סכר הציף הגישה לבי"ס - צוותי חילוץ פינו את המורים והתלמידים

לאחר מספר שעות כל התלמידים ואנשי ההוראה חולצו למקום מבטחים, ומשם הם פונו באוטובוסים. ארבעה חולצו ממיניבוס בכיכר עין כרם • שלג החל לרדת בפסגות הרי הגליל

  • פורסם ב:
  • 28/02/2019 15:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/02/2019 17:14
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

צוותי חילוץ ומשטרה חילצו בהצלחה מאות תלמידים ומורים שנתקעו היום (חמישי) בבית הספר החקלאי בשכונת עין כרם שבירושלים עקב מזג האוויר הסוער, שהביא לגלישתו של סכר סמוך והציף את שביל הגישה למוסד החינוכי. ההצפה חסמה את השביל למעבר כלי רכב. מכבאות והצלה מחוז ירושלים נמסר כי לוחמי האש והמשטרה פועלים לחילוץ מאות התלמידים מבית ספר בעין כרם, שהיציאה ממנו נחסמה עקב זרימת מים חזקה במיוחד סביבו, וכי מספר ג'יפים שסייעו בנסיונות חילוץ הילדים נלכדו במים ונהגיהם חולצו.

מנהל בית הספר אסף שמר סיפר בשיחה עם מקומון "כל העיר": "כרגע אנחנו מספקים לתלמידים ארוחת צהריים, ומפעילים את הילדים הצעירים בעזרת התלמידים הבוגרים. במקביל הצענו עזרה לבית הספר היסודי הסמוך אלינו שגם הוא נצור פה, הם כרגע מסתדרים בלעדינו, והכול בשליטה. הסכר שלמרגלות בית הספר גולש, והוא בעצם הציף את המעבר לבית הספר באפיק די נרחב, לא אוטובוסים יכולים לעבור, ולא רכב 4×4, אנחנו נצורים, אבל אנחנו בסדר".

שלוש תלמידות שחולצו מבית הספר, סיפרו: "אנחנו פה מאחת עשרה בצהריים ואמרו לנו שאולי נהיה כאן עד שמונה בערב - ואולי אפילו נישן פה. יש פה שטפונות מטורפים, אבל בית הספר נותן לנו תחושת ביטחון ממש טובה, שומרים עלינו וממש עוזרים לנו. אנחנו מפחדות אבל המורים עוזרים לנו ומרגיעים אותנו". 

 
 
 
 
 
 

(בווידאו: שלוש תלמידות שחולצו מבית הספר מספרות על מה שעברו)

בתוך כך, מזג האוויר הסוער הביא איתו שלג שהחל לרדת בפסגות הגבוהות של הרי הגליל והגולן. ברוב אזורי הארץ היום מעונן חלקית עד מעונן וקר עם רוחות חזקות. גשם מלווה בברקים וברעמים יורד מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ושטפונות נרשמו בנחלי המזרח והדרום. בחרמון יורד שלג כבד ושלג צפוי להיערם גם בצפון רמת הגולן.

(בווידאו: שלג בהרי הגליל והגולן)

מוקדם יותר היום, נתקע נהג רכב כבן 20 בעמק ארזים הסמוך לבירה, לאחר שרכבו נסחף בשיטפון. הוא עלה על גג רכבו והמתין לחילוץ שעה ארוכה כשיש סכנה ממשית לחייו. לאחר שכשלו המאמצים להגיע אליו בעזרת מנוף, לוחמי האש מהיחידה לחילוצים מיוחדים הגיעו אליו כשהם קשורים בחבלים, זרקו לעברו גלגל הצלה - ומשכו אותו עד שהגיע לחוף מבטחים.

קודם לכן, בהמשך הנחל, שני נוסעים נתקעו עם רכבם באפיק. גבר כבן 50 נסחף נפל למים, אך כוחות ההצלה שהגיעו לשטח הצליחו לחלץ אותו מהמקום. חברו שהיה עמו, הצליח לשחות בכוחות עצמו לעבר גדת הנחל וחולץ ללא פגע.

"פינינו אדם כבן 50 שניסה לחצות את הנחל עם הרכב כשהזרימה הייתה רדודה יחסית", סיפר לחדשות 13 פרמדיק מד"א אילן גור אריה. "קרוב לשעה הוא עמד על גג הרכב, עד שהצליחו להשחיל לו גלגל הצלה שהיה קשור למשאית כיבוי. בשלב מסוים הוא נפל לנחל השוצף. לוחמי האש חילצו אותו במסירות נפש, תוך שסיכנו את חייהם שלהם".

הלכוד בנחל ארזים
 

הלכוד בנחל ארזים ( החדשות 13)

 

כמו כן, נמסר כי לוחמי האש ערוכים בכוחות מתוגברים בשטח, ובהוראת מפקד המחוז טפסר משה סויסה, בוצע תגבור נוסף ועיבוי של התחנות במחלצים ולוחמי אש נוספים. בהודעה רשמית מטעם ענף ההסברה של כבאות והצלה לישראל שבים נכתב: "אין להיכנס לנחלים, זרימות מים ומקווי מים. לפעמים גם זרם שנראה על פניו חלש ולא מזיק, יכול במהירות להפוך לנחל שוצף ומסוכן, העלול לגרום לפציעות קשות ואף לסכנת חיים ומוות. חלילה ונלכדתם בזרימת מים, נחל, או שיטפון - התקשרו מיד לטלפון 102, ובתוך זמן קצר יגיעו אליכם צוותי חילוץ".

מאתמול ועד שעות הבוקר המוקדמות ירדו גשמים כבדים בכל רחבי הארץ. בגמלא שברמת הגולן נרשמה כמות המשקעים הגדולה ביותר - 82 מ"מ, בירושלים ירדו 79 מ"מ של גשם, בחרשים שבגליל - 55 מ"מ, בצפת - 46 מ"מ, ביבנה - 41 מ"מ, בחיפה - 39 מ"מ ובתל אביב - 25 מ"מ של גשם.