"חתיכת גזען אלים": מהומה בדיון על פסילת בן ארי

בפתח דיון ועדת הבחירות בכנסת, הגיש בן גביר, שהוגשה עתירה נגד מועמדותו, תביעה לשפיר לאחר שזו קראה לטענתו לאנשי מפלגתו "נאצים" • בן ארי: "רק נגד ערבים לא נאמנים"

בחירות 2019: ועדת הבחירות המרכזית פתחה הבוקר (רביעי) בדיונים בדבר פסילת המועמדים לבחירות הקרבות. בין היתר, תדון הוועדה בשאלת מועמדותם של חברי איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, לאחר המלצת היועמ"ש בעניינם. במהלך הדיון, דרש בן גביר שההצבעה תהיה על פסילת כל הרשימה, כלשון העתירה, כלומר שלא יוכלו לפסול רק את בן ארי מלהתמודד.

"אני האיש המסוכן שהיועמ"ש חושב שהוא לא יכול להיות בכנסת ישראל – אני, שהבן שלי הבכור עמד בסוף מסלול בגבעתי, שהבן שלי מתגייס עוד שלושה שבועות למסלול סייעת שריון. זו המסה הקריטית של הראיות", אמר בן ארי. "אני לא גזען. ודאי ודאי ולא אשמות מכוערות אחרות. אולי אפשר להתייחס לדברים שלי שאני אומר בצורה ברורה וקוהרנטית", הלין. 

בן ארי הוסיף והתייחס לטענה שעלתה כלפיו על גזענות נגד ערבים, וטען כי "אני מדבר רק על מי שלא נאמן למדינה. מי שנאמן לנו שיישאר פה. מי שלא נאמן לנו צריך ללכת מפה", והתגאה בכך ש"ניחם משפחה ערבייה למדינת ישראל שבנה נרצח בפיגוע". הוא התייחס לביקורת על התבטאויותיו לגבי ערביי חיפה וטען כי: "מדובר שם במפגינים שהפגינו למען רוצחי משפחות".

 
 
 מיכאל בן ארי
 

מיכאל בן ארי (רפי קוץ)

 

נציגי "כולנו", שבכוחם להכריע את ההחלטה, נעדרים מהדיון. ממפלגת מרצ נמסר בתגובה להיעדרותם: ״בגין הוציא צו מעצר לכהנא, והיום ׳הימין השפוי’ רועד מפחד לעמוד מול הכהניסטים. ראוי שכחלון יקפל את שלטי הפרסום שלו ויחשוב על קמפיין חדש״. 

בפתח הדיונים פרץ עימות באולם, לאחר שחבר הכנסת עיסאווי פריג' התפרץ בצעקות, ובן גביר השיב לו בתגובה "לך למרמרה". נוסף לכך, הגיש בן גביר כתב תביעה על סך חצי מליון שקלים נגד חברות הכנסת סתיו שפיר ומיכל בירן, לאחר שאלו כינו את אנשי עוצמה יהודית "נאצים", לפני מספר ימים. שפיר סירבה לקבל מידיו את כתב התביעה. זאת, לאחר שכתב התביעה הוגש הבוקר לבית משפט השלום בירושלים. "לא ניתן לאנשי השמאל ההזוי להכפיש ולהשוות יהודים לנאצים המתועבים, שעסקו בהשמדת העם היהודי", אמר בן גביר. "יידעו גם חברות הכנסת שפיר ובירן כי חסינותן לא תעמוד להן והן ייאלצו לשאת באחריות לדבריהן המתועבים".

"יש פה מדיניות של לטמון את הראש בחול – מדברים על מפגעים בודדים ומתעלמים מהמעטפת, ממי שתומך בטרור ובחיסולה של מדינת ישראל", הצהיר בן ארי במהלך ההפסקה בדיונים. "על זה באנו להתריע. הם קוראים לזה גזענות – אני קורא לזה שפיות, ולכן נמשיך לומר את הדברים שלנו בצורה מאוד ברורה. אין לנו שום דבר נגד ערבי כערבי, נגד ערבי שנאמן למדינה ומסור אליה, ואני חוזר על זה פעם אחר פעם. הם השמיטו את זה כשלקחו את הדברים שלי איפה שהיה להם נוח. את כל הטענות שלנו נאמר כאן בוועדה, ואם יהיה צורך גם בביהמ"ש העליון, ונאמר אותן בעוז".

