אם כתב החשדות יוכח - מדובר בעבירות של כלא לשנים • פרשנות

זה שנתיים שאנו מתעסקים בפרשיות נתניהו השונות, אך החשדות המתוארים על פני 57 העמודים שהוגשו לפרקליטי רה"מ הם בדרגות חומרה גבוהות יותר ממה שחשבנו

העיסוק בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו נמשך כבר כשנתיים, אבל כתב החשדות שפורסם אתמול (חמישי) נגדו, על 57 עמודיו, היה פשוט שומט לסתות. המסמך שהוגש לפרקליטי ראש הממשלה הם בדרגות חומרה גבוהות יותר ממה שחשבנו. אם החשדות אכן יוכחו, מדובר בעבירות שדינן מאסר שיימשך כמה שנים. אין יסוד להאמין שלא קיימות ראיות שיבססו את החשדות החמורים הללו, לאחר שלא פחות מ-25 פרקליטים בחנו אותם ועסקו בהם. 

כאמור, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע אתמול כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה כפוף לשימוע בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס". כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים.

רה"מ בהצהרה מיוחדת בעקבות החלטות היועמ"ש
 

רה"מ בהצהרה מיוחדת בעקבות החלטות היועמ"ש (רויטרס)

 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות, מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנגדו הוחלט לסגור את התיק. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד. 

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט, כפי שפורסם בחדשות 13, כי נתניהו יואשם במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל. מוזס יואשם במתן שוחד.


לאחר הכרעת היועמ"ש מסר נתניהו הודעה לתקשורת, במסגרתה תקף את התקשורת הישראלית, פרקליטים בכירים ואת השמאל. "במשך שלוש שנים הם מבצעים נגדנו מסע ציד חסר תקדים ורידפה פוליטית שמטרתם אחת – להפיל את ממשלת הימין ולעלות לשלטון את מפלגת לפיד וגנץ. כל אזרח מבין שהעיתוי שערורייתי ונועד להפיל את הימין ולעלות את השמאל לשלטון", אמר נתניהו. 

כתב החדשות נגד נתניהו
 

כתב החשדות נגד נתניהו (חדשות 13 )

 

נתניהו הזכיר בנאומו את יעקב נאמן, אביגדור קהלני ורפאל איתן, שנגדם הוגשו כתבי אישום שלא הגיעו להרשעה. זאת כדוגמא לאנשי ימין שהמערכת בדתה תיקים אודותיהם. הוא הוסיף והשתלח בכלי התקשורת, וטען כי וואלה! הוא אתר שמאל קיצוני שעוין אותו. "זה אבסורד לטעון ששלטתי בוואלה!", אמר. "הוא נשאר אתר שמאל קיצוני שעוין אותי מאוד. מי האדם הראשון בהיסטוריה שמאשימים אותו בשוחד על סיקור חיובי? אותי, נתניהו, האדם הכי מושמץ בתולדות התקשורת". 

"לפי התקשורת, שני הפרקליטים שדחפו לקו הקיצוני נגדי הם פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי", הוסיף נתניהו, כשהוא תוקף את הפרקליטים הבכירים, שתמכו בדיונים בהגשת כתב אישום כפוף לשימוע נגדו. "אולי תסבירו לי איך אפשר להסביר שבן ארי, שדחפה לפרסם דווקא עכשיו את החלטת היועמ"ש, עצרה ב-2013 את החקירות נגד ציפי לבני בטענה שזו התערבות בבחירות. האם זה מקרה שבית המשפט קבע ששי ניצן הפלה לרעה אנשי ימין ועסק באכיפה בררנית נגדם?".