הורי ההרוגים בנחל צפית בתגובה לראש המכינה: "מקומך בגיהינום"

אימהות של שלושה מהרוגי השיטפון בערבה תקפו בחריפות את כאהן בתגובה לפוסט שבו טען כי "המציאות שונה מאוד מהמתואר בכתב החשדות". אחת מהן כתבה: "שיחקת בחיי הילדים"

אסון השיטפון בערבה: אימהות של שלושה מהרוגי אסון השיטפון בנחל צפית תקפו בחריפות היום (שישי) את יובל כאהן, שעמד בראש מכינת "בני ציון" בזמן האסון, בתגובה לפוסט בפייסבוק שכתב מוקדם יותר היום ובו התייחס לכתב האישום שיוגש נגדו בגין הריגה כפוף לשימוע. אחת האימהות אף כתבה לכאהן כי "אם היית בן אדם היית צריך להתאבד, מקומכם שמור בגיהינום".

"מקפיא דם היה לקרוא את כתב האשמה נגדך", כתבה הדר אלפי, אמו של צור. "שיחקת בחיי הילדים, זה מה שעשית. שעה אחר שעה סיכלת כל ניסיון לשמור על חייהם והובלת אותם מיום ראשון ועד יום חמישי אל ערוץ הנחל, אל רגעי מותם. אינך ראוי לטיפת חמלה. סוג ובריח בלי אור – זה מה שמגיע לפושע כמותך".

תגובתה של שרון סדן, אימה של יעל, הייתה אף יותר חריפה: "רצחתם עשרה נערים! בגלל היהירות שלכם. התעלמתם מכל ההתראות, גם כשההורים ניסו לעצור את הגיבוש, זלזלתם בנו! גם כשהילדים כתבו שהולכים למות להוריהם – התעלמתם! אין בך טיפת מצפון, טיפת מחילה, טיפת אחריות. חלאת אדם, זה מה שאתה!". לבסוף הוסיפה כי "אם היית בן אדם – היית צריך להתאבד, פשיסט! וחבל שאנחנו לא מדינה של תליינים, הייתי מתנדבת".

 
 
 
 
 
 
 


יעל כהן, אמה של רומי כהן, הוסיפה: "עד רגע זה הייתה בי עוד מעט תקווה שאתה הולך להרכין ראשך ולקת אחריות. לצערי אתה ממשיך בקו בו הלכת כל השנים. יהירות וגאווה הם שעיוורו את עינייך מלראות ולשמוע את חניכיך שלא רצו לצאת. במשך שנים ניהלת את מכינת בני ציון בחוסר אחריות, נס שלא מתו קודם. אני מקווה שתורשע, וכשתרצה את עונשך לא תפספס את ההזדמנות לחשבון נפש". לבסוף פנתה כהן לאנשים שתמכו בדבריו של כאהן: "אם הבן שלי היה פושע הייתי אומרת לו שהוא חייב לשלם על הטעויות שעשה, ולא עוזרת לו 'לצאת מזה כמה שפחות'".

כאמור, מוקדם יותר הגיב כאהן לכתב האישום הצפוי וטען כי "המציאות שונה מאוד מהמתואר בכתב החשדות". בפוסט שכתב בפייסבוק, טען כאהן, בין היתר, כי "אין בי כעס על כתב החשדות. התביעה עושה את העבודה שלה וזה רצוי וראוי". "עדיין, קשה לי רגשית כשאני קורא כתב חשדות שמביא חלקי עובדות, חלקי משפטים ושיחות, משבץ על שרשרת האישום חוליות חוליות מנותקות מההקשר ומהמציאות, מתעלם לחלוטין מהעמדה שלי, מההסברים שלי שנאמרו מהחקירה הראשונה ועד האחרונה ומעמידים באופן אחר לחלוטין את כל האירועים", הוסיף ראש המכינה לשעבר.

 אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה
 

אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה (קרן שלו)

 

ביום רביעי פרקליטות מחוז דרום הודיעה לכאהן ולמדריך אביב ברדיצ'ב, כי יוגש נגדם כתב אישום כפוף לשימוע בעבירת הריגה, בשל אחריותם לאסון בנחל צפית. ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה שי ניצן. עם זאת, יש לציין כי בחודשים הקרובים ייכנס לתוקף תיקון לחוק העונשין שישנה הגדרות לעבירות המתה, והמעשה יוגדר כעבירת "המתה בקלות דעת", שעונשה המירבי הינו 12 שנות מאסר - ולא 20 כפי שהיה עד כה.

ההורים השכולים מסרו בתגובה להודעת הפרקליטות כי "זהו יום עצוב ונורא לכולנו. בדיוק אתמול ציינו עשרה חודשים לאסון הנורא בו איבדנו את עשרת ילדינו. החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בגין הריגה מדברת בעד עצמה ועל הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון. עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא. כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו. אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן. נמשיך להלחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".