבי נישואין אזרחיים נכתב במצע כי "אנו מאמינים בזכות של כל זוג לממש את אהבתו בדרכו, ולכן נפעל לחקיקת ברית הזוגיות כדי לאפשר לכל אזרח החפץ בכך לבחור במיסוד הזוגיות שלו בדרך המתאימה להשקפת עולמו". 

באשר לחוק הלאום, מפלגת כחול לבן מבקשת ל"מסד את ערך השוויון בחוק יסוד". כמו כן, הצהירו במפלגה כי יוסיפו 12.5 מיליארד שקלים למערכת הבריאות תוך חמש שנים, יפעלו להקמת בתי חולים חדשים בפריפריה ויגדילו את היצע הדירות.