מחאת הבובות, לוט"ם

במחאה על החשדות נגד ליצמן: בובות ילדים הוצבו מול משרדו

ארגון לוט"ם הקים את המיצג בכניסה למשרד הממשלה, במחאה על הפרשיות שבהן על פי החשד סייע סגן שר הבריאות לעבריין מין ולנאשמת בפדופיליה: "הגן על ילדים, לא על תוקפים"

עשרות בובות ילדים ללא בגדים הוצבו הבוקר (שני) בכניסה למשרד הבריאות בירושלים, במחאה נגד סגן השר יעקב ליצמן, שנחקר בשבועות האחרונים בחשד שהפעיל לחץ כדי לסייע לעבריין מין כלוא ולנאשמת בפדופיליה, מלכה לייפר. לצד הבובות, הוצבו שלטים עליהם נכתב: "ליצמן - תגן על ילדים, לא על התוקפים!" ו-"מי ירחם על ילדי הגן?". את המחאה יזמו פעילות אקטיביסטיות מארגון לוט"ם - היחידה ללוחמה בטרור מגדרי.

מארגון לוט"ם נמסר כי "במדינה בה סגן השר מנסה למנוע הרשעה של פדופילים באמצעות הורדת הערכת המסוכנות שלהם, במדינה שבה סגן השר מנצל את תפקידו באופן הציני ביותר כדי להגן על עברייני מין תוך הפקרת עשרות, אם לא מאות חיים ונפשות של ילדים, וכבוד השר בנימין נתניהו לא מזיז אצבע - אנו, ארגון לוט"ם, לא יכולות לשתוק", כתבו. "איך הגיוני ששר הבריאות שלנו לא דואג לנו ומונע מאינטרסים זרים כדי להשפיע ולמנוע הרשעה של אנשים שפוגעים בבריאות הציבור והילדים שלו?".

 
 
 

בווידיאו: מיצב המחאה בכניסה למשרד הבריאות (צילום: נועה מחרבקס)

כאמור, בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי המשטרה חוקרת את מעורבותו של ליצמן לטובת עבריין מין שמקורב לחסידות גור. על פי החשדות, ליצמן וראש המטה שלו הפעילו לחצים על פסיכיאטר בשם ד"ר משה בירגר בדרישה להכליל את המקורב בתוך קבוצת שיקום של 25 עברייני מין בכלא. תהליך השיקום הוא שלב הכרחי בדרך לזכות בחופשות ושחרור מוקדם מהכלא.  

לפי החשדות, נוסף על הלחץ על ד"ר בירגר, דרש ליצמן פרטים על העבריינים שעומדים לפני המקורב ברשימה לקבלה לתהליך השיקום. במהלך החקירה העיד הפסיכיאטר במשטרה. מלשכתו של ליצמן נמסר בתגובה לפרסום כי "מדובר בהכפשה שקרית שלא הייתה מעולם. ליצמן לא נוהג להפעיל כל לחצים ומקפיד שלא להתערב לגורמי המקצוע. אין ספק שגם מקרה זה יתברר כעורבא פרח".

 סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (החדשות 13)

 

בחודש שעבר נחקר ליצמן ביחידת להב 433, בחשד שהשתמש בסמכויותיו בניגוד לחוק ופעל כדי למנוע את הסגרת מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה, לאוסטרליה – שם היא מבוקשת בחשד שביצעה לפחות 74 עבירות מין קשות בקטינות. ליצמן הגיע לחקירה לאחר חקירה סמויה שהחלה לפני מספר חודשים, ומתנהלת בליווי פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. מספר אנשים העובדים בלשכתו נחקרו גם הם.

בכירים בקהילה היהודית באוסטרליה קראו לפטר לאלתר את סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בעקבות חקירתו במשטרה. נוסף על כך, הגורמים בקהילה היהודית קוראים להסגיר באופן מיידי את לייפר למשטרת אוסטרליה ולהפסיק את ההליכים שמעכבים זאת.