סילבן, שטרית ואולי גם גנץ? התלונות שחיסלו קריירות פוליטיות

המערכת הפוליטית ידעה לא מעט תלונות - חלקן השמצות סרק וחלקן נכונות - שגרמו לפרישה מוקדמת של מועמדים לתפקידים בכירים. השבוע היה תורו של הרמטכ"ל לשעבר לעמוד למבחן

השבוע פרסמה ישראלית תושבת ניו יורק פוסט בפייסבוק שהתפשט כמו אש בשדה קוצים ובו היא טענה כי יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, הטריד אותה מינית לפני כארבעים שנה כשהיו תלמידים בכפר הירוק. בתגובה, גנץ ועורכי דינו לא היססו ואיימו עליה בתביעת דיבה בסך חצי מיליון שקלים. בתקופה כזו של בחירות, גם השמצת סרק יכולה להיות קטלנית והסיפורים הללו הוכחו בעבר כמחסלי קריירות.

רק בבחירות האחרונות לנשיאות המדינה סוכלו שני מועמדים שהיו שחקנים פוליטיים במשך שנים רבות. זאת בעקבות תלונות על הטרדות מיניות: סילבן שלום ומאיר שטרית. גדעון סער, חברו הטוב של הנשיא ריבלין ומי שסייע לו להיבחר לתפקיד, ראה גם הוא מקרוב איזה נזק גורמים "סיפורי הנשים" הללו: מכתב אנונימי על קשרים רומנטיים שלו עם חברות כנסת ונשים מפורסמות נשלח למשטרה בזמן שהיה כשר החינוך, אך המפכ"ל דאז יוחנן דנינו בחר להוריד פרופיל ושלח את זה לבדיקה.

 גדעון סער בועידת התחזיות של כלכליסט
 

גדעון סער בועידת התחזיות של כלכליסט (כלכליסט )

 


גם ינון מגל, שהצטרף להבית היהודי בסוף שנת 2014 ואף שובץ במקום השישי ברשימה, סולק מהמפלגה בתוך שעה לאחר שהעיתונאית רחלי רוטנר שעבדה עמו במערכת "וואלה" כתבה בפוסט בפייסבוק שמגל התוודה בפניה במילים בוטות על משיכתו המינית אליה. רק כשנה לאחר מכן סגרה המשטרה את התיק נגדו.

ח"כ שלי יחימוביץ', שצירפה את אלוף במיל' אורי שגיא באוקטובר 2012 למפלגתה, קיבלה בזמנו שיחת טלפון מאישה שטענה כי שגיא אנס אותה לפני 45 שנים. יחימוביץ' לא מצמצה וסילקה את שגיא מהמפלגה: "העדפתי לשלם מחיר פוליטי ולעשות את המעשה הנכון והראוי". שגיא אמר אז בתגובה כי "שפיכות דם זה לא רק בקרב. אפשר גם לשפוך דם בצורה אחרת".