אחרי סרטון בית הקברות - הגיעה התנצלות: "כאב השכול הניע אותי"

אבישי עברי, שהצטלם בבית העלמין הצבאי וטען כי "גנץ זה שמאל – ושמאל זה מסוכן", פרסם התנצלות על התעמולה. "כל מי ששותף לכאב הזה הוא אחי, בלי קשר לדעותיו"

בחירות 2019: אבישי עברי, איש מטה הסברה של הליכוד, שהצטלם בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בסרטון תעמולה של הליכוד נגד גנץ, התנצל הבוקר (שישי) על המעשה, שעורר סערה גדולה, ואף זכה לביקורת מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"עד כה נבצר ממני לכתוב כאן דבר אחד שחשוב לי יותר מלהיות צודק בוויכוח הפוליטי: אני מתנצל בכנות בפני כל משפחה שכולה שנפגעה מהסרטון שעלה בליכוד טי וי", כתב עברי. "הכאב של השכול הוא מה שהניע אותי מלכתחילה לעסוק בתחום הזה ולהשפיע פוליטית. כל מי ששותף לכאב הזה הוא אחי, בלי קשר לדעותיו, והלוואי שמי שנפגע מהסרטון יראה בהתנצלות הזאת התנצלות אישית".

 
 
 
 סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד
 

סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד (ליכוד טי.וי)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

כזוכר, בקמפיין חסר תקדים של מפלגת הליכוד בפייסבוק, שפורסם ביום שלישי, השתמשו במפלגה בתמונות של בית עלמין צבאי ובקברים של חיילי צה"ל, כשברקע קריין אומר "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן".

בסרטון שפורסם ב"הליכוד TV", בכיכובו של עברי, הוא הסביר לדבריו, מהן הסכנות בניצחונו של בני גנץ, אם וכאשר. בסרטון הראו תמונות קשות לצפייה מפיגועים שונים, והן הופיעו בין היתר בדף הפייסבוק של ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת, שהוצב במקום התשיעי ברשימת הליכוד.

 

התמונה שבה השתמשו בליכוד היא צילום של חלקת הל"ה בהר הרצל בירושלים, אחד המיתוסים המרכזיים של צה"ל. בחלקה קבורים 35 לוחמי הפלמ"ח וההגנה שנפלו בדרכם לגוש עציון, שהיה תחת מצור, במהלך מלחמת השחרור.

ראש הממשלה נתניהו הגיב לסערה שנוצרה בעקבות הסרטון ואמר: "מיד כשדווחתי הערב על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה. כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז״ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות‬". נתניהו הוסיף והתייחס לפרשה טרם עלייתו למטוס למוסקבה, ואמר: "ראיתי את הסרטון והזדעזעתי. מיד התקשרתי וביקשתי להסיר אותו, וביקשתי גם לבדוק מי עשה את זה ואיך זה קרה, ולהרחיק את מי שעשה את זה מהקמפיין". האחראים לשידור הושעו ע"י המפלגה עד להודעה חדשה.

אבישי עברי מתוך סרטון התעמולה של מפלגת הליכוד
 

סרטון תעמולה מפלגת הליכוד (הליכוד טי.וי)

 

ממפלגת כחול לבן נמסר בתגובה לקמפיין הליכוד כי "חיילי צה"ל שנפלו בקרב ובני משפחת השכול לא דמיינו שראש ממשלה ישתמש בהם לסרטוני קמפיין פוליטי. לך תתנצל בפני המשפחות מיד, או שהכתם הזה ילווה אותך כל חייך. תתבייש נתניהו". כמו כן, משה (בוגי) יעלון התייחס לסרטון ואמר: "נתניהו ממשיך לרסק את ישראל. אסור, פשוט אסור שזכרם של חללי מערכות ישראל וכבוד משפחת השכול המאחד את כולנו מאז ומתמיד, יהיה כלי בקמפיין פוליטי גם כשמצבו המשפטי והציבורי של נתניהו קשה. נתניהו מחריב את הממלכתיות על מזבח ההישרדות. חרפה כזו עוד לא ראינו, די. הגיע הזמן למנהיגות אחרת".

אלי בן שם, יו"ר יד לבנים, גינה בחריפות את סרטון הליכוד: "מדובר באירוע חמור שפגע ברגשות המשפחות השכולות. תניחו לנו, תניחו לילדים שלנו. תוציאו את חיילי צה"ל מהשיח הפוליטי. אם יש בישראל עוד פרה קדושה אחת אז ראוי לשמור עליה ולא לרמוס אותה באופן בוטה וציני. ממלכתיות הפכה למילה מגונה, אני לא מבין מי הגה במוחו הקודח סרטון שכזה".

כמו כן, מפלגת מרצ הגיבה גם היא לסרטון: "לנתניהו ולימין כבר אין גבולות. מי שהצניח את הכהניסטים לכנסת, עכשיו גם מעז לשחרר לאוויר סרטון מחלחל בכיכובו של האיש שרק השבוע הצדיק את הרוצח גולדשטיין".

יו"ר העבודה, אבי גבאי, גינה את הקמפיין: "עד כאן ביבי. לחלקות הצבאיות אתה לא מכניס את הטינופת שלך. תתנצל בפני גנץ והמשפחות".