"יש פה חפלה": תיעוד לוחמי נצח יהודה מתעללים בעצורים האזוקים

בסרטון, ששימש ראייה מרכזית במשפט והותר כעת לפרסום, נראים הלוחמים חובטים בחוזקה בעצורים הפלסטינים הכפותים, תוך שהם צועקים עליהם "להגיד שלום" למצלמה

הסרטון שצילמו חיילי גדוד "נצח יהודה", שהורשעו בהתעללות בעצורים פלסטינים, אב ובנו, הותר היום (שלישי) לפרסום. בסרטון נראים החיילים בג'יפ הצבאי כשהם חובטים בעצורים בחוזקה, תוך שהם צועקים "יש פה חפלה", ודורשים מהפלסטינים "להגיד שלום" למצלמה. העצורים נראים שוכבים על רצפת הג'יפ כשהם כפותים ועיניהם מכוסות. תוכן הסרטון פורסם לראשונה בחדשות 13.

ביום ראשון קבע בית הדין הצבאי עונשי מאסר של חצי שנה ורישום פלילי שצפוי להימחק בתוך שנתיים לשלושה לוחמים מגדוד "נצח יהודה", שהורשעו בהתעללות בעצורים פלסטינים, זאת במסגרת עסקת טיעון. בנוסף, גזר הדין כולל הורדה לדרגת טוראי. אתמול גזר בית הדין הצבאי את עונשם של שני לוחמים נוספים שהורשעו במסגרת הסדר טיעון במעורבותם באלימות כלפי העצורים - אחד החיילים הורשע בעבירה של התעללות בנסיבות מחמירות ונגזרו עליו כחמישה וחצי חודשי מאסר בפועל, ועל החייל הנוסף, שהורשע בעבירת התעללות, נגזרו שני חודשי מאסר בפועל, בגין חלקו הקטן יחסית במעשים. שני החיילים הורדו לדרגת טוראי ונגזר עליהם מאסר על תנאי. 

משפטו של מפקד הכוח, קצין בדרגת סגן, ממשיך להתנהל. הוא מואשם בעבירות של אי מניעת פשע, חבלה ברשלנות והתנהגות שאינה הולמת, בגין כך שנמנע מלמלא את חובתו ואת אחריותו הפיקודית כקצין וכמפקד הכוח ולמנוע את מעשי הלוחמים. לפי האישומים, במהלך כל האירוע בו התעללו חייליו בעצורים הפלסטינים, ישב הקצין ברכב הצבאי, ועל אף שהבחין במעשי הכפופים לו - עמד מנגד ולא פעל על מנת להפסיקם. בעקבות האירוע, הושעה הקצין מתפקידו. מדובר למעשה בכתב אישום תקדימי מבחינת התביעה הצבאית, שכן הוא לא נוגע למה שהקצין עשה - אלא על מה שלא עשה.


 

החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו, ארכיון
 

החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו (חדשות 13)

 


חגי בן דוב מהסנגוריה הצבאית אמר כי: "לאחר קבלת גזר הדין ניתן לומר בבטחה שמדובר באירוע מורכב עם נסיבות יחודיות. בין הדין הצבאי קיבל את הסדר הטיעון שאליו הגיעו הצדדים לאחר ששמע מספר עדים, ובראשם מפקד הגדוד שהעיד שמדובר בחיילים טובים. באשר לסרטון שהוצג, מדובר בראיה אחת מתוך כלל הראיות שנאספו בחקירה והצביעו על נסיבות ייחודיות ומורכבות מאוד אליהן הוכנסו החיילים. הם נטלו אחריות והביעו חרטה והוטל עליהם עונש מאסר לא מבוטל, אך חשוב לציין שגם שופטי בין הדין הצטרפו להמלצה שהרישום הפלילי של החיילים ימחק כעבור שנתיים".

כזכור, ביום חמישי האחרון הרשיע בית הדין הצבאי במסגרת עסקת טיעון שלושה מתוך חמשת לוחמי גדוד "נצח יהודה" המעורבים בפרשה. לדברי אחד החיילים שמסרו את גרסתם בפרשה, כאשר עברו עם העצורים הפלסטינים ליד המאחז גבעת אסף, שסמוך אליו נפלו שני חיילי הגדוד, "הכול צף ועלה". 

אחד מהלוחמים ביקש מבית הדין לאשר את עסקת הטיעון וסיפר כי הכיר את אחד הנופלים בפיגוע. "פתאום עיכלתי שהוא איננו והחיים ממשיכים", אמר. "הלווייה, מות קרוב שאני חווה, מוות ראשון שאני עומד בהספדים ומכניס את הגופה של חברי לקבר. אחר כך לא לצאת הביתה, אלא להמשיך בפעילות. לזירת הפיגוע הגעתי כמה דקות אחרי שהם נרצחו. במשך כל החודש מאז היינו בפעילות אינטנסיבית לתפוס את המחבלים. את הרוצח שרצח אותם, בלי היסוס מורידים אותו לרכב, כי זאת המשימה שלנו. ראיתי את המראות, והכול צף ועלה. מדובר באירוע נקודתי שלא מאפיין אותי. אני מתחרט על מה שעשיתי".

בווידאו: תיעוד התעללות החיילים 

אחד החיילים האחרים, מפקד הכיתה מגדוד נצח יהודה, אמר בבית הדין הצבאי: "מדובר במעמד שלא חשבתי שאגיע אליו בחיים. אני מצטער על מה שקרה, שפגעתי בגדוד שלי עקב המעשה. גדלתי בבית דתי לאומי שמחנך לתרומה. אני אדם רגיש והאירוע הזה לא מאפיין אותי. מה שהוביל לאירוע הזה זה החודש המטורף שעברנו, רצים מפיגוע לפיגוע, לא היינו מורידים מדים, בכוננות תמיד, שני חברים שנהרגו ואחד שנפצע, חבר קרוב שלמד איתי קודם לכן במכינה. ואז מגיע יום המעצר וראיתי את המחבל מול העיניים - זה מציף מלא תמונות. חשוב לי להתנצל ולהביע חרטה על המעשה".

מפקד גדוד "נצח יהודה" סא״ל ניתאי עוקשי הגיע גם הוא לבית הדין ומסר עדות אופי למען חייליו: "כמפקד אני מגנה ואנחנו ממגרים את התופעות האלה. אבל צריך לזכור שיש להם הרבה זכויות. חשוב לשפוט לא רק לפי מידת הצדק אלא גם לפי מידת הרחמים. להיכנס לכלא זו טלטלה. הלוחמים מבינים את הטעות שלהם והפיקו לקחים".

 
 
 
 בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים
 

בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים (החדשות 13)

 

לפני כשבועיים, פנו הוריהם השכולים של יובל מוריוסף ושל יוסף כהן, חללי גדוד נצח יהודה שנפלו בפיגוע בגבעת אסף בדצמבר שעבר, לבית הדין הצבאי בבקשה להקל בעונשם של חיילי הגדוד שנאשמו בהתעללות בשני עצורים פלסטינים.

אליהו מירב, אביו של יוסף כהן, תלה את הסיבה להתנהגותם של חיילי הגדוד במותם של חבריהם בפיגוע. "זה מעשה קשה, אכזרי ושפל. אני לא מצדיק את המעשה. אבל בכל זאת צריך לזכור שאלו ילדים צעירים שחברם הטוב נהרג. זה לשלוח את החתול להביא את השמנת, אמר מירב בריאיון ל"שש עם אמנון לוי". 

מפקדיהם של הלוחמים העידו במצ"ח, וטענו אף הם כי החיילים לא זכו לטיפול נפשי ראוי לאחר הפיגוע. "העמידו את החיילים במצב קיצון", העיד סגן מפקד הפלוגה. "אם היו עושים את זה בצורה הדרגתית, מסבירים להם שהם הולכים לראות את הבן אדם שרצח את חברים שלהם, אז אולי זה היה תקני יותר לניהול סיכונים. זה משהו שאני לא מאמין שקרה, ולפי מה שאני מבין הכל קרה בהפתעה".

כזכור, ב-31 בינואר הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד החמישה, בגין התעללות בנסיבות מחמירות וגרימת חבלה חמורה. זאת, לאחר שהכו עצורים פלסטינים במהלך החיפושים אחר סייענים למחבלים שביצעו את הפיגוע בגבעת אסף, שבו נפלו שני חיילי הגדוד. כאמור, הראייה המרכזית שקושרת את הנאשמים לאירועים היא הסרטון, שצילם אחד מהם ובו תיעוד האירוע.