הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה, רויטרס

אלג'יריה: המונים הפגינו נגד הנשיא - חרף הדיווח כי הוא משותק

לקראת הבחירות במדינה, עשרות אלפי תושבים יצאו לרחובות במחאה על התמודדותו של בוטפליקה, הנשיא המכהן זה 20 שנה, שלפני חמש שנים עבר שבץ - ומאז נעלם מעיני הציבור

עשרות אלפי תושבים יצאו אתמול (שישי) לרחובות אלג'יר, בירת אלג'יריה, והפגינו נגד המשך כהונתו של הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה, שמכהן כבר 20 שנה, ונגד האליטה השלטת במדינה.

זאת, למרות הדיווחים כי הוא לא יתמודד לכהונה חמישית בנשיאות, אחרי שבשנת 2013 עבר שבץ ונשאר מחוץ לעיני הציבור. לפי דיווחים לא רשמיים, מטוסו של הנשיא ששהה לאחרונה בשווייץ חזר למדינה בלעדיו, ונוסף לכך, דיווח רפואי מבית חולים בשוויץ טוען, לכאורה, שבוטפליקה משותק.

 נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה
 

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה (רויטרס )

 

הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח מפי מקור רפואי כי מצבו הבריאותי של נשיא אלג'יריה המטופל כעת בז'נבה מוגדר כחמור מאוד והוא על סף אובדן הכרה. הכתב המקומי מטעם הערוץ דיווח כי בוטפליקה הובהל לטיפול נמרץ, וכי הרופאים שטיפלו בו לא העניקו לו אישור לתפקד כנשיא בשל מצבו הבריאותי הקשה.

ההפגנות, כאמור, נערכות לקראת הבחירות שיתקיימו ב-18 באפריל. לפי דיווחים בתקשורת עצמאית מקומית, המשטרה ריססה גז מדמיע לעבר המפגינים כדי למנוע מהם להגיע לאזורים מרכזיים בעיר. לטענת המשטרה, 56 שוטרים ושבעה מפגינים נפצעו במהלך העימותים ו-45 נעצרו.

סדר גודל ההפגנות, שההיקף שלהן נדיר במדינה, הפתיע רבים באלג'יריה. ברשתות החברתיות קראו לצאת למחאה נגד בוטלפיקה והעלו את השאלה בנוגע לכושר התפקוד שלו. מתנגדיו טוענים שהוא לא מתאים להנהיג את המדינה, שנשלטת כעת על ידי יועציו. למארגני המחאה היה חשוב לשמור על אופייה הלא אלים, וקראו למפגינים לגלות אחריות, לשמור על קור רוח ולהתרחק מהמשטרה. הם אף עודדו לבוא עם משפחותיהם וביקשו מהמפגינים שינקו אחריהם.

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה ( רויטרס)

 

ההתגייסות ההמונית להפגנות, שהחלו בשבוע שעבר, הגיעה יממה לאחר שהמשטרה עצרה מספר עיתונאים במחאה שהתקיימה בבירה, הקוראת לזכויות העיתונאים לסקר את ההפגנות האנטי-ממשלתיות. המפגינים קראו "לא לצנזורה" ו"לא לתקשורת שממלאה פקודות", אך ברגע שהחלו לצעוד, המשטרה עצרה 12 עיתונאים, מה שעורר תגובות זועמות מעיתונאים אחרים. "שחררו את הקולגות שלנו", צעקו המפגינים.

שעתיים לאחר תחילתה, המשטרה, ומספר מפגינים נגד המחאה, הצליחו לבלום את ההפגנה. המפגינים ניסו להתאגד מחדש במוקד אחר, אבל גם שם המשטרה הצליחה לפזר אותם.

 הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה ( רויטרס)

 

אמצעי התקשורת הממלכתיים התחילו לסקר את המחאה רק ביום שלישי האחרון, אחרי שעיתונאים התלוננו בפומבי שגורמים שונים מנסים להשתיק את הסיפור. עד אותו יום, הערוצים הממלכתיים, וגם הפרטיים, נשלטו על ידי בעלי ההון המקורבים לממשלה, ולכן נאלצו לשמור על שתיקה.

ראש הממשלה האלג'ירי, אחמד אויחיא, התייחס להפגנות בנאומו בפרלמנט, במהלכה השווה אותן להפגנות בסוריה במהלך האביב הערבי, שהביאה למלחמת אזרחים המתקרבת לשנה התשיעית שלה. "מפגינים הציעו ורדים לשוטרים. אבל אנחנו צריכים לזכור שבסוריה זה גם התחיל עם ורדים", אמר. דבריו הכעיסו מספר מחוקקים שיצאו במחאה מהאולם, בעוד אחרים מחאו כפיים.

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה
 

הפגנות באלג'יר נגד השלטון במדינה ( רויטרס)