"לראשונה מזה שמונה שנים: אבו מאזן יבקר בסוריה ויפגוש את אסד"

בסביבתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אמרו כי הוא יפגוש את הנשיא הסורי בפעם הראשונה מאז פרוץ מלחמת האזרחים בשנת 2011. כמו כן, אבו מאזן יבקר היום בעיראק

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יצא בימים הקרובים לסוריה, שם ייפגש עם הנשיא בשאר אסד בפעם הראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בשנת 2011 - כך אמרו היום (ראשון) מקורביו של יו"ר הרשות. כמו כן, היום הוא צפוי להגיע לביקור רשמי בעיראק. 

בשבוע שעבר הגיע אסד לביקור רשמי באיראן, גם כן לראשונה מאז מלחמת האזרחים. אסד נפגש עם המנהיג העליון עלי חמינאי ועם נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני. בפגישה נכחו מספר בכירים איראנים, ביניהם קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה האיראנים.

 נשיא סוריה בשאר אסד ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

נשיא סוריה בשאר אסד ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ( רויטרס)

 

הנשיא הסורי ברך את חמינאי לרגל יום השנה ה-40 למהפכה האסלאמית, וציין כי הקשרים היציבים בין העם הסורי לבין העם האיראני הם הגורם העיקרי לעמידה האיתנה של שתיהן בפני תוכניות המדינות האויבות אשר רוצות להחליש את יציבותן ולהפיץ אנרכיה באזור כולו. הנשיאות הסורית דיווחה כי במהלך פגישתם, אסד הודה להנהגת איראן ולעם האיראני על הסיוע שהגישו להם בזמן המלחמה. עוד נמסר מהנשיאות כי רוחאני אמר לאסד שניצחונה של סוריה הוא ניצחון לאיראן ולאומה האסלמית כולה.

המנהיג העליון האיראני ברך את אסד, את העם הסורי ואת צבא סוריה לרגל הניצחונות שהשיגו על הטרור. חמינאי מסר כי הניצחונות הללו מהוות מכה קשה לפרויקט המערבי-אמריקני באזור והדגיש כי איראן תמשיך לעמוד לצידה של סוריה עד לחיסול סופי של הטרור על מנת להתחיל בשיקום בסוריה.

בדצמבר אשתקד הגיע נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, לביקור רשמי בסוריה ונפגש עם אסד. השניים שוחחו על ההתפתחויות באזור ועל מצבה של סוריה. אסד אמר כי ארצו מחויבת ל"זהות הערבית". אל-בשיר היה המנהיג הערבי הראשון שמגיע לסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים, שבעקבותיה סולקה סוריה מהליגה הערבית. 

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני
 

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני (החדשות 13)

 

כאמור, בשמונה שנים האחרונות התנהלה מלחמת אזרחים עקובה מדם שגבתה את חייהם של 650 אלף בני אדם, גרמה לפציעתם של שני מיליון והפכה 11 מיליון נוספים לפליטים. לאחרונה, אסד מתחיל להחזיר את מדינתו לשגרה. בעולם הערבי חשבו שזה יהיה סופו של הדיקטטור, אך בשנה האחרונה, בסיוע איראן ובעיקר רוסיה, החל אסד להשיב את כוחו ואת השטחים שנכבשו על ידי המורדים, ארגון דאע"ש והכורדים.

מנהיגי העולם הערבי מתחילים להתרגל למציאות החדשה-ישנה, בה אסד שרד את המלחמה הארוכה, וחוזרים לחדש את הקשרים הדיפלומטיים עם מדינתו. ראשון היה נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שאמר שצריך להתרגל לעובדה שאסד חזר. לאחר מכן, מדינות המפרץ, שכל כך שנאו את אסד, בהן איחוד האמירויות ועיראק, החזירו את שגרירויותיהן לדמשק, ובלבנון הוא אף הוכרז כ-"איש השנה". בלית ברירה, החרם על אסד נשבר. מדינות המפרץ ייחלו למפלתו, אך הן לא רוצות להתנגד למנהיג שהוכיח שהוא מוכן לטבוח בעמו כדי לשמר את כוחו בשלטון.

 הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג'
 

הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג' (החדשות 13)