אלפי מורים בעלי רישום פלילי - אך אופי האישומים אינו ידוע

בעקבות שורת עבירות מין, הוקם מאגר שמגלה כי 2,674 אנשי הוראה במערכת החינוך ביצעו עבירות פליליות, אך במשרד לא יודעים מה הן. "עלול לסכן תלמידים - זה מחדל אדיר"

המורה הפדופיל שאול שמאי ביצע מעשים מגונים בתלמידות בנות שבע. זה קרה בזמן שהתנהל נגדו תיק אחר על עבירות מין בילדות, אבל במשרד החינוך לא ידעו על כך. בעקבות המחדל החמור, טענו במשרד החינוך כי הופקו לקחים - והוקם מאגר ענק של מאות אלפי מורים, ושמותיהם נשלחו לבדיקה כדי לברר אם מתנהלים נגדם הליכים פליליים על עבירות כלשהן שביצעו, על מנת להוציאם מהכיתות במידה שכן.

מנתוני המאגר עולה כי בחינוך הרשמי מלמדים 2,350 מורים קבועים ו-324 מורים מחליפים שהורשעו בעבירות פליליות - ובסך הכול 2,674 מורים עם רישום פלילי. "הגיעה העת שמשרד החינוך יברור בפינצטה את האנשים שנמצאים בבתי הספר ובגני הילדים", אמר איל באום, יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים. 

במועצה לשלום הילד פנו למשרד החינוך כדי לנסות להבין מה הוא אופי האישומים נגד אותם מורים – אך הופתעו מאוד מהתשובה - במשרד החינוך פשוט לא יודעים. נמסר כי "המשרד אינו מבצע איתור נתונים לפי חלוקה זו. המידע המבוקש אינו מרוכז במערכת מידע מרכזית ואין אפשרות לאתרו". עוד הסבירו במשרד כי בירור סוג העבירות הפליליות נגד המורים מצריך עבודה קשה מדי מצידם. במסמך בנושא נכתב כי "טיפול בבקשה יחייב מעבר ידני על מידע גולמי בעשרות תיקי משמעת, איתור פרטי מידע מבוקשים ומיונם, מה שמצריך הקצאת משאבים בלתי סבירה".

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, אמרה כי "אם משרד החינוך לא יודע למי מהמורים יש עבר פלילי שעלול לסכן תלמידים, הרי שזה מחדל אדיר". "המנגנון שאמור להדליק נורה אדומה מתמהמה והכתובת נמצאת על הקיר - רק צריך שיהיה מי שיקרא אותה", הוסיפה.