בווידאו: עימות בין איתמר בן גביר לעיסאווי פריג' 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

בהמשך, התפרץ פריג' פעם נוספת ותקף את חברי איחוד מפלגות הימין: "ללא גזענות לא הייתה שואה. היהדות לא אומרת לכם את זה. אנשים אלימים כאלה צריך להוציא מקרבנו. אנחנו שואפים לחברה מתוקנת, לא גזענית. אני פונה אליכם, לכל היהודים אחד אחד – אני נלחם על קיומי במדינה הזאת. אני רוצה שנהיה ביחד. צריך להבין מה עובר עלינו. אני נלחם על קיומי".

יו״ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה בדיון כי ״יש כאן שורה רצופה, עקבית ושיטתית על משנה גזענית במהותה. משנה שלא רק מדברת על שלילת זכויות על רקע גזע, אלא גם קריאה מפורשת לאלימות. אם נקבל את העובדה שגזענות כל כך בוטה היא משנה פוליטית אנחנו נחטא לקיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. זאת תהיה אות כבוד גדולה לוועדה אם תנקה את הכנסת מדבר גזענות״.

בווידאו: ח"כ פריג' מתפרץ במהלך ההפסקה בדיוני ועדת הבחירות (צילום: ערוץ 7)

סתיו שפיר הצהירה בפני ועדת הבחירות כי "בן גביר, בן ארי וכהנא - חד הם. שלושתם בעלי אידיאולוגיה רצחנית ומסיתה לגזענות, השוללת את אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מדובר בזוג אנשים המחנכים לגזענות באופן שיטתי, אשר מזכירה לנו תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית, ובהיסטוריה הכואבת של עמנו. הדיון היום יקבע מהם הגבולות שאנו, נציגי הציבור, מציבים בפני גזענים ומסיתים, בפני אנשים שמסכנים את אופיה של ישראל כמדינה דמוקרטית. אתם מתבקשים לקבל הכרעה על גבולות המוסר שלנו. אני מבקשת מכם בכל לשון של בקשה – קבלו את ההחלטה הנכונה".  

 

מוקדם יותר הבוקר התייחס בן ארי להמלצת היועץ המשפטי לממשלה לפסול את מועמדותו: "היועמ"ש בעיקר העתיק והדביק דברי הסתה ושטנה. על הציטוטים שנוח לו הוא פסל אותי, ולא עשה את העבודה היסודית שנדרשת ממשפטן כמוהו". את הדברים אמר בן ארי בריאיון לרשת ב'. ההצבעה צפויה בשעה 14:00. כל מפלגות הקואליציה יתנגדו לפסילת בן ארי, למעט מפלגת כולנו, שלא הודיעה כיצד תצביע, וצפויה להיות לשון המאזניים.

לדבריו, "התנועה הרפורמית עובדת כנראה כבר המון זמן עם עשרות תחקירנים ששלפו אמירות שלי. אסור להם לשקר, הם צריכים להביא את התמלול כולו. היועץ המשפטי רשלן מארץ הרשלנים, הוא לא בדק שאני אומר שוב ושוב שאני מדבר על האויב ואני לא עושה הכללה. זה נאמר פעם אחר פעם".

כאמור, אתמול הגיש מנדלבליט את עמדתו ליו"ר ועדת הבחירות, שלפיה אין לאשר את התמודדותו של בן ארי בבחירות בגין הסתה לגזענות. במכתבו, הציג היועץ ציטוטים שנאמרו על ידי בן ארי בהזדמנויות שונות, ומצדיקים, לדברי מנדלבליט, את פסילת מועמדותו. לדברי היועמ"ש, מניתוח התבטאויותיו של בן ארי, עולה כי רובן ככולן מתייחסות לציבור הערבי בכללותו ולא רק לכאלה שהיו מעורבים בפעולות טרור.

אחת האמירות שציטט מנדלבליט בהצהרתו נלקחה מנאום שנשא בן ארי באזכרה השנתית לרב כהנא, שבו אמר: "ניתן להם מאה אלף דונם, עוד העדפה מתקנת, אולי הם יאהבו אותנו. בסוף כן, הם אוהבים אותנו - שחוטים". בהמשך דבריו אמר כי "הרב כהנא לימד אותנו - אין דו קיום איתם". בהתייחס לאוכלוסיית הבדואים, אמר בן ארי: "צריך לטפל בהם, אבל בארצות המוצא".