הדרישות מוואלה והצעת השוחד ממוזס: כתב החשדות המלא

במסמך שהועבר לפרקליטי רה"מ מובאים החשדות במלואם. בין היתר מתוארת שיחה עם אלוביץ' שבה רה"מ "רתח", ודיון על סיקור לרעה של כחלון בידיעות אחרונות • צפו במסמך המלא

במסמך שהועבר לפרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר נחשף הערב (חמישי) בחדשות 13, מובאים החשדות במלואם. המסמך מפרט את החשדות לביצוע עבירות על ידי נתניהו בשלוש פרשיות: תיק 1000, תיק 2000 ותיק 4000, במהלך התקופות בהן כיהן כעובד ציבור. 

תיק 1000 עוסק בקשרים שבין נתניהו לבין אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, שכללו על פי החשד קבלת טובות הנאה שונות, שעיקרן "אספקת טובין באופן רציף, בהיקף ניכר ובשווי כספי גבוה, תוך נקיטת פעולות שונות מצד נתניהו, במילוי תפקידו, לטובת מילצ'ן, עימו היה בקשרי חברות". כך למשל, חשוד נתניהו כי פעל מול גורמי ממשל אמריקנים כדי שיספקו למילצ'ן ויזה והנחה את מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר לסייע ברגולציה שנוגעת לעסקת המיזוג בין "רשת" ו"קשת". 

עוד נכתב כי מילצ'ן פעל כשליח מטעם נתניהו מול בעלי קבוצת ידיעות אחרונות, נוני מוזס, ומול בעלי של העיתון "ישראל היום" שלדון אדלסון כדי לקדם את הגבלת תפוצת מהדורת סוף השבוע של החינמון ולהטות את הסיקור לטובתו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות. בנוסף, נכתב, קיבל נתניהו טובות הנאה שכוללות "קופסאות סיגרים, ששווי כל אחת מהן נע בין 2000 ל-3000 שקלים ו"בקבוקי שמפניות לשימוש רעייתך" בשווי של כ-250-350 שקלים לכל בקבוק.

סך הכל מוערך היקף טובות ההנאה שקיבל נתניהו ממילצ'ן ב-477,973 שקלים. בנוסף, העניק מילצ'ין בשנת 2016 לשרה נתניהו תכשיטים, זאת "במענה לדרישתה ובידיעתו של נתניהו". בתמורה לטובות ההנאה, עזר נתניהו כאמור בענייניו הפרטיים, כגון קידום קבלת ויזה לארה"ב, הארכת פטור מתשלום מס בכנסה וסיוע בעניינים רגולטיביים כדי לקדם את עסקת המיזוג בין "קשת" ו"רשת". 

בתיק 2000, תיק השיחות עם נוני מוזס, מובאת הקלטת הפגישה הרביעית בין מוזס לנתניהו, במסגרתה הציע בעלי קבוצת ידיעות אחרונות כי יפעל לשינוי ניכר לטובה באופן הסיקור של ראש הממשלה ובני משפחתו בכלי התקשורת של הקבוצה, וכן לשינוי לרעה באופן הסיקור של יריבים פוליטיים - זאת בתמורה להגבלת תפוצתו של "ישראל היום". "בהנחה שיש חוק שאתה ואני הסכמנו עליו, I will do my efforts שאתה תהיה פה כמה זמן שתרצה. אני אמרתי לך את זה ואני חוזר ומסתכל לך בעיניים ואומר לך את זה", אמר מוזס לנתניהו. שינוי זה כונה על ידם "סיבוב הספינה". 


בנוסף, נכתב כי במסגרת ה"מתת" שהציע מוזס לנתניהו, הייתה גם "האפשרות לשנות לרעה את קו הסיקור של ידיעות אחרונות כנגד מי שנחשב על ידך ליריבים פוליטיים, בהם יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון ומי שכיהן בעת הרלוונטית כיו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט". עוד נכתב כי מוזס הציע כי יעסיק כותבי מאמרים מטעמו של נתניהו ולפי בחירתו בעיתון ידיעות אחרונות. 

כתב החדשות נגד נתניהו
 

כתב החדשות נגד נתניהו (חדשות 13)

 

בתיק 4000, מתוארת עסקת "תן וקח" שנרקמה על פי החשד בין נתניהו לבין איש העסקים שאול אלוביץ', שהיטה באופן חריג את הסיקור באתר "וואלה" שבשליטתו לטובת נתניהו, וזה בתמורה היטיב עמו ועם עסקיו תוך ניצול כוחו השלטוני. הקשר שהתפתח בין נתניהו לאלוביץ', נכתב, היה "אינטנסיבי, תדיר וחריג", במסגרתו העבירו בני הזוג נתניהו "דרישות אינטנסיביות רבות על פני מספר שנים, מאות דרישות, לעיתים דרישות יומיומיות, לא פעם בשעות יוצאות דופן לסיקור או למניעת סיקור. 

בכתב החשדות מובאת שיחה בין אלוביץ' למנכ"ל וואלה אילן ישועה, בה אומר הראשון: "תוריד מיד זה ימנע את אישור יס". בהמשך אותו יום כותב אלוביץ' לישועה: "הגדול מחפש אותי, כנראה רוצה כתבה עבורך". בנוסף מובאת שיחה בין רובינשטיין ואלוביץ' לישועה: 

רובינשטיין (לישועה): "אני מחפש אותף, אנא תענה לי, צריך שתעלה תמונה של הזוג מהלויה אם אינך רוצה לויה שלי"
אלוביץ' (לישועה): "בבקשה שיעלה בשער הראשי לקצת ותעדכנו שאומר להם"
רובינשטיין: "תעשה לי טובה במהירות תמונה יפה של הזוג, ותעדכן כשאומר".

עוד מתוארת שיחה שנעשתה בעקבות כתבה שעסקה במעון הרשמי. "בעקבות הפרסומים הנחיתם את זאביק רובינשטיין לפנות לאלוביץ' וישועה כדי לדרדר את הידיעה למקום פחות בולט באתר", נכתב. "בעקבות הפנייה הנחה אלוביץ' את ישועה לפעול בהתאם והוסיף: 'אלו הפציינטים, חשוב שיזדקקו לנו'. לאחר שוואלה לא נענו לבקשתך, פנה רובינשטיין לאלוביץ' ועדכן בזעמך. אלוביץ' עדכן את ישועה בהודעות שהעביר לו רובינשטיין, וישועה עדכן את אלוביץ' בהתנגדות המערכת לדרישות.  אלוביץ' אמר: 'לא ירד כלום? הם איתי על הקו. הוא רותח. עובדים עלי. הכול נמצא בוואלה חדשות ופיננסים, הכתבה עם הנרות והכתבה עם הכותרת של המים נמצאת בכתובת של הכתבה עם הכותרת של הנרות'. ישועה אמר: 'אף אחד לא רואה את זה שם. אבל אם אתה רוצה אתן הוראה אחרת'".

עשרה ימים לפני בחירות 2015, ב-7 במרץ, פנה נתניהו לאתר וואלה! ו"דרש מאלוביץ' להפסיק את שידור העצרת" שהתקיימה באותה הערב, תחת הכותרת "רק לא ביבי". בעקבות פניית נתניהו, הפסיק האתר את השידור, זאת בניגוד לשאר כלי התקשורת שהמשיכו להעביר אותו בשידור חי. לאור חוסר שביעות הרצון שהביע נתניהו משידור העצרת בוואלה!, כתב ישועה לניר חפץ, יועצו של נתניהו, כי "ניר, חטפתי על הראש מהבוס שלי רבאק, אנחנו לא יכולים להיות היחידים שלא משדרים הרי זה בכל הערוצים ובכל האתרים. בכל אופן כאמור ב-21:00 נקטע השידור החי לפני כולם. מיד נעלה תגובות שלכם ואת הכותרת כבר מיתנתי. לריאיון התומך של גרוסמן נתתי ראשית היום ועושים עוד עשרות דברים. הורדתי לחלוטין השבוע את מגזין סוף השבוע כי כלל כתבה על מני. אני עובד מסביב לשעון ובסוף חוטף ממש. אי אפשר לא לדווח כלום כי אז לא יהיה לנו ערך. אף אחד לא תומך בו כמונו". 

 אלוביץ' ונתניהו
 

אלוביץ' ונתניהו (רויטרס)