מההחלטה, לשימוע ולהכרעה: מה צפוי לקרות בהמשך עם תיקי נתניהו?

לאחר הודעת מנדלבליט ופרסום כתב החשדות, פרקליטי רה"מ מתכוננים להליך השימוע, שצפוי גם הוא לקחת זמן ממושך. כמה זמן ייקח עד להכרעה ומהם השלבים שבדרך? • המדריך המלא

הכרעת היועמ"ש: אמש (חמישי) מסר היועץ המשפטי לממשלה את הודעתו אודות אישום כפוף לשימוע בשלושת תיקי נתניהו, 1000, 2000 ו-4000 בכתב חשדות מפורט וארוך. על אף שמדובר בציון דרך משמעותי בפרשות שנידונות, משפטית ותקשורתית, מזה יותר משנתיים, ישנם עוד לא מעט צעדים משפטיים שצפויים בהמשך.

כעת לאחר ההכרעה צפויים פרקליטי נתניהו לקבל את חומרי החקירה לידיהם. על מנת לדחות כמה שניתן את הליך השימוע, ביקש הצוות המשפטי של ראש הממשלה לקבל לידיהם את החומר רק לאחר הבחירות, כלומר לא לפני ה-10 אפריל.

מהרגע שיגיע חומר החקירה לידי פרקליטי נתניהו, נדרשים כמה חודשים עד שהפרקליטים יגיעו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על מנת לטעון את טענותיהם. לרוב ההליך אורך כשלושה חודשים, אבל במקרה הזה בשל מורכבות החשדות וכמות החומר זה עלול לקחת עד חצי שנה.

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט. נדרש עוד הליך ארוך (רויטרס)

 

לאחר התקופה הזו יגיעו הצוות ליועמ"ש וגם לפרקליט המדינה, שי ניצן, וישטחו את הטענות במסגרת השימוע. לאחר התקופה הזו נדרשים עוד כמה חודשים עד להכרעת היועמ"ש בתיק. נתניהו עצמו לא מופיע בהליך, והוא גם לא יביא עדים מטעמו שלא הובאו במסגרת ההליך המשפטי שקדם להכרעה.

אמש הודיע מנדלבליט כי נתניהו יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשמוע. כתב האישום לא יוגש בפועל עד לאחר השימוע, שיתקיים רק אחרי הבחירות, ככל הנראה בקיץ. החלטת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה צפויה להתקבל בתוך כשנה. 

היועמ"ש קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה כפוף לשימוע בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים. אלוביץ' ואשתו איריס יואשמו במתן שוחד כפוף לשימוע, כמו גם בשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוסף, אלוביץ' יואשם גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דלווח במטרה להטעות משקיע סביר. זאב רובינשטיין, המקורב לבני הזוג נתניהו, יואשם בסיוע למתן שוחד. בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הוחלט לסגור את התיק, ובעניינה של רקעיית רה"מ הוחלט לסגור את התיק גם בפרשה 4001. 

רה"מ בהצהרה מיוחדת בעקבות החלטות היועמ"ש
 

נתניהו, אמש (רויטרס )

 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות, מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנגדו הוחלט לסגור את התיק. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד. 

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט, כפי שפורסם בחדשות 13, כי נתניהו יואשם במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל. מוזס יואשם במתן שוחד. נגד ח"כ איתן כבל הוחלט לסגור את התיק.