בג"ץ דחה העתירה נגד פרסום החלטת היועמ"ש: "הוגשה בדקה ה-90"

השופטים דחו את עתירת הליכוד נגד הודעת מנדלבליט. "במקום לעתור מוקדם ככל האפשר, בחרו בליכוד להצטרף ברגע האחרון". הליכוד: "התערבות בוטה של השמאל בבחירות"

בג"ץ דחה היום (חמישי) על הסף את עתירת מפלגת הליכוד נגד פרסומן הפומבי של החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שהבוקר הגישה הליכוד בקשה דחופה להצטרף כעותרת לעתירתו של עו"ד פוקס. השופטים טענו כי הדברים שנכתבו במסגרת עתירתו הקודמת של פוקס "עודם שרירים וקיימים". "פוקס מתעבר על ריב לא לו", נכתב.  

על הצטרפות תנועת הליכוד לעתירתו של פוקס, כתבו השופטים כי "היה מקום לדון בשאלת זכות עמידתה של התנועה, בשל זיקתה לאינטרס הנפגע והסעד המבוקש". עם זאת, בג"ץ ציין כי הבקשה הוגשה ברגע האחרון, ולכן "דינה להידחות לאור השיהוי הכבד בהגשתה".

השופטים ציינו כי "עמדתו של היועמ"ש התקבלה ב-1 בפברואר. במקום להגיש עתירה עצמאית מוקדם ככל האפשר, בחרו בליכוד להצטרף לעתירה קיימת, של עותר שכבר נקבע לגביו כי הוא נעדר זכות עמידה". והוסיפו כי "כל זאת ברגע האחרון ממש, הרבה מעבר לדקה ה-90". 

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה כי: "מצער שבג"ץ לא מנע מהשמאל התערבות בוטה בבחירות. בג"צ עצמו קבע בזמנו, בעניינו של צחי הנגבי, שיש להימנע מפרסום החלטות יועמ"ש בתקופת בחירות ומתח ביקורת על היועץ המשפטי דאז שעשה זאת. חבל שבג"ץ לא הקשיב לבג"ץ". 

 

 

 

 

 
 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (חדשות 13)

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לדחיית עתירת הליכוד "טוב עשה בג"ץ שגלגל את עתירת הליכוד מכל המדרגות. נתניהו, ההתנהלות שלך מביישת אותנו. החרבת כל חלקה טובה, בשם ההישרדות הפוליטית שלך. הגיע הזמן לשים סוף לתרבות השחיתות שיצרת"

כאמור, תנועת הליכוד הצטרפה לעתירתו של עו"ד יוסי פוקס, בבקשה לדחות את פרסום הודעת היועץ המשפטי לממשלה עד לאחר הבחירות, בטענה כי מדובר בהתערבות בוטה במערכת הבחירות. "ייתכן וכתוצאה מפרסום החלטת היועץ מפלגות גוש הימין יקבלו פחות מושבים בכנסת, וזאת על אף שהחלטה זו עשויה להתהפך ב-180 מעלות כתוצאה מהשימוע שיתקיים רק לאחר הבחירות", נכתב בעתירה. "זה יהיה מאוחר מדי עבור המפלגות שאיבדו ייצוג בכנסת כתוצאה ישירה מהפרסום הזה".

"מדובר במקרה חסר תקדים מאז קום המדינה, שבו תימסר 'החלטה' מסוג זה נגד ראש ממשלה מכהן", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי. "הזהירות הנדרשת והמתבקשת גדולה לעין שיעור בכל הנוגע למניעת התערבות במערכת הבחירות".

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (לע"מ, רויטרס)

 

משרד המשפטים דחה את עתירת הליכוד, והסביר כי בדומה להחלטה שניתנה לעתירתו של פוקס בשבוע שעבר "כל עוד לא ניתן צו שיפוטי שימנע זאת – אין כל מניעה לדעת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לקבל החלטה בנושא, וגם אין מניעה לפרסם החלטה זו ברבים".

מנדלבליט יודיע היום כי החליט להגיש כתבי אישום כפוף לשימוע נגד נתניהו בגין שוחד והפרת אמונים - כך נודע לחדשות 13. זאת, כשנה לאחר פרסום המלצות המשטרה בנוגע לתיקים.

במסגרת תיק 4000, יואשם נתניהו בקבלת שוחד, ובתיקים 1000 ו-2000 יואשם בהפרת אמונים. בתיק 2000, יואשם נוני מוזס במתן שוחד. בתיק 4000 יואשמו שאול ואיריס אלוביץ' במתן שוחד, וזאב רובינשטיין - בתיווך לשוחד. ההחלטה בדבר החשודים הנוספים בתיק בזק - סטלה הנדל ועמיקם שורר - תידחה למועד מאוחר יותר, וכנראה תופרד לתיק אחר. כפי שפורסם בחדשות 13, עמדת פרקליט המדינה שי ניצן בכל שלושת התיקים היא כי יש להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד. זאת, בדומה לעמדת פרקליטות מיסוי וכלכלה, שפורסמה אף היא בחדשות 13.