אלג'יריה: ברקע ההפגנות - הנשיא הודיע כי יתמודד שוב בבחירות

עבד אל-עזיז בוטפליקה הצהיר כי ירוץ לכהונה חמישית אחרי 20 שנה בתפקיד, וזאת למרות שהוא משותק עקב שבץ מוחי. לפחות 184 בני אדם נפצעו במהלך המחאות נגד הנשיא בבירה

באלג'יריה נמשכות ההפגנות נגד הנשיא, עבד אל-עזיז בוטפליקה בן ה-82, שהודיע אמש (ראשון) באופן רשמי כי הוא רץ לכהונה חמישית אחרי 20 שנה בתפקיד – וזאת למרות שהוא משותק עקב שבץ מוחי, ואף לקה במספר מחלות נוספות.

לפי דיווחים מקומיים, לפחות 184 בני אדם, בהם גם שוטרים, נפצעו במהלך העימותים בניסיון למנוע מהנשיא להתמודד שוב בבחירות הקרובות שיתקיימו בחודש הבא. כמו כן, דרכים בשדה התעופה נחסמו, מטוסי קרב חגים מעל ארמון הנשיאות ונדמה שהמדינה עומדת בפני הפיכה.
 

 
 הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה ( רויטרס)

 


לפני כשש שנים לקה הנשיא בשבץ ומאז הוא ממעט להופיע בפומבי. בשבע השנים האחרונות לא נשא בוטפליקה אף נאום בפני הציבור, והוא נראה רק פעמים בודדות. לפי הדיווחים, לנשיא יש יועצים ואנשי צבא שמנהלים עבורו את המדינה, ובהם סגן שר ההגנה באלג'יריה קאיד סלאח. לפי דיווחים לא רשמיים, מטוסו של הנשיא ששהה לאחרונה בשווייץ לצורך טיפול רפואי חזר למדינה בלעדיו.

הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח מפי מקור רפואי כי מצבו הבריאותי של נשיא אלג'יריה שטופל בז'נבה מוגדר כחמור מאוד והוא על סף אובדן הכרה. הכתב המקומי מטעם הערוץ דיווח כי בוטפליקה הובהל לטיפול נמרץ, וכי הרופאים שטיפלו בו לא העניקו לו אישור לתפקד כנשיא בשל מצבו הבריאותי הקשה.

 
 נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה
 

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה (רויטרס )

 


ההפגנות, כאמור, נערכות לקראת הבחירות שיתקיימו ב-18 באפריל. הצעירים באלג'יריה דורשים לפנות את השלטון לאנשים צעירים. לפי דיווחים בתקשורת עצמאית מקומית, המשטרה ריססה גז מדמיע לעבר המפגינים כדי למנוע מהם להגיע לאזורים מרכזיים בעיר. 

סדר גודל ההפגנות, שההיקף שלהן נדיר במדינה, הפתיע רבים באלג'יריה. ברשתות החברתיות קראו לצאת למחאה נגד בוטלפיקה והעלו את השאלה בנוגע לכושר התפקוד שלו. מתנגדיו טוענים שהוא לא מתאים להנהיג את המדינה, שנשלטת כעת על ידי יועציו. למארגני המחאה היה חשוב לשמור על אופייה הלא אלים, וקראו למפגינים לגלות אחריות, לשמור על קור רוח ולהתרחק מהמשטרה. הם אף עודדו לבוא עם משפחותיהם וביקשו מהמפגינים שינקו אחריהם.

ההתגייסות ההמונית להפגנות, שהחלו בשבוע שעבר, הגיעה יממה לאחר שהמשטרה עצרה מספר עיתונאים במחאה שהתקיימה בבירה, הקוראת לזכויות העיתונאים לסקר את ההפגנות האנטי-ממשלתיות. המפגינים קראו "לא לצנזורה" ו"לא לתקשורת שממלאה פקודות", אך ברגע שהחלו לצעוד, המשטרה עצרה 12 עיתונאים, מה שעורר תגובות זועמות מעיתונאים אחרים. "שחררו את הקולגות שלנו", צעקו המפגינים.
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה (רויטרס)

 אמצעי התקשורת הממלכתיים התחילו לסקר את המחאה רק ביום שלישי האחרון, אחרי שעיתונאים התלוננו בפומבי שגורמים שונים מנסים להשתיק את הסיפור. עד אותו יום, הערוצים הממלכתיים, וגם הפרטיים, נשלטו על ידי בעלי ההון המקורבים לממשלה, ולכן נאלצו לשמור על שתיקה.

ראש הממשלה האלג'ירי, אחמד אויחיא, התייחס להפגנות בנאומו בפרלמנט, במהלכה השווה אותן להפגנות בסוריה במהלך האביב הערבי, שהביאה למלחמת אזרחים המתקרבת לשנה התשיעית שלה. "מפגינים הציעו ורדים לשוטרים. אבל אנחנו צריכים לזכור שבסוריה זה גם התחיל עם ורדים", אמר. דבריו הכעיסו מספר מחוקקים שיצאו במחאה מהאולם, בעוד אחרים מחאו כפיים.