בדיקת דם פשוטה תנסה לגלות: מה גורם להתקפי לב בגיל צעיר?

רבים מאמצים אורח חיים בריא כדי להימנע מהתקף לב, אך דווקא בקרב צעירים זה לא תמיד מועיל. מחקר שיחל בקרוב יחפש מוטציות גנטיות - כדי לאתר אנשים בסיכון • סטטוסקופ

הפחד מהתקף לב גורם לרבים לאמץ אורח חיים בריא, להפסיק לעשן, להיכנס לכושר ולהקפיד על תפריט מאוזן. אולם, אצל חולים צעירים אורח החיים אינו בהכרח קובע, והם לוקים לפעמים בהתקף לב על אף ההקפדה. מחקר חדש ינסה לענות על חידת התקפי הלב בקרב צעירים, דרך בדיקת דם פשוטה שתחפש מוטציות גנטיות שעלולות לסכן חיים.

התקף לב עלול להיגרם מאינספור סיבות, מקצתן מבניות, מקצתן חשמליות ואחרות קשורות לכלי הדם. לכן, יכולות להיות מאות מחלות ותסמונות שגורמות להתקפי לב או להפרעות קצב מסכנות חיים, אבל יש גם סיבות גנטיות. "את חיה את החיים שלך, את בריאה, משחקת כדורגל, יש לך ילד ראשון", סיפר יורי קוגן, שלקה בהתקף לב בגיל 26. "בשלב מסוים העולם קורס".

 בית חולים
 

בית חולים (החדשות 13)

 

ישנן כמה מוטציות גנטיות ידועות שמי שנושא אותן נמצא בסיכון גבוה למוות פתאומי בגיל צעיר. אחרי שיורי ניצל, התגלתה מוטציה כזאת אצלו ואצל בנו. בקרוב, במשרד הבריאות ובאיגוד הקרדיולוגים, יחלו במחקר שבו תילקח דגימת דנ"א מחולים כמו יורי כדי לאתר קרובי משפחה שעלולים לשאת את אותה מוטציה או לגלות מוטציות נוספות, שטרם התגלו.