אבו מאזן בולם ההסלמה בשטחים - מחשש שחמאס יפיל אותו • פרשנות

הארגון השולט ברצועת עזה מנסה להשפיע על תושבי הרשות הפלסטינית ולדחוף אותם לבצע פיגועים, אך יו"ר הרשות מבין שמצב כזה יכול לפעול לרעתו, ונמנע משיתוף פעולה עם חמאס

חמאס אמנם שולט ברצועת עזה, אך תמיד מנסה להשפיע על תושבי השטחים, לדחוף לפיגועים ולהביא להסלמה במצב. אך יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מנסה לעצור את זה. לא בגלל אהבתו לישראל, אלא מהפחד שאם חמאס ימשיך לפעול בשטח, הוא יפיל גם אותו.

עם זאת, אבו מאזן לא יכול למנוע לחלוטין את התפשטות הכוח של חמאס בשטחי יהודה ושומרון, בין היתר בגלל הסדקים שנוצרו בתוך פתח. בתנועה יש קולות שמבקשים להצטרף למאבק של חמאס יחד עם שמירת שלטון הפתח בשטחים, והרעיון מחלחל לכל הכיוונים. לטענתו של יו"ר הרשות, אם אכן יחליטו לשתף פעולה עם חמאס, זה יבוא נגדם.

 
 
 הפגנת המשט ה-14 ברצועת עזה, מול זיקים
 

הפגנת המשט ה-14 ברצועת עזה, מול זיקים (החדשות 13)

 

מעבר לרצון של חמאס להתערב בנעשה באיו"ש, מופיעים שחקנים חדשים כמו איראן והג'יהאד האסלאמי. איראן הודתה בפעם הראשונה שהיא מתכוונת להכניס נשק לתוך יהודה ושומרון.  

כל אלו מצטרפים למצב העדין ברצועה, בשטחים ואפילו בירושלים. בשבוע שעבר נעצר זכריא זביידי, ראש הזרוע הצבאית לשעבר של פתח בג'נין, בימים אלו המתיחות סביב הר הבית גובר, ובחודש הבא יחול שנה להפגנות הגדר השבועיות בגבול עזה. עם זאת, אין זה אומר שפנינו להסלמה, וזאת בעקבות התנגדותו של אבו מאזן.

  כוחות צה"ל בכפר נעמה, שם אירע פיגוע הדריסה
 

כוחות צה"ל בכפר נעמה, שם אירע פיגוע הדריסה (דובר צה"ל)

 

פיגוע הדריסה בבנימין: "זרקו בקבוקי תבערה ואז דרסו החיילים"

כזכור, מתחקור ראשוני של פיגוע הדריסה שאירע אתמול (שני) בכפר נעמה, עולה כי המחבלים השליכו מוקדם יותר בקבוקי תבערה לעבר מעבר שסמוך לכביש 443. ברכב שבו ביצעו המחבלים את הפיגוע נמצאו בקבוקי תבערה נוספים. בפיגוע נפצע באורח קשה סרן ישראל מאיר אליצור ולוחם מג"ב נפצע קל. 

בתוך כך, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מבצעי הפיגוע הם אמיר מחמוד דראג', בן 20 מהכפר חרבתא אל-מסבאח, והייתם ג'ומעה עלקם מהעיירה סאפא. מחבל נוסף שנהרג באירוע הוא יוסף ראאד ענקאווי בן 20 מהכפר בית סירא. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירוע בפתח פגישתו עם ראש ממשלת סמואה: ״הבוקר חיילי צה"ל פעלו במהירות וחיסלו את הטרוריסטים שאיימו לדרוס אותם. אנחנו שולחים ברכות להחלמה מהירה לקצין הפצוע ונעשה כל דבר כדי לזרז את הריסת הבתים של המרצחים הללו, כמו של הרוצח של אורי אנסבכר. נתתי הוראה לזרז את ההריסות של הבתים האלה במסגרת המגבלות של מערכת המשפט. אנחנו נחושים להמשיך את המאבק התקיף שלנו נגד המרצחים ונגד הטרור באשר הוא", אמר. 

זירת פיגוע דריסה בשומרון (ארכיון)
 

כוחות צה"ל בכפר נעמה, שם אירע פיגוע הדריסה (דובר צה"ל)

 

יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ קרא להכביד את הענישה על מחבלים: "עוד שני מחבלים מצטרפים הבוקר למעגל התמיכות של הרשות הפלסטינית. המציאות של פיגועים אינה גזרת גורל. מדיניות ההכלה של ישראל צריכה להשתנות. במלחמה הזו אין זמן לפשרות, אין מקום למידתיות. מול הפרסים לטרור צריך להכביד את הענישה. מי שפוגע בנו צריך לדעת שהוא ומשפחתו ישלמו מחיר כואב". 

כאמור, מוקדם יותר אתמול נפצע קצין צה"ל באורח קשה ולוחם מג"ב באורח קל מפגיעת רכב בכפר נעמה, שממוקם מערבית לרמאללה. מסוק של מד"א פינה אותם לבית החולים שיבא שבתל השומר. הקצין, בן 20, סובל מפגיעה רב מערכתית והובהל לחדר ניתוח. הלוחם, בן 19, סבל מפגיעות בגפיים וקיבל אף הוא טיפול במרכז הרפואי, שבתומו שוחרר לביתו. על פי דיווחים פלסטיניים, צה"ל חסם את הכניסות לכפר נעמה.

בתוך כך, עצרו אתמול בלילה כוחות הביטחון באיו"ש ובבקעה 16 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוחות הביטחון. החשודים הועברו לחקירה. במקביל, עצר צה"ל 11 פעילי חמאס במרחב החטיבה המרחבית בנימין.