לשכת רה"מ לאחר ההכרעה בתיקיו: "רדיפה פוליטית, מסע ציד"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות כתבי האישום נגד נתניהו. גבאי: "תתפטר ושים סוף לבושה הלאומית"; יחימוביץ': "אם אתה פטריוט - נקה עצמך בלי לגרור מדינה שלמה כבת ערובה"

טלטלה פוליטית: המערכת הפוליטית סוערת היום (חמישי) לאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשמוע.

ממפלגת הליכוד נמסר: "איש לא מופתע מהודעת היועץ שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום. העיקר שזה יהיה לפני הבחירות. מדובר ברדיפה פוליטית. מסע הצייד נגד ראש הממשלה התחיל בניסיון להדביק לו ארבעה תיקי שוחד. כבר עכשיו, עוד לפני השימוע, שלושה מהם קרסו. גם שאר הטענות יקרסו כמו מגדל קלפים כשראש הממשלה יתעמת עם עדי המדינה, יביא עשרות עדים שבאופן תמוה לא נחקרו ויציג את המסמכים והפרוטוקולים שמוכיחים שכל פעולותיו והחלטותיו של ראש הממשלה נעשו כדין. פרסום חד צדדי של הודעת היועץ כחודש בלבד לפני הבחירות, מבלי שניתנת לראש הממשלה הזדמנות להפריך את האשמות השווא הללו, היא התערבות בוטה וחסרת תקדים בבחירות. מטרתה אחת: הפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו והעלאת ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ. אסור לתת לזה לקרות".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי כתב: "נתניהו, תתפטר, שים סוף לבושה הלאומית ואל תנהל את הקרב מבית ראש הממשלה. נתניהו מבייש את מדינת ישראל. מחריב הכול כדי להציל את עצמו. אזרחי ישראל לא רוצים מנהיגות מושחתת. ראש הממשלה מבייש את עם ישראל ואת מדינת ישראל".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בריאיון לתוכנית "לפני החדשות": "נתניהו צריך ליהנות מחזקת החפות. אני לא בטוח שאמליץ עליו לראשות הממשלה. אני לא חושב שזה ישפיע על תוצאות הבחירות, כי כולם ידעו את העובדות, אין פה חדש. כל אחד כבר מגובש באיזה מפלגה הוא יבחר. בסופו של דבר גם כתב אישום כפוף לשימוע זה עדיין לא פסק דין חלוט. אך ורק בית המשפט יכול לקבוע אם אדם אשם או זכאי".

 
 
 
 אבי גבאי
 

אבי גבאי (חדשות 13)

 

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר בריאיון לחדשות 13 כי "התוצאה מלמדת שלא היה שום דבר. החלטת היועץ היא החלטת ביניים שתקרוס בשלב השימוע. חבל מאוד שהביאו את זה עכשיו, זה משפיע על הבחירות.

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין אמר לחדשות 13: "אני מזכיר שמדובר בחשדות. אם הכול היה כל כך פשוט אז לא היה צורך בשימוע. כרגע מדובר בפרסום, לא שונה מתחקיר עיתונאי. אני מניח שפרקליטיו של ראש הממשלה יגיעו לשימוע הם יציגו את העובדות ויכול להיות שהתמונה הכוללת תהיה שונה. אנחנו במערכת בחירות, אי אפשר להתעלם מהמציאות, ועלולה להיות השפעה של הפרסומים האלה. הדרך היחידה לשמור על טהר הבחירות היא להשאיר את העיסוק המשפטי למשפטנים, ולשפוט את נתניהו והליכוד על הישגים בתחום הביטחוני, הכלכלי, החברתי והמדיני". 

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ כתבה: "החל מרגע עצוב זה נתניהו נלחם על חייו האישיים, אינו מסוגל להילחם על חייהם של אזרחי המדינה, אינו כשיר להיות ראש ממשלה, ואינו כשיר אף להתמודד בבחירות. אני קוראת לנתניהו - אם אתה פטריוט שאוהב את המדינה, לך ונקה את עצמך בלי לגרור איתך מדינה שלמה כבת ערובה. אתה לא סופרמן, אין בן אנוש שיכול לקבל החלטות לאומיות גורליות מבלי שקרב חייו האישי הטורד אותו 24 שעות ביממה – ישפיע עליהן". עוד ציינה יחימוביץ כי ״יש לקחת בחשבון שההחלטה היום התקבלה אחרי מסננות מחמירות וקשות ותהליך מקיף של מיטב גופי החקירה, המשפטנים, והיועמ״ש, ובכירי העומדים בראשם. רק אחרי שהיתה בידיהם מסכת ראייתית חסרת תקדים הגענו אל היום העגום הזה". 

אביגדור ליברמן
 

אביגדור ליברמן (רויטרס)

 

ממפלגת הימין החדש נמסר: "כפי שאמרנו מתחילת הדרך, לראש הממשלה בנימין נתניהו עומדת חזקת החפות ככל אזרח אחר במדינה. אנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אך כפי שאמר היועץ במילותיו - שיבוא לשימוע בלב פתוח ונפש חפצה, כך גם אנחנו נמתין לתום השימוע. מפלגת הימין החדש תמליץ לנשיא המדינה להטיל על בנימין נתניהו את משימת הרכבת הממשלה הבאה".

ניר ברקת שהצטרף לאחרונה לליכוד ונבחר במקום השמיני בפריימריז המפלגה: "אני מאחל מכל הלב לראש הממשלה בנימין נתניהו שיצליח להוכיח את חפותו, צריך לזכור שגם היום עומדת לו חזקת החפות ואסור לגזור את דינו על סמך פרסומים בתקשורת כאשר ההליך המשפטי נמצא רק בתחילתו. נתניהו הוא המנהיג המתאים והמנוסה ביותר להוביל את מדינת ישראל מול האתגרים העצומים בזירה הבין-לאומית, הביטחונית והכלכלית-חברתית. צריך לשים בצד את רעשי הרקע ולהתלכד מאחורי נתניהו והליכוד כדי להמשיך את הצמיחה וההתעצמות של מדינת ישראל". 

שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' (החדשות 13)

 

יו״ר מרצ תמר זנדברג מסרה: ״היום ברורה העסקה מאחורי הכנסת כהניסטים לכנסת - איתרוג למושחת תמורת מקום בוועדה למינוי שופטים. נתניהו לא לבד, למשפט הציבורי יעמדו כל מלחכי הפנכה, כל מקיאי דפי המסרים וכל המשתלחים בשומרי הסף. כל מי ששתק תמורת אתנן פוליטי שותף לפשע״. עוד הