בן ארי על המלצת היועמ"ש לפסילתו: "רשלן, לא עשה עבודה יסודית"

בריאיון לרשת ב' התייחס חבר איחוד מפלגות הימין להמלצת היועץ המשפטי למנוע את התמודדתו בבחירות: "לא הביאו את התמלול במלואו - על הציטוטים שנוח לו הוא פסל אותי"

בחירות 2019: חבר איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי, התייחס הבוקר (רביעי) להמלצת היועץ המשפטי לממשלה לפסול את מועמדותו: "היועמ"ש בעיקר העתיק והדביק דברי הסתה ושטנה. על הציטוטים שנוח לו הוא פסל אותי, ולא עשה את העבודה היסודית שנדרשת ממשפטן כמוהו". את הדברים אמר בן ארי בריאיון לרשת ב'. ההצבעה צפויה בשעה 14:00. כל מפלגות הקואליציה יתנגדו לפסילת בן ארי, למעט מפלגת כולנו, שלא הודיעה כיצד תצביע, וצפויה להיות לשון המאזניים.

לדבריו, "התנועה הרפורמית עובדת כנראה כבר המון זמן עם עשרות תחקירנים ששלפו אמירות שלי. אסור להם לשקר, הם צריכים להביא את התמלול כולו. היועץ המשפטי רשלן מארץ הרשלנים, הוא לא בדק שאני אומר שוב ושוב שאני מדבר על האויב ואני לא עושה הכללה. זה נאמר פעם אחר פעם".

 
 
 מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר
 

מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר ( רפי קוץ)

 

כאמור, אתמול הגיש מנדלבליט את עמדתו ליו"ר ועדת הבחירות, שלפיה אין לאשר את התמודדותו של בן ארי בבחירות בגין הסתה לגזענות. במכתבו, הציג היועץ ציטוטים שנאמרו על ידי בן ארי בהזדמנויות שונות, ומצדיקים, לדברי מנדלבליט, את פסילת מועמדותו. לדברי היועמ"ש, מניתוח התבטאויותיו של בן ארי, עולה כי רובן ככולן מתייחסות לציבור הערבי בכללותו ולא רק לכאלה שהיו מעורבים בפעולות טרור.

אחת האמירות שציטט מנדלבליט בהצהרתו נלקחה מנאום שנשא בן ארי באזכרה השנתית לרב כהנא, שבו אמר: "ניתן להם מאה אלף דונם, עוד העדפה מתקנת, אולי הם יאהבו אותנו. בסוף כן, הם אוהבים אותנו - שחוטים". בהמשך דבריו אמר כי "הרב כהנא לימד אותנו - אין דו קיום איתם". בהתייחס לאוכלוסיית הבדואים, אמר בן ארי: "צריך לטפל בהם, אבל בארצות המוצא".

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

ציטוט נוסף של בן ארי נלקח מנאום שנשא במאי 2018, בהתייחס לציבור הערבי: "הערבים בחיפה אינם שונים בשום דבר מהערבים בעזה. הם שונים בכך שהם אויבים מבפנים... צריך לקרוא לכלב הזה בשמו - הם אויבים שלנו, הם רוצים להשמיד אותנו. יש כמובן ערבים נאמנים, אך אפשר לספור אותם באחוז ופחות מאחוז. לצערנו הרב, רובם המכריע הם שותפים מלאים לאחיהם בעזה".  

בשלהי נובמבר 2018 התייחס בן ארי לערביי לוד, בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו: "הכובש הערבי בלוד ממשיך להשתולל: מדינת ישראל נכבשת מבפנים". בסרטון נוסף שפרסם במועד סמוך, כינה בן ארי את חברי מועצת העיר לוד "האויב הערבי". גם בימים האחרונים, לדברי היועמ"ש, התבטא בן ארי באופן פוגעני כלפי הציבור הערבי: "יש פה עם רצחני, אומה רצחנית... הם עושים בנו מה שהם רוצים. הם מחפשים את הצוואר שלנו, מחפשים את בנותינו. כל מי שאומר אחרת משקר. כל מי שמדבר אתכם על דו קיום מזמין את הרצח הבא".

היועץ המשפטי מנדלבליט בכנס דמוקרטיה
 

היועץ המשפטי מנדלבליט בכנס דמוקרטיה ( חדשות עשר)

 

לדברי היועמ"ש, "בן ארי מסית לליבוי יצרים שיטתי על יסוד לאומי-אתני נגד האוכלוסייה הערבית, באופן המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום. בן ארי קורא לשלילה אלימה של זכויות האוכלוסייה הערבית, לביזוי שיטתי ומכוון שלהם, המאובחנת כמובן לפי יסוד לאומי-אתני, כ'אומה רצחנית', 'בעלי אופי בוגדני ורצחני', אנשים שמבינים 'רק כוח'".

"ראיות אלו חמורות וקיצוניות מבחינת עוצמתן... המועמד פועל למען מימוש מטרות אלו לשם הפיכתם מרעיון להגשמתו וההתמודדות בבחירות נועדה למימוש המטרה או להגברת המעשה. בנסיבות אלו, וכאשר הראיות להתקיימותם של כל אלה הן משכנעות, ברורות וחד משמעיות – שכן בעיקרן הן נשמעות מפיו של בן ארי, אין מנוס מקביעה כי בן ארי אינו יכול להתמודד בבחירות לכנסת", נכתב. במקביל, היועמ"ש דחה את הבקשה לפסול את עו"ד איתמר בן גביר, מספר 8 במפלגה, מאחר ואין תשתית ראייתית מספקת. 

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי
 

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי ( רויטרס)

 

מפלגת איחוד מפלגות הימין גינתה את המלצת היועמ"ש שלא לאשר את התמודדותו של מיכאל בן ארי: "עמדת היועמ״ש המצדד בפסילתו של ד״ר בן ארי מלהתמודד לכנסת - בעוד שעמדתו מאפשרת לחברי הכנסת הערבים שתומכים בטרור ומסיתים כבר שנים נגד מדינת ישראל להתמודד - היא לא פחות משערוריה". לטענת המפלגה, "זו אותה פרקליטות שהגנה בחירוף נפש על זכותה של חנין זועבי לכהן בכנסת ישראל. אז טיבי וזועבי כן, אבל ד"ר בן ארי שבניו משרתים ביחידות קרביות - לא. אין סוף לצביעות".

 

"שלטון הפקידים בפעולה וזו מציאות מפחידה. מישהו כנראה שם לו למטרה להפיל את שלטון הימין והוא פועל בכל האמצעים העומדים לרשותו. אנו בטוחים שעמדה זו לא תתקבל ורצון העם יישמע ביום הבוחר כראוי במדינה דמוקרטית".

יו"ר מפלגת מרצ, תמר זנדברג, אמרה כי: ״בתגובה לעתירת מרצ היועמש מוציא כרטיס אדום לגזענים שנתניהו ניסה להכניס לכנסת. גזענות זה קו אדום מנוגדת לחוק ולא תהיה בכנסת״.