זהות רה"מ תיקבע ע"י המפלגות שיעברו את אחוז החסימה • פרשנות

הקרב בין הגושים צמוד מאוד, וההכרעה לגבי המועמד שיקבל מהנשיא את הזכות להקים ממשלה תלויה פחות בכמות המנדטים של כחול לבן והליכוד - ויותר בישראל ביתנו, מרצ וכולנו

  • פורסם ב:
  • 01/03/2019 23:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/03/2019 00:11
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

השאלה מי יהיה ראש הממשלה הבא - בנימין נתניהו או בני גנץ - תלויה מן הסתם בכמות המנדטים שמפלגות "כחול לבן" ו"הליכוד" יקבלו ביום הבחירות. עם זאת, כפי שקרה בעבר לא בהכרח המפלגה הגדולה מבחינה אלקטורלית תהיה זו שתרכיב את הממשלה הבאה. למצב הבעייתי הזה נכנסות יתר המפלגות שיצטרכו להמליץ לנשיא במי הן תומכות לתפקיד.

מכאן, שהמאבק על ראשות הממשלה לא עובר בהכרח בשאלה כמה מנדטים תהיה לכל אחת משתי המפלגות הגדולות, אלא אילו מהגושים יהיה גדול יותר. עד כה בסקרים גוש הימין נהנה מיתרון, שעשוי היה להבטיח את כהונתו הרביעית ברציפות של נתניהו כראש ממשלה. עם זאת, בסקר שפורסם היום בחדשות 13 חל מהפך ולראשונה במערכת הבחירות הנוכחית גוש השמאל-מרכז עלה ליתרון. היתרון אמנם קל, שני מנדטים בלבד, אך עשוי להוות גוש חוסם לנתניהו ואולי אף קואליציה חלופית בראשות גנץ.

המהפך בין הגושים הסתייע לאחר שמפלגתו של אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו, לא עברה לראשונה את אחוז החסימה בסקר שפורסם הערב. דבר שהפחית באופן משמעותי את סך המנדטים של גוש הימין. מנגד, מפלגות כמו בל"ד-רע"ם ומרצ הצליחו לעבור ושמרו על המצב בגוש השמאל-מרכז.

 
 
 
 סקר
 
 

לכל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

במצב כזה ניתן להבין שזהות ראש הממשלה הבא ככל הנראה לא תיקבע בהתאם לגודל המפלגה הגדולה, אלא דווקא בהתאם למפלגות הקטנות שיצליחו לעבור את אחוז החסימה ולהוסיף מנדטים קריטיים לגוש שאליו היא משתייכת. לא בטוח שבקרב הציבור הישראלי יש יותר מצביעים למפלגות מרכז ושמאל, אך בשיטה הקיימת יכול להיות ש"בזכות" אחוז החסימה הגבוה יחסית דווקא הגוש הזה יהיה מי שירכיב את הממשלה הבאה.

סקר חדשות 13: לאחר החלטת היועמ"ש - גוש הימין מאבד את היתרון

כאמור, מוקדם יותר פורסם סקר חדשות 13 שממנו עלה כי אם הבחירות לכנסת ה-21 היו נערכות היום מפלגת "כחול לבן" תקבל 36 מנדטים, ואילו מפלגת הליכוד 30 מנדטים. מדובר בעלייה של ארבעה מנדטים למפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשוואה לסקר הקודם. לעומת זאת, מפלגתם המשותפת של בני גנץ ויאיר לפיד שמרה על נתון זהה. בתמונת הגושים נרשם כאמור מהפך כשגוש המרכז-שמאל קיבל 61 מנדטים, לעומת גוש הימין שקיבל 59 מנדטים.

המפלגה השלישית בגודלה היא חד"ש-תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי עם תשעה מנדטים. איחוד מפלגות הימין ויהדות התורה עם שבעה מנדטים, ואילו העבודה, ש"ס ומרצ עם שישה מנדטים. מפלגת "הימין החדש" בראשות איילת שקד ונפתלי בנט עם חמישה מנדטים. חותמות את רשימת הנכנסות לכנסת מפלגות כולנו והאיחוד בין בל"ד לרע"ם עם ארבעה מנדטים.

 סקר גושים
 
 

כמו כן, עולה מהסקר כי מפלגת ישראל ביתנו, בראשות אביגדור ליברמן, ומפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה. על פי הסקר, ישראל ביתנו השיגה 1.6% מהקולות ואילו גשר 2.3%.

בסקר נשאלה גם השאלה: מי מתאים יותר – בני גנץ או בנימין נתניהו – לתפקיד ראש הממשלה? 46% מהנשאלים ענו כי רה"מ המכהן מתאים יותר, 40% מאמינים כי יו"ר כחול לבן מתאים יותר, ואילו 14% אינם יודעים. מידת ההתאמה של נתניהו עלתה ל-54% כשהתמודד מול יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שרק 30% מהנשאלים טענו כי מתאים יותר מתניהו. 16% אמרו כי אינם יודעים מי עדיף מבין השניים.