פרסום ראשון: רה"מ התערב במשרד התקשורת גם לאחר מינוי השר קרא

גם לאחר שוויתר על תיק התקשורת ונדרש לצמצם את מעורבותו בנושא, דחק נתניהו במחליפו לבטל את מועצת הכבלים והלווין - על רקע המשבר בערוץ 20. הליכוד: "קשקוש"

פרסום ראשון: גם לאחר שראש הממשלה נאלץ לעזוב את תפקיד שר התקשורת ולמנות את השר איוב קרא למחליפו, נתניהו הוסיף להתערב בנעשה במשרד התקשורת. כך למשל, ב-2017, על רקע המשבר שריחף מעל ערוץ 20, המזוהה עם הימין, דחק נתניהו בקרא לבטל לחלוטין את מועצת הכבלים והלווין, הרגולטור של חברת יס, שנמצאה בבעלות שאול אלוביץ'. נתניהו, כזכור, עזב את התפקיד על רקע פרסום הפרשיות שנגעו בעיסוק האינטנסיבי של ראש הממשלה בעולם התקשורת.

חוק בנושא הוגש, אלא שיו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, בלם אותו לאחר שחש שתוכן החקיקה וההליך הבהול שלה היה תמוה לטעמו. התערבותו של נתניהו במשרד התקשורת התקיימה בעיתוי עדין, עת פרצה לעולם פרשת מיזוג בזק-יס, שהפכה לימים לחלק מחקירת תיק 4000. עם זאת, נתניהו עוד לא נחשד בפרשה בשלב זה.

 
 
 
השר איוב קרא
 

שר התקשורת איוב קרא (החדשות 13)

 

מהליכוד נמסר: "קשקוש. זהו עוד ניסיון לייצר כותרת שווא על כלום, במטרה להסתיר את השאלה המרכזית בבחירות האלה: זו ממשלת ימין בראשות נתניהו או ממשלת שמאל של לפיד וגנץ בתמיכת המפלגות הערביות".

תגובת משרד התקשורת ולשכת השר קרא: "לשכת השר ומשרד התקשורת לא מכירים באירוע שכזה. חוק ברית המועצות הונח בוועדת הכלכלה כחלק מחוק ההסדרים של משרד האוצר ולא של שר התקשורת או מי מטעמו במשרד התקשורת".

יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, מסר בתגובה כי "עם כניסתו של איוב קרא לתפקיד שר התקשורת אחד הנושאים הראשונים ששוחח עמי, וביקש לעשות כל מאמץ לקדמם בלוח זמנים מהיר היה פירוק המועצות והקמת 'ברית המועצות'. הבנתי מיד שהוא לא יותר משליח, כי לא היה לו שמץ של מושג במה באמת מדובר. היה ברור לי שיש כאן החלטה נחושה להשתלט פוליטית על המועצה – ובכך לסיים את ההשתלטות על כל כלי התקשורת בישראל, ולכן בלמתי את הבקשה".

היועמ"ש הכריע: נתניהו יואשם בשוחד בתיק 4000 כפוף לשימוע

כזכור, ביום חמישי מסר היועץ המשפטי לממשלה את הודעתו אודות אישום כפוף לשימוע בשלושת תיקי נתניהו, 1000, 2000 ו-4000 בכתב חשדות מפורט וארוך. על אף שמדובר בציון דרך משמעותי בפרשות שנידונות, משפטית ותקשורתית, מזה יותר משנתיים, ישנם עוד לא מעט צעדים משפטיים שצפויים בהמשך.

בתיק 4000, העוסק בפרשת בזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס". כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים. אלוביץ' ואשתו איריס יואשמו במתן שוחד כפוף לשימוע, כמו גם בשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוסף, אלוביץ' יואשם גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דלווח במטרה להטעות משקיע סביר.