שי ניצן על הכרעת היועמ"ש: "לא התקבלה משיקולים פוליטיים"

פרקליט המדינה התייחס להחלטות מנדלביט בתיקי רה"מ, וטען כי אין שחר בטענות שהפרקליטות פעלה ממניעים זרים. "אם תיק מבשיל להכרעה - אין טעם להמתין בגלל הבחירות"

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס היום (ראשון) להחלטת היועמ"ש בתיקי נתניהו, והדגיש כי "אין כל שחר לטענות שנשמעו בעקבות פרסום ההחלטה, שלפיהן ההכרעה התקבלה משיקולים זרים או פוליטיים. שאלת זהותו הפוליטית של חשוד אינה נשקלת על ידינו לעולם". את הדברים אמר ביום עיון באוניברסיטת חיפה.

ניצן התייחס לביקורת שנשמעה כלפי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאחר פרסום ההכרעה. "נשמעה ביקורת קשה משני כיוונים שונים והפוכים", סיפר הפרקליט. "מחד, נשמעה טענה כאילו היועץ המשפטי נתן 'הנחות' לראש הממשלה, והקל עמו. מהצד השני נשמעה טענה שהיועץ המשפטי החמיר עם נתניהו יתר על המידה. משני הצדדים המבקרים עלתה טענה, כאילו היועץ המשפטי 'נכנע' למאן דהוא. מדובר בטענות שאין בהן כל ממש. ההחלטות התקבלו אך ורק משיקולים ענייניים, המבוססים על חומר הראיות".

 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס )

 

בהמשך דבריו, התייחס ניצן לטענות שנשמעו כלפי עורכת הדין ליאת בן ארי, פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה, שניהלה גם את משפטו של אולמרט. "שמעתי בצער את ההתקפות האישיות נגדה. בצער רב. היא לא ראויה להן. היא אשת מקצוע מן המעלה הראשונה, הפועלת ביושר ובהגינות, ומקדישה את מיטב שנותיה למאבק בשחיתות הציבורית".

עוד התייחס ניצן למועד פרסום ההחלטה, ברקע הטענות שלפיהן היה ראוי להמתין עם ההכרעה כד לאחר הבחירות. "פעלנו לפי מדיניות המנחה אותנו מזה שנים רבות לפיה ככלל, אם תיק מבשיל להכרעה אין מקום להמתין עם פרסום ההחלטה רק בגין בחירות קרבות. זכות הציבור לדעת ועקרונות משפט נוספים מחייבים לפעול בדרך זו". 

הפרקליט ביקש להבהיר כי ההחלטה שהתקבלה היא לא החלטה סופית להגיש כתב אישום: "מדובר בהחלטת ביניים לשקול להעמיד את ראש הממשלה לדין, וההחלטה הסופית תתקבל רק לאחר שראש הממשלה – אם ירצה בכך - ישמיע טענותיו בפני היועץ המשפטי לממשלה, ובפני אנשי הפרקליטות המסייעים לו". 

פרקליט המדינה שי ניצן
 

פרקליט המדינה שי ניצן ( החדשות 13)

 

כזכור, ביום חמישי הכריע היועמ"ש כי ראש ממשלה יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשמוע. כתב האישום לא יוגש בפועל עד לאחר השימוע, שיתקיים רק אחרי הבחירות, ככל הנראה בקיץ. החלטת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה צפויה להתקבל בתוך כשנה.

היועמ"ש קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה כפוף לשימוע בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס". כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים. אלוביץ' ואשתו איריס יואשמו במתן שוחד כפוף לשימוע, כמו גם בשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוסף, אלוביץ' יואשם גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דלווח במטרה להטעות משקיע סביר. זאב רובינשטיין, המקורב לבני הזוג נתניהו, יואשם בסיוע למתן שוחד. בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הוחלט לסגור את התיק, ובעניינה של רקעיית רה"מ הוחלט לסגור את התיק גם בפרשה 4001. 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות, מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנגדו הוחלט לסגור את התיק. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד. 

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט, כפי שפורסם בחדשות 13, כי נתניהו יואשם במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל. מוזס יואשם במתן שוחד. נגד ח"כ איתן כבל הוחלט לסגור את התיק.