גנץ בנאום לאחר הכרעת היועמ"ש: "ישיבה עם נתניהו לא על הפרק"

יו"ר כחול לבן תקף את רה"מ לאחר החלטתו של מנדלבליט בעניין שלושת תיקיו, וחסם את האפשרות להצטרפות לממשלה בראשותו. "במקום לבחור בטובת העם, אתה בוחר בטובתך האישית"

  • פורסם ב:
  • 28/02/2019 21:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/03/2019 00:10
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

יו"ר כחול לבן בני גנץ, נשא אמש (חמישי) נאום ברקע פרסום הכרעות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "הערב עם פרסום המלצות היועץ המשפטי ובנסיבות שנוצרו – ישיבה עם נתניהו לא עומדת על הפרק".

גנץ פתח את נאומו במשפט: "לא תטה משפט, לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד - כי השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף עיני צדיקים", והוסיף כי "הערב הוא ערב קשה למדינת ישראל ולאזרחיה. ערב שבו היועץ המשפטי לממשלה מחליט על הגשת כתב אישום כפוף לשימוע נגד ראש ממשלה מכהן הוא ערב כואב עבור כל פטריוט ישראלי. כל מי שהמדינה יקרה לו עצוב בערב הזה, וגם בי אין שמחה, גם כיריב פוליטי".

"אני מכיר את בנימין נתניהו היטב, ראיתי אותו ברגעים קשים, ואני יודע כמה הוא אוהב את ישראל", סיפר גנץ. "אבל בנימין נתניהו שאני הכרתי לא היה גורר את המדינה למצב שבו יש ראש ממשלה בחצי משרה. בואו נדמיין את מציאות חיינו כאשר ראש הממשלה נאלץ לחלק זמנו בין בתי משפט לעיסוק בסוגיות הקריטיות של ניהול המדינה. בואו נדמיין את מציאות חיינו כשראש הממשלה נאלץ לעבור מהחלטות על גורל בנינו להתנצחות עם עדי מדינה, ראש ממשלה שהעיסוק במצבו המשפטי תופס את עיקר יומו. מדינת ישראל ראויה ליותר מזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ
 

נתניהו וגנץ (רויטרס)

 

גנץ פנה אל ראש הממשלה ואמר: "נתניהו – גם אתה מבין כמה מוסדות המדינה חשובים. אני קורא לך לחדול את ההתקפות על מערכת המשפט ואכיפת החוק. לחדול את ההתקפות על נושאי התפקיד שאתה מינית בעצמך. הייתי מצפה שבערב זה, קשה ככל שיהיה, תנאם נאום ממלכתי כראוי לראש ממשלה, ותימנע מקמפיין פוליטי חוצה קווים אדומים. הייתי מצפה שתנהל את מאבקך כאדם פרטי - ואני מאחל לך הצלחה בכך".

"אל תשכח, המדינה היא של כולנו ואין כאן שאלה של ימין או שמאל, כי ישראל ברמת לפני הכול. במקום לבחור בטובת העם, אתה בוחר בטובתך האישית, וזו בחירה רעה. רק לפני מספר שנים הסברת בקולך שלך שראש ממשלה שמצוי בהישרדות אישית לא יכול להמשיך בתפקידו. הרשה לי לצטט: 'ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, קיים חשש שיכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של הישרדותו הפוליטית'. נתניהו, המדינה הזו יקרה לנו ואני משוכנע שהיא יקרה גם לך, בכוחך להפסיק את מחול השדים", סיכם גנץ. 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לנאום של גנץ: "ברוך הבא, בני. שמחים שהצטרפת להתחייבות של מפלגת העבודה למהפך שלטוני. מתחילת הדרך אמרנו לך - עם נתניהו לא יושבים. את נתניהו מחליפים". 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הגיב גם הוא להכרעות היועמ"ש בתיקי ראש הממשלה וכתב כי "זה יום עצוב למדינת ישראל. ראש ממשלה ישראלי על ספסל הנאשמים זה לא משהו שהילדים שלנו צריכים לראות. לראש הממשלה נתניהו עומדת חזקת החפות. יחד עם זאת, נתניהו לא יכול להמשיך בתפקידו. ראש ממשלה הוא סמל, ואסור להכתים את הסמל. המדינה חשובה יותר מכולנו. גדולה יותר מכולנו".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד
 

 יאיר לפיד (החדשות 13)

 

עוד כתב לפיד כי "לא יכול להיות שכל ראש מדינה, כל נשיא, שיפגוש את נתניהו, יידע שהוא לא מדבר עם ראש ממשלת ישראל, אלא עם נאשם בשחיתות חמורה שזמנו קצוב. זה לא מכבד אותנו בעולם. אף אזרח ישראלי לא היה מוכן שהמורה שמלמד את הילד שלו יהיה עם כתב אישום, שהרופא שמטפל בו יהיה עם כתב אישום, שהמפקד שלו בצה"ל יהיה עם כתב אישום".

"אם נתניהו אוהב את מדינת ישראל כפי שהוא תמיד אומר לנו, הוא צריך לעשות עכשיו את מה שטוב למדינה - הוא צריך לפרוש מתפקידו, באופן מיידי. להעביר את השרביט לאחד מבכירי הליכוד – יש שם מספיק אנשים טובים. מובן מאליו שאנחנו לא נשב בשום ממשלה שבה לראש ממשלה יש כתב אישום חמור כל כך. אם נתניהו יזוכה, ואני מאחל לו ולמשפחתו שהוא יזוכה, הוא תמיד יוכל לחזור. פרישה מידית היא הדבר הנכון. זה לא משמח אף אחד, אבל זה הדבר הנכון. אני קורא לנתניהו לעשות את הדבר הנכון ולפרוש מיידית מתפקידו".

אתמול פרסם היועמ"ש את ההכרעות בתיקי נתניהו וקבע כי ראש הממשלה יואשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשמוע. כתב האישום לא יוגש בפועל עד לאחר השימוע, שיתקיים רק לאחר הבחירות, ככל הנראה בקיץ. החלטת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה צפויה להתקבל בתוך כשנה.

היעומ"ש מנדלבליט במכון לדמוקרטיה הישראלית
 

היועמ"ש מנדלבלי (חדשות 13)

 

היועמ"ש קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

בתיק 1000, פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה בהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד.

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט כי נתניהו יואשם במרמה כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל.