היועמ"ש: לפסול התמודדות בן ארי לכנסת – בשל הסתה לגזענות

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה פרסמו חוות דעת לפיה אין לאשר את ריצת מספר 5 באיחוד מפלגות הימין. עוד קבעו השניים כי בן גביר יוכל להישאר ברשימת המפלגה

בחירות 2019: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש אמש (שלישי) את עמדתו ליו"ר ועדת הבחירות, שלפיה אין לאשר את התמודדותו של מיכאל בן ארי, מספר 5 באיחוד מפלגות הימין, להתמודד בבחירות לכנסת ה-21, וזאת בגין הסתה לגזענות. במקביל, היועמ"ש דחה את הבקשה לפסול את עו"ד איתמר בן גביר, מספר 8 במפלגה, מאחר ואין תשתית ראייתית מספקת. ההחלטה הסופית תתקבל על ידי ועדת הבחירות, שצפויה לדון היום בבוקר בנושא. באיחוד מפלגות הימין גינו את המלצת היועמ"ש וטענו כי היא "לא פחות משערוריה".

במכתב ששלח היועמ"ש, נכתב כי "בן ארי מסית לליבוי יצרים שיטתי על יסוד לאומי-אתני נגד האוכלוסייה הערבית, באופן המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום. בן ארי קורא לשלילה אלימה של זכויות האוכלוסייה הערבית, לביזוי שיטתי ומכוון שלהם, המאובחנת כמובן לפי יסוד לאומי-אתני, כ'אומה רצחנית', 'בעלי אופי בוגדני ורצחני', אנשים שמבינים 'רק כוח'".

"ראיות אלו חמורות וקיצוניות מבחינת עוצמתן... המועמד פועל למען מימוש מטרות אלו לשם הפיכתם מרעיון להגשמתו וההתמודדות בבחירות נועדה למימוש המטרה או להגברת המעשה. בנסיבות אלו, וכאשר הראיות להתקיימותם של כל אלה הן משכנעות, ברורות וחד משמעיות – שכן בעיקרן הן נשמעות מפיו של בן ארי, אין מנוס מקביעה כי בן ארי אינו יכול להתמודד בבחירות לכנסת", נכתב. 

 
 
פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי
 

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי ( רויטרס)

 

מפלגת איחוד מפלגות הימין גינתה את המלצת היועמ"ש שלא לאשר את התמודדותו של מיכאל בן ארי: "עמדת היועמ״ש המצדד בפסילתו של ד״ר בן ארי מלהתמודד לכנסת - בעוד שעמדתו מאפשרת לחברי הכנסת הערבים שתומכים בטרור ומסיתים כבר שנים נגד מדינת ישראל להתמודד - היא לא פחות משערוריה". לטענת המפלגה, "זו אותה פרקליטות שהגנה בחירוף נפש על זכותה של חנין זועבי לכהן בכנסת ישראל. אז טיבי וזועבי כן, אבל ד"ר בן ארי שבניו משרתים ביחידות קרביות - לא. אין סוף לצביעות".

"שלטון הפקידים בפעולה וזו מציאות מפחידה. מישהו כנראה שם לו למטרה להפיל את שלטון הימין והוא פועל בכל האמצעים העומדים לרשותו. אנו בטוחים שעמדה זו לא תתקבל ורצון העם יישמע ביום הבוחר כראוי במדינה דמוקרטית".

יו"ר מפלגת מרצ, תמר זנדברג, אמרה כי: ״בתגובה לעתירת מרצ היועמש מוציא כרטיס אדום לגזענים שנתניהו ניסה להכניס לכנסת. גזענות זה קו אדום מנוגדת לחוק ולא תהיה בכנסת״.

לפני כשבועיים הודיעו נציגי סיעת 'יש עתיד' בוועדה כי יצטרפו לבקשה לפסילתם של איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בהתמודדות לכנסת הבאה. ההצטרפות לבקשה באה על רקע ההתחייבות לפעול בכל האמצעים הנדרשים כדי למנוע את כניסת ה"כהנסטים", כדבריהם, לכנסת ישראל.

מאז פסילת תנועת "כך" של הרב מאיר כהנא, המפלגה הלאומנית וגלגלויה הקודמים (חזית יהודית-לאומית, חירות - התנועה הלאומית, ארץ ישראל שלנו, עוצמה לישראל) לא נפסלו מהתמודדות לכנסת על אף שהושגו החתימות והוגשו עתירות דומות לפסול אותן.  גם לאחר פסילת המפלגה בבחירות הנוכחיות, עשויים נציגיה להגיש ערעור לבג"ץ שיורה לאשר את התמודדותם – כפי שקרה בעבר.

בעקבות עתירת מרצ, נמסר מעוצמה יהודית: "עתירת מרצ ומכתבה של ח"כ סתיו ספיר מביכים וניכר שלא התקבל יעוץ משפטי לפני שניסחו את העתירה ואת המכתב . לבקש לפסול  את ד"ר בן ארי בגלל ביקורת על בגצ או לפסול את עו"ד בן גביר בגלל שייצג בתיק דומא ואמר שאסור להגדיר את התיק כתיק של טרור, זה עלבון לעולם המשפט וניכר שמרצ והעבודה במצוקת מנדטים ולכן הם מנסים לעסוק בגימיקים במקום במהות. שוב מתברר שמפלגות שמתהדרות בחופש הביטוי מתגלות כצבועות ומתחסדות וכפי הנראה, בעיני מרצ לגיטימי לבקר את אבו מאזן מעודד הטרור אך לא לגיטימי שבכנסת ישבו אוהבי ישראל הפועלים למען מדינת ישראל".

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ( חדשות 13)

 

כמה ימים קודם לכן, קיבלה מפלגת "עוצמה יהודית", ממשיכת דרכה של מפלגת "כהנא חי" שהוצאה אל מחוץ לחוק, את הצעת האיחוד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שבמסגרתה היא צפויה להצטרף לבלוק טכני של המפלגות, במקומות החמישי והשמיני ברשימה. זאת, לאחר שרבני המפלגה פנו לראשיה, וביקשו מהם לקבל את ההצעה. המהלך עוד דרוש את אישור מרכז הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

לדברי הרבנים, בהם הרב דב ליאור, הרב שמואל אליהו והרב יהודה קרוייזר, חרף העובדה שההצעה שהעבירו אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא הוגנת - "הרי שהיות שגורל ארץ ישראל על כף המאזניים, יש לקבל ההצעה". לאחר שקיימו דיון חירום, החליטו ראשי המפלגה לקבל את בקשת הרבנים.