"לא מפחדים מההיסטוריה": הוותיקן יחשוף הארכיונים מתקופת השואה

האפיפיור הודיע כי הארכיונים הסודיים צפויים להיפתח בעוד כשנה. המהלך צפוי לשפוך אור על פעילות הכנסייה תחת הנהגתו של האפיפיור פיוס ה-12. יד ושם: "צעד מבורך"

האפיפיור פרנציסקוס הכריז היום (שני) כי הוותיקן יפתח את הארכיונים הסודיים שלו מתקופת מלחמת העולם השנייה. "איננו מפחדים מההיסטוריה", אמר איש הדת הבכיר. ההחלטה תאפשר לשפוך אור על פעילות הכנסייה בזמן השואה בהנהגתו של האפיפיור פיוס ה-12. הארכיונים הגנוזים צפויים להיפתח ב-2 במארס 2020.

האפיפיור פיוס ה-12, שכיהן בתפקידו בין השנים 1939 ל-1958, הואשם בעבר בכך שלא גינה באופן נחרץ מספיק את השואה שהתחוללה נגד היהודים באירופה. יחד עם זאת, גורמים בוותיקן טענו כי פיוס עבד בשקט מאחורי הקלעים כדי להציל יהודים וכדי לא להחמיר את המצב. 
 

 פיוס השנים עשר, האפיפיור ה-260
 

האפיפיור פיוס ה-12 (רויטרס)

 

"אנו מברכים על ההודעה של הוותיקן לפיה יפתח את ארכיון פיוס ה-12 הנוגע לשנים 1958-1939", נמסר ממוזיאון יד ושם. "פתיחת הארכיון תאפשר מחקר אובייקטיבי ופתוח וכן שיח מחקרי מעמיק ומקיף בסוגיות הקשורות להתנהלותו של הוותיקן והכנסייה הקתולית בכלל בתקופת השואה. אנו מקווים שהחלטה זו תאפשר לחוקרים נגישות מלאה לכלל המסמכים השמורים בארכיון זה".


בחודש אוקטובר האחרון נפגש נשיא המדינה ראובן ריבלין עם האפיפיור פרנציסקוס, לאחר שהאחרון הזמין אותו לביקור בוותיקן. מדובר בפגישה השנייה בין האישים, כאשר הראשונה נערכה לפני כשלוש שנים. הנשיא ורעייתו סקרו את משמר הכבוד בטקס רשמי ולאחר מכן נערכה הפגישה בין ריבלין לאפיפיור.

ריבלין בירך היום על החלטת הוותיקן. "החלטתו האמיצה והמבורכת של ידידי, האפיפיור פרנציסקוס לאפשר את פתיחת ארכיוני הוותיקן בתקופת השואה תאפשר מחקר פתוח ובלתי אמצעי של התקופה החשוכה בתולדות האנושות", אמר והוסיף "מי שלא יזכור את ההיסטוריה, נדון לחזור עליה. מי שלא יורשה ללמוד אותה, לא יוכל לבנות עתיד טוב יותר. צעד זה חשוב במיוחד בימים אלה של פשעים אנטישמיים בלתי פוסקים, ניסיונות הכחשת שואה, שכתוב ההיסטוריה ומאבק על הזיכרון".

ריבלין עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן
 

הנשיא ריבלין עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן (קובי גדעון, לע"מ )

 

"אני נרגש להתארח כאן בוותיקן, מקום היסטורי ובעל משמעות אדירה לנצרות", מסר אז הנשיא ריבלין. "הקשר בין מדינת ישראל והוותיקן הוא קשר בעל ערך חשוב מאוד לשתי המדינות, ואני מצפה שנחזק ונעמיק אותו. תודה רבה על קבלת הפנים החמה!". לאחר הביקור בוותיקן, נפגש ריבלין עם נשיא איטליה סרג'יו מטארלה ועם ראש הממשלה ג'וזפה קונטה. נוסף על כך, נועד ריבלין גם עם מזכיר הוותיקן ועם נשיאת איחוד הקהילות היהודיות של איטליה, נעמי די סני.