חברי הליכוד בכנסת, רויטרס

הליכוד משיקה קמפיין; ועדת הבחירות: נאום רה"מ - לא בשידור חי

37 יום לפני הבחירות, המפלגה פותחת את הקמפיין שלה בכפר המכביה. דברי ראש הממשלה ישודרו בשיהוי של 10 דקות. נתניהו: "לגנץ נותנים במה כל ערב, רק הליכוד זה 'תעמולה'"

בחירות 2019: קמפיין הליכוד ייפתח הערב (שני), באירוע השקה שייערך בכפר המכביה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא נאום בשעה 20:00, אולם, ועדת הבחירות קבעה כי ערוצי התקשורת יוכלו לשדר אותו רק בשיהוי של 10 דקות, שבהן יוכלו לבחון אם מדובר בתעמולה בחירות. זאת, בשל עתירת מפלגת העבודה בנושא מוקדם יותר.

ראש הממשלה הגיב להחלטת ועדת הבחירות ואמר כי "כל ערב ערוצי התעמולה של השמאל נותנים במה מלאה למפלגת השמאל של לפיד וגנץ. רק במקרה של הליכוד זה 'תעמולת בחירות'. היכנסו לפייסבוק שלי בשעה 20:00 והצטרפו לנאום המלא שלי - בלי דיליי ובלי צנזורה"‬.

יו"ר העבודה, אבי גבאי, הגיב להחלטת ועדת הבחירות ואמר כי "לא יקרה כלום אם עם ישראל יראה בדיליי את ההסתה של נתניהו". 

 
 
 
 חבר הכנסת אמיר אוחנה
 

חבר הכנסת אמיר אוחנה (החדשות 13)

 

זו לא הפעם הראשונה שיו"ר ועדת הבחירות מתערב ברגע האחרון בשידורים בערוצי התקשורת. בשנת 2013, כשראש הממשלה רצה להציג את מינויו של משה כחלון לתפקיד יו"ר מנהל מקרקעי ישראל, החליט יו"ר הוועדה אליקים רובינשטיין לאסור את שידור מסיבת העיתונאים. בשנת 2003 הורה מישאל חשין, שהיה אז יו"ר ועדת הבחירות, להפסיק את דבריו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון באמצע השידור בשל תעמולת בחירות.

כנס ההשקה ייערך בצל המתיחות בין ראש הממשלה לבכיר המפלגה והשר לשעבר גדעון סער, שיהיה נוכח הערב בכפר המכביה. בצל המתיחות בין השניים, חבר הכנסת אמיר אוחנה אמר לפני פתיחת הקמפיין כי "ביום שישי האחרון אמרתי לרה"מ שאני חושב שכולנו צריכים להיות ממוקדים, ואני מאמין שגם כך יהיה, בבחירות ולהניח בצד את היריבויות, שאגב יש בכל מפלגה וגם בליכוד. כרגע, כולנו נהיה ממוקדים כדי לנצח בבחירות".

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

נתניהו לא נחלש בתמיכה בו במפלגתו, ואפילו עלה בסקר האחרון שנערך בחדשות 13, שם קיבל 30 מנדטים – ארבעה יותר מהסקר הקודם. מגמה זו, היא דבר שראש הממשלה רוצה כמובן לבצר. נתניהו מעריך שהוא ינצח במספר המנדטים את כחול לבן, אבל גם אם יפסיד לה, הוא בטח שירכיב את הממשלה עם פחות מנדטים מהמפלגה היריבה.

הבוקר, בעיתון "ישראל היום" פורסמה הבוקר כותרת שבו משגר ראש הממשלה רמזים לעבר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שלא יטיל את הרכבת הממשלה על מפלגה אחרת. בתגובה, ריבלין רענן את עמדתו, ואמר שינהג כפי שכל נשיא התנהל עד כה. "לא נקבל ניסיונות להטלת דופי בשיקול דעתו של נשיא המדינה, מאף גורם וצד במפה הפוליטית. נשיא המדינה יקבל את החלטתו על פי תוצאות הבחירות ובהתאם להתייעצויות שיקיים, כפי שנהגו כל נשיאי ישראל לאורך השנים", נמסר מטעם הנשיא.