ראש המכינה על האישום הצפוי: חלקי עובדות, הפכנו לחברת תליינים

יובל כאהן, שעמד בראש "בני ציון" בעת אסון השיטפון שבו נהרגו עשרה תלמידים: "כתב חשדות שמביא חלקי עובדות מנותקות מההקשר ומהמציאות. הרגשתי קצת הזדהות עם נתניהו"

אסון השיטפון בערבה: יובל כאהן, שעמד בראש מכינת "בני ציון" בזמן האסון שבו נהרגו תשע תלמידות ותלמיד בנחל צפית שבדרום הארץ, הגיב היום (שישי) לכתב האישום בגין הריגה שיוגש נגדו כפוף לשימוע, וטען כי "המציאות שונה מאוד מהמתואר בכתב החשדות".

בפוסט שכתב בפייסבוק, טען כאהן, בין היתר, כי "אין בי כעס על כתב החשדות. התביעה עושה את העבודה שלה וזה רצוי וראוי". "עדיין, קשה לי רגשית כשאני קורא כתב חשדות שמביא חלקי עובדות, חלקי משפטים ושיחות, משבץ על שרשרת האישום חוליות חוליות מנותקות מההקשר ומהמציאות, מתעלם לחלוטין מהעמדה שלי, מההסברים שלי שנאמרו מהחקירה הראשונה ועד האחרונה ומעמידים באופן אחר לחלוטין את כל האירועים", הוסיף ראש המכינה לשעבר.

 
 
 

"המציאות שונה מאוד מהמתואר בכתב החשדות. כדי שמשהו יהיה שונה בצורה מהותית הוא לא צריך להיות הפוך. מספיק שהוא יהיה שונה. ההבדלים ה'קטנים' הם מה שיוצרים את ההבדל בין טוב לרע, בין אמת ושקר בין חייב וזכאי", הוסיף כאהן. "שמעתי אמש את הנאום של ביבי אחרי כתב החשדות. בעבר הנאום הזה היה עושה עליי פחות רושם. היום הרגשתי קצת הזדהות. הפכנו לחברה של תליינים".

ראש המכינה לשעבר סיפר על מה שעובר עליו מאז האסון, וכתב כי "מוזר שאנשים שישבתי איתם בישיבה בעת שהתרחש האסון לא יצרו איתי קשר מאז. אדייק: אחד מהם עשה את זה אחרי חצי שנה. הוא הסביר לי שקשה להם". "לאף אחד מהאנשים האלו שהכירו אותי שנים, לא היה נראה שאולי נכון להרים טלפון או לכתוב מסרון", הוסיף כאהן. "אין לי בעיה עם הקושי אם הוא היה מגיע אחרי שיחה קטנה בטלפון. לא מצפה להבנה, לסולידריות, לחברות, לתמיכה, רק להגינות הבסיסית ביותר. מוזר". 

את הפוסט, פתח כאהן במילים: "אקדים ואומר - שום דבר לא עומד ביחס לאסון הנורא שקרה. ילדים שנהרגו. משפחות ששכלו את בנותיהן ובנן. אחרי אסון כזה, ובמיוחד שקורה במוסד שאתה מנהל ומוביל ובמעורבות שלך, באמת צריך רק לשתוק. ואני קורא אתמול על האשה מהמושב בני ציון שהבן שלה נהרג בידיים שלה, קורא ובוכה. וכך עשיתי עשרה חודשים". 

  הרוגי האסון השיטפון בערבה
 

הרוגי האסון השיטפון בערבה (החדשות 13)

 

ביום רביעי, כאמור, פרקליטות מחוז דרום הודיעה לכאהן ולמדריך אביב ברדיצ'ב, כי יוגש נגדם כתב אישום כפוף לשימוע בעבירת הריגה, בשל אחריותם לאסון בנחל צפית. ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה שי ניצן.

עם זאת, יש לציין כי בחודשים הקרובים ייכנס לתוקף תיקון לחוק העונשין שישנה הגדרות לעבירות המתה, והמעשה יוגדר כעבירת "המתה בקלות דעת", שעונשה המירבי הינו 12 שנות מאסר - ולא 20 כפי שהיה עד כה.

ההורים השכולים מסרו בתגובה להודעת הפרקליטות כי "זהו יום עצוב ונורא לכולנו. בדיוק אתמול ציינו עשרה חודשים לאסון הנורא בו איבדנו את עשרת ילדינו. החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בגין הריגה מדברת בעד עצמה ועל הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון. עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא. כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו. אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן. נמשיך להלחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".