תרחיש האימים: המצב שבו גנץ ונתניהו לא יוכלו להרכיב ממשלה

מסקר חדשות 13 האחרון עולה כי רה"מ ויריבו יתקשו להשיג רוב, וייאלצו לשלם מחירים כבדים לשם כך. במצב כזה נעמוד בפני משאים ומתנים בקנה מידה שלא נראה זה שנים

  • פורסם ב:
  • 03/03/2019 21:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/03/2019 00:31
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

על פי סקר חדשות 13, שפורסם בסוף השבוע האחרון, נראה כי בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה – וגם לא בני גנץ. בהנחה שתוצאות הסקר משקפות את תוצאות האמת של הבחירות הקרבות, נראה כי אנו עומדים בפני תסבוכת חסרת תקדים.

אם גוש הימין והחרדים יגיע ל-61 מנדטים – הרכבת הקואליציה תהיה עניין לא פשוט אבל מעשי, ונתניהו יהיה ראש הממשלה. לעומת זאת, אם בפעם הראשונה מאז 1992 גוש המרכז-שמאל יגיע ל-61 מנדטים – צפוי להתרחש משא ומתן קואליציוני בקנה מידה שלא נראה מאז 1984.

 נתניהו, גנץ ולפיד
 

נתניהו, גנץ ולפיד (רויטרס )

 

כאמור, בהנחה שתוצאות הסקר משקפות את תוצאות הבחירות – המשמעות היא שנתניהו לא יוכל להגיע לרוב, כיוון שכחול לבן, העבודה, מרצ והמפלגות הערביות בכל מקרה לא יישבו איתו. מצד שני, גם גנץ לא יוכל להרכיב ממשלה – כי הוא צריך להעביר 13 מנדטים לפחות מגוש הימין. גם אם יצליח להעביר את ארבעת המנדטים של כולנו, הוא יצטרך לנהל משא ומתן עם דרעי, ליצמן, גפני, בנט ורפי פרץ – שכולם אמרו שלא יישבו איתו – ולהציע להם את השמיים והכוכבים.

כל זאת, כאשר במקביל נתניהו ככל הנראה לא יוותר, וינסה לגרום לאבי גבאי לערוק אליו, בתמורה לתיקים בכירים. במקביל, נראה שיתנהל מו"מ לממשלת אחדות בין גנץ ונתניהו - אחרי ששניהם נדרו נדר שלא לשבת איש בממשלת רעהו, כשאיש מהם לא מסכים להיות שני ברוטציה.  

 התאמה לראשות הממשלה בין גנץ לנתניהו
 

התאמה לראשות הממשלה בין גנץ לנתניהו ( חדשות 13)

 

מסקר חדשות 13 שנערך בסוף השבוע האחרון עולה כי אם הבחירות לכנסת ה-21 היו נערכות כע, מפלגת "כחול לבן" תקבל 36 מנדטים, ואילו מפלגת הליכוד 30 מנדטים. מדובר בעלייה של ארבעה מנדטים למפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשוואה לסקר הקודם. לעומת זאת, מפלגתם המשותפת של בני גנץ ויאיר לפיד שמרה על נתון זהה. בתמונת הגושים נרשם מהפך כשגוש המרכז-שמאל קיבל 61 מנדטים, לעומת גוש הימין שקיבל 59 מנדטים.

המפלגה השלישית בגודלה היא חד"ש-תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי עם תשעה מנדטים. איחוד מפלגות הימין ויהדות התורה עם שבעה מנדטים, ואילו העבודה, ש"ס ומרצ עם שישה מנדטים. מפלגת "הימין החדש" בראשות איילת שקד ונפתלי בנט עם חמישה מנדטים. חותמות את רשימת הנכנסות לכנסת מפלגות כולנו והאיחוד בין בל"ד לרע"ם עם ארבעה מנדטים.

כמו כן, עולה מהסקר כי מפלגת ישראל ביתנו, בראשות אביגדור ליברמן, ומפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה. על פי הסקר, ישראל ביתנו השיגה 1.6% מהקולות ואילו גשר 2.3%.

על השאלה מי מתאים יותר – בני גנץ או בנימין נתניהו – לתפקיד ראש הממשלה, ענו 46% כי רה"מ המכהן מתאים יותר, 40% מאמינים כי יו"ר כחול לבן מתאים יותר, ואילו 14% אינם יודעים. מידת ההתאמה של נתניהו עלתה ל-54% כשהתמודד מול יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שרק 30% מהנשאלים טענו כי מתאים יותר מתניהו. 16% אמרו כי אינם יודעים מי עדיף מבין השניים.

יממה לאחר פרסום הכרעתו של היועמ"ש בנוגע לתיקי נתניהו, רק 6% אמרו כי שינו את החלטתם בנוגע למפלגה שאליה יצביעו. 82% אמרו כי לא שינו את החלטתם ו-12% טרם החליטו. כמו כן, עולה מהסקר כי 33% מסכימים את טענת נתנהיו כי ראשי הפרקליטות פעלו נגדו באופן אישי. מנגד, 51% אמרו כי אינם מסכימים עם טענתו של רה"מ נגד בכירי מערכת המשפט, ואילו 17% אמרו שאינם יודעים.

הסקר כלל 765 נשאלים, מהם 600 מהאוכלוסייה היהודית ו-165 מהמגזר הלא יהודי, ונערך על ידי פרופסור קמיל פוקס. התשאול נערך על ידי פאנל פרויקט המדגם בהנהלת ד"ר אריאל איילון, ועל ידי חברת סטט-נט בהנהלתו של יוסף מקלדה. טעות הדגימה היא 3.7%.