תוקף את בכירי הפרקליטות, השמאל והתקשורת: נאום ההגנה של רה"מ

בדברים שנשא לאחר ההודעה על הגשת אישומים כפוף לשימוע, טען נתניהו כי מנוהל נגדו "מסע ציד" שנועד להפיל את ממשלתו. "העבירו את משפחתי 7 מדורי גיהינום", אמר בקול חנוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הודעה לתקשורת לאחר הכרעת היועץ המשפטי לממשלה אתמול (חמישי), אביחי מנדלבליט, להגיש נגדו כתב אישום כפוף לשימוע בתיקי 1000, 2000 ו-4000. "השמאל יודע שעם הישגים כאלה, הם פשוט לא יכולים לנצח אותנו בקלפי", תקף נתניהו. "לכן במשך שלוש שנים הם מבצעים נגדנו מסע ציד חסר תקדים ורידפה פוליטית שמטרתם אחת – להפיל את ממשלת הימין ולעלות לשלטון את מפלגת לפיד וגנץ. כל אזרח מבין שהעיתוי שערורייתי ונועד להפיל את הימין ולעלות את השמאל לשלטון".

"הם הפעילו מכבש לחצים בלתי אנושי על היועמ"ש כדי שיגיד שהוא שוקל להגיש נגדי כתב כפוף לשימוע גם כשאין נגדי כלום. העיקר להשפיע על הבחירות", הוסיף נתניהו, וטען כי מנדלבליט נכנע ללחץ השמאל ופגע בדמוקרטיה. "בגלל שהיועמ"ש הוא בשר ודם, לחץ השמאל הצליח. קרה היום דבר חמור ביותר שפוגע בדמוקרטיה הישראלית. לראשונה בתולדת המדינה פותחים בשימוע כמה ימים לפני הבחירות". 

 
 
 
 רה"מ בהצהרה לתקשורת בעקבות החלטת היועמ"ש
 

רה"מ בהצהרה לתקשורת בעקבות החלטת היועמ"ש (חדשות 13)

 

"מטרתם היא להציף את הציבור בעלילות מרושעות כלפי", אמר "בלי שתהיה לי ההזמנות להפריך את הטענות עכשיו אלא רק אחרי הבחירות. אני אפריך את כולן מההתחלה עד הסוף, אך אסור שהלחץ יצליח בקלפי. אני גם יודע שעל הרוב המוחלט של מצביעי הליכוד זה לא ישפיע, אבל מספיק שתשפיע על מעטים כדי שהשמאל יעלה לשלטון", איים. 

ראש הממשלה אמר בקול חנוק כי במסגרת "מסע הציד" שמתנהל נגדו, נפגעה גם משפחתו. "לא בחלו בשום אמצעי, שפכו ושופכים את דם רעייתי. רודפים את בני. העבירו את משפחתי שלוש שנים של שבעה מדורי גיהינום. מסע הציד הזה החל בניסיון להדביק לי ולרעייתי שישה תיקי שוחד", אמר. "מגדל הקלפים הזה יקרוס כשאתעמת עם עדי המדינה שהעידו עדות שקר נגדי כדי להציל את עורם. אמרו להם או שאתם נותנים משהו שקרי על נתניהו או שאתם תלכו לכלא - פייק 1000, פייק 2000 ופייק 4000". 

שרה ויאיר נתניהו
 

שרה ויאיר נתניהו (חדשות 13)

 

נתניהו הזכיר בנאומו את יעקב נאמן, אביגדור קהלני ורפאל איתן, שנגדם הוגשו כתבי אישום שלא הגיעו להרשעה. זאת כדוגמא לאנשי ימין שהמערכת בדתה תיקים אודותיהם. הוא הוסיף והשתלח בכלי התקשורת, וטען כי וואלה! הוא אתר שמאל קיצוני שעוין אותו. "זה אבסורד לטעון ששלטתי בוואלה!", אמר. "הוא נשאר אתר שמאל קיצוני שעוין אותי מאוד. מי האדם הראשון בהיסטוריה שמאשימים אותו בשוחד על סיקור חיובי? אותי, נתניהו, האדם הכי מושמץ בתולדות התקשורת". 

"אם סיקור חיובי זה שוחד, איך שלא חקרו את יאיר לפיד שנפגש בחשאי עם מוזס וקיבל כתבות שער מלטפות בידיעות אחרונות", המשיך נתניהו. "איך אני, שבלמתי את החוק, אותי שוקלים להעמיד לדין ואותם לא חוקרים? עולם הפוך. או שהמסקנה היא שסיקור חיובי זה שוחד רק אם שמך נתניהו", אמר. 

הוא הוסיף ותקף את הפרקליטים הבכירים, שתמכו בדיונים בהגשת כתב אישום כפוף לשימוע נגדו. "לפי התקשורת, שני הפרקליטים שדחפו לקו הקיצוני נגדי הם פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי. אולי תסבירו לי איך אפשר להסביר שבן ארי, שדחפה לפרסם דווקא עכשיו את החלטת היועמ"ש, עצרה ב-2013 את החקירות נגד ציפי לבני בטענה שזו התערבות בבחירות. האם זה מקרה שבית המשפט קבע ששי ניצן הפלה לרעה אנשי ימין ועסק באכיפה בררנית נגדם?". 

"אל תתנו למסע הציד לבלבל אתכם", סיכם ראש הממשלה בפנייה לאזרחי ישראל. "הבחירה פשוטה – ממשלת שמאל חלשה של לפיד וגנץ בתמיכת גוש חוסם של הערבים או ממשלת ימין חזקה בראשותי". 

עו"ד עמית חדד באולפן החדשות
 

פרקליטו של נתניהו, עמית חדד, באולפן החדשות (חדשות 13)

 

גורם משפטי בכיר אמר לחדשות 13 בתגובה לדברי נתניהו, כי היועמ"ש נכנע ללחץ השמאל: "האשמות מופרכות ותירוצים חסרי שחר. האשמת היועץ בכניעה לשמאל- מביכה". 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לדברים שציטט נתניהו הערב מפסק דין שקבע כי ניצן נהג באכיפה בררנית כלפי אנשי ימין כי: "ראש הממשלה ציטט מפסק דין שנתנה השופטת נאוה בכור מבית משפט השלום בכפר סבא בשנת 2015. בתיק זה הועמד אדם לדין בגין איום ברצח על פרקליט המדינה. הנאשם הורשע ודינו נגזר. בפסק הדין נכללה אכן קביעה כאמור. אלא שהמדינה הגישה ערעור על קביעה זו ובית המשפט המחוזי  מרכז קיבל את הערעור בענין זה וביטל את הקביעה הזו.
ראש הממשלה ציטט אפוא קביעה מפסק דין שגוי של בית משפט שלום שבוטלה במחוזי". 

בנוגע לדברים נגד עו"ד ליאת בן ארי, לפיהם היא עצרה ב-2013 את החקירות נגד ציפי לבני בטענה שזו התערבות בבחירות, נמסר ממשרד המשפטים: "ח"כ ציפי לבני כלל לא הייתה חשודה בתיק בו נחקרו החשדות בעניין מפלגת קדימה. החקירה בתיק זה הייתה בנוגע לגזבר המפלגה, רואה החשבון יצחק חדד, בכל הקשור לניהול ענייניה הכספיים של הסיעה. בהמשך אף הוגש נגדו כתב אישום והתיק מתנהל בביהמ"ש המחוזי בת"א בימים אלו. במהלך שנת 2011 החלה חקירה סמויה בתיק זה. במהלך חודש אוקטובר 2012, וכאשר החקירה עדיין היתה סמויה, הוחלט על הקדמת הבחירות לכנסת. בסמוך למועד זה, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל דאז, קיבל החלטה לא לבצע פעולות חקירה בתיק עד לסיום הבחירות הכלליות לכנסת. עוה"ד בן ארי- שוויקי כלל לא הייתה מעורבת בקבלת החלטה זו. אין שום דמיון בין תיק זה לתיקים בעניינו של ראש הממשלה שבהם כל החקירות הסתיימו לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות. צר לנו על המתקפות האישיות חסרות היסוד שכוונו הערב נגד עובדי ציבור העושים מלאכתם נאמנה".

 ליאת בן ארי ונתניהו
 

ליאת בן ארי ונתניהו (רויטרס)

 

בריאיון לחדשות 13, אמר עורך הדין עמית חדד, פרקליטו של רה"מ, שהטענה כי הקדים את הבחירות על מנת להימנע מהגשת כתב אישום לפני קיומן אינה נכונה. "זו טענה שאין בה אמת. אני אומר את זה כמי שמסתכל אחורה ובודק כמה ממשלות סיימו את כל הקדנציה שלהן. זה דבר שכמעט לא היה. לא הממשלה הקודמת ולא זו שלפניה ולא זו שלפניה". 

חדד טען כי נתניהו לא תקף את הפרקליטים הבכירים, אלא ציין את הדברים כפשוטם: "זה לא נכון בתקופת בחירות לפרסם 57 עמודים של כתב חשדות. כשברור שלא נוכל לסתור את הדברים כי לא נוכל לקיים את השימוע עד הבחירות. כשאנחנו נסיים לעבור עליו לא יישאר ממנו שום דבר". 

כאמור, אתמול הכריע היועמ"ש כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה כפוף לשימוע בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס". כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים. אלוביץ' ואשתו איריס יואשמו במתן שוחד כפוף לשימוע, כמו גם בשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוסף, אלוביץ' יואשם גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דלווח במטרה להטעות משקיע סביר. זאב רובינשטיין, המקורב לבני הזוג נתניהו, יואשם בסיוע למתן שוחד. בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הוחלט לסגור את התיק, ובעניינה של רקעיית רה"מ הוחלט לסגור את התיק גם בפרשה 4001. 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות, מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנגדו הוחלט לסגור את התיק. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד. 

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט, כפי שפורסם בחדשות 13, כי נתניהו יואשם במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל. מוזס יואשם במתן שוחד. נגד ח"כ איתן כבל הוחלט לסגור את התיק.