משרד המשפטים בתגובה לעתירת הליכוד: "אין מניעה לפרסם ההחלטה"

לאחר שמפלגתו של נתניהו עתרה לבג"ץ בבקשה לדחות את פרסום החלטת מנדלבליט עד לאחר הבחירות, בטענה כי מדובר בהתערבות של השמאל, משרד המשפטים דחה את הבקשה • משדר מיוחד

הליכוד הצטרף הבוקר (חמישי) לעתירתו של עו"ד יוסי פוקס, בבקשה לדחות את פרסום הודעת היועץ המשפטי לממשלה עד לאחר הבחירות, בטענה כי מדובר בהתערבות בוטה במערכת הבחירות. "ייתכן וכתוצאה מפרסום החלטת היועץ מפלגות גוש הימין יקבלו פחות מושבים בכנסת, וזאת על אף שהחלטה זו עשויה להתהפך ב-180 מעלות כתוצאה מהשימוע שיתקיים רק לאחר הבחירות", נכתב בעתירה. "זה יהיה מאוחר מדי עבור המפלגות שאיבדו ייצוג בכנסת כתוצאה ישירה מהפרסום הזה".

"מדובר במקרה חסר תקדים מאז קום המדינה, שבו תימסר 'החלטה' מסוג זה נגד ראש ממשלה מכהן", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי. "הזהירות הנדרשת והמתבקשת גדולה לעין שיעור בכל הנוגע למניעת התערבות במערכת הבחירות".

משרד המשפטים דחה את עתירת הליכוד, והסביר כי בדומה להחלטה שניתנה לעתירתו של פוקס בשבוע שעבר "כל עוד לא ניתן צו שיפוטי שימנע זאת – אין כל מניעה לדעת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לקבל החלטה בנושא, וגם אין מניעה לפרסם החלטה זו ברבים".

 
 
 
 אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים
 

אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים ( חדשות 13)

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לעתירת הליכוד: "די, נתניהו. תתמודד עם המציאות וכבד את הכרעת היועץ המשפטי. הגיע הזמן לשים סוף לתרבות השחיתות השלטונית שיצרת".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יודיע היום כי החליט להגיש כתבי אישום כפוף לשימוע נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד והפרת אמונים - כך נודע לחדשות 13. זאת, כשנה לאחר פרסום המלצות המשטרה בנוגע לתיקים.

במסגרת תיק 4000, יואשם נתניהו בקבלת שוחד, ובתיקים 1000 ו-2000 יואשם בהפרת אמונים. בתיק 2000, יואשם נוני מוזס במתן שוחד. בתיק 4000 יואשמו שאול ואיריס אלוביץ' במתן שוחד, וזאב רובינשטיין - בתיווך לשוחד. ההחלטה בדבר החשודים הנוספים בתיק בזק - סטלה הנדל ועמיקם שורר - תידחה למועד מאוחר יותר, וכנראה תופרד לתיק אחר. כפי שפורסם בחדשות 13, עמדת פרקליט המדינה שי ניצן בכל שלושת התיקים היא כי יש להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד. זאת, בדומה לעמדת פרקליטות מיסוי וכלכלה, שפורסמה אף היא בחדשות 13.

נתניהו בטקס הדלקת נרות בכפר המכביה
 

ראש הממשלה נתניהו (חדשות 13)

 

כזכור, אתמול פורסם בחדשות 13 כי על פי ההערכות, בתיק 2000 השרוי במחלוקת בין בכירי הפרקליטות ליועמ"ש, צפוי מנדלבליט להגיש כתב אישום בסעיף שוחד נגד מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, ואילו נתניהו יואשם בסעיף מופחת בלבד. בתיק 1000, העוסק במתנות שרה"מ קיבל לכאורה מארנון מילצ'ן, הוא יואשם בהפרת אמונים, ואילו בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, נתניהו יואשם בשוחד. כל זאת, כפוף לשימוע. 

בלשכת נתניהו התייחסו אמש להחלטתו הצפויה של היועמ"ש: "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות. רה"מ נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו ע"י כל הרגולטורים האחראיים וראש הממשלה פעל  ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט". בלשכתו חתמו את התגובה במילים: "מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".