אלי בן דהן, לשעבר סגן שר הבטחון, איציק הררי, דוברות הכנסת

היועמ"ש צפוי להודיע היום: שיריון סגן השר בן דהן בליכוד חוקי

מנדלבליט עשוי לאשר את העסקה שנרקמה בין הבית היהודי לרה"מ, לפיה אנשי עוצמה יהודית ישובצו במפלגתו של הרב פרץ ובתמורה נתניהו יעניק לסגן השר את המקום ה-28 ברשימתו

  • פורסם ב:
  • 04/03/2019 17:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/03/2019 23:26
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

בחירות 2019: היועץ המשפטי לממשלה צפוי לאשר היום (שני) את העסקה שיזם ראש הממשלה נתניהו לאיחוד בימין. על פי יוזמת ראש הממשלה, אנשי עוצמה יהודית ישובצו ברשימת הבית היהודי, ובתמורה נתניהו ישריין את המקום ה-28 במפלגתו לסגן שר הביטחון אלי בן דהן, שכיהן כחבר כנסת מטעם הבית היהודי. על מנת לאפשר את יוזמת נתניהו, סגן השר בן דהן ירוץ פורמלית תחת מפלגת אח"י, אשר התחברה עם הליכוד וקיבלה מקום אחד.

כאמור, לפני כשבועיים סיכמו הליכוד והבית היהודי על התנאים לחבירת המפלגה ל"עוצמה יהודית". התנאים כוללים שני תפקידי שר בכירים, העברת חוק נורבגי מורחב ושריון במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא מברך על ההחלטה. "הבחירות הבאות הן בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ לבין ממשלת ימין בראשותי. אני מברך את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי על שגילו אחריות כלפי ארץ ישראל והצליחו לאחד את השורות כדי להבטיח שקולות הימין לא ילכו לאיבוד". עם זאת, במכתב שהוציא נתניהו לראשי המפלגה לא הכניס את ההבטחה לשרים - ככל הנראה כדי לא להתחייב על כך בכתב.

 
 
פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי
 

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי ( רויטרס)

 

מהליכוד והבית היהודי נמסר כי: "בתום פגישה שקיים היום ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו עם הרב תא״ל (במיל׳) רפי פרץ, סוכמו התנאים אם וכאשר יאושר הסכם הבלוק-הטכני במרכז הבית היהודי הערב. התנאים כוללים חוק נורווגי מורחב בהסכמים הקואליציוניים. ראש הממשלה התחייב לשריין את מקום 28 ברשימת הליכוד לנציג ״הבית היהודי - האיחוד הלאומי״, כשלאחר הבחירות יועבר הנציג למפלגה המאוחדת, ולמסור למפלגה המאוחדת שני תפקידי שרים משמעותיים ושוויים בממשלתו". עוד התחייב ראש הממשלה כי "במהלך מערכת הבחירות המפלגות לא יתקפו זו את זו אלא יחזקו זו את זו לטובת ניצחון הימין".

כמו כן, היועמ"ש הודיע לוועדת הבחירות כי הוא מתנגד לפסילתן של המפלגות הערביות, כפי שביקשו מפלגת הליכוד ומועמדי איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר. בעתירה שהגישו, נטען כי המפלגות הערביות מסיתות נגד ישראל, ושללים את אופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה. מנדלבליט טען מנגד כי אין תשתית ראייתית לפסול את הרשימות, וכי התבטאויותיהם של אחמד טיבי, איימן עודה וחברי בל"ד כי הם תומכים במאבק להתנגדות לכיבוש ולפיהם פגיעה בחייל איננה טרור, אינם מקיימים את התשתית הראייתית לפסילת המפלגות. 

בעוצמה יהודית תקפו את היועמ"ש ואמרו כי "הגיעה העת לשנות את המשוואה ולהודיע לתומכי הטרור כי הם אינם רצויים בכנסת ישראל. דמוקרטיה חייבת להתגונן, והיד החופשית שהיועמ"ש נותן לחברי בל"ד, לאחמד טיבי ואיימן עודה, גורמים לכך שבכנסת ישראל יש ציר רשע התומך בטרור, מסית נגד המדינה, ועוד מקבל משכורת על חשבון משלם המיסים הישראלי".

בנוגע לעוצמה יהודית, היועמ"ש קבע בחוות הדעת שלו כי אין שהמפלגה תתמודד לכנסת. כמו כן, בנוגע לסרטון התעמולה שהפיצה המלגה שלטענת העותרים מהווה מעשה פלילי של הסתה לאלימות וגזענית, קבע מנלדלביט כי הסרטון אינו מפר את החוק, "כיוון שאין חשש שמצפייה בו עלול להיווצר הרושם כי צה"ל וחייליו מזוהים עם מפלגת עוצמה לישראל, אלא להיפך. הסרטון מביע הסתייגות מדרך פעולתו של הצבא". עם זאת, היועמ"ש ציין כי הוא ופרקליט המדינה מסתייגים בחריפות מתוכן הסרטון, "שמציג את מערת המשפט הצבאית כאילו זו כובלת כביכול את ידי החיילים במסגרת פעילות מבצעית ונוכח סכנת חיים. הדברים אינם נכונים ורחוקים מן האמת".

מוקדם יותר באותו יום, קיבלה מפלגת "עוצמה יהודית", ממשיכת דרכה של מפלגת "כהנא חי" שהוצאה אל מחוץ לחוק, את הצעת האיחוד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שבמסגרתה היא צפויה להצטרף לבלוק טכני של המפלגות, במקומות החמישי והשמיני ברשימה. זאת, לאחר שרבני המפלגה פנו לראשיה, וביקשו מהם לקבל את ההצעה. המהלך עוד דרוש את אישור מרכז הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

לדברי הרבנים, בהם הרב דב ליאור, הרב שמואל אליהו והרב יהודה קרוייזר, חרף העובדה שההצעה שהעבירו אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא הוגנת - "הרי שהיות שגורל ארץ ישראל על כף המאזניים, יש לקבל ההצעה". לאחר שקיימו דיון חירום, החליטו ראשי המפלגה לקבל את בקשת הרבנים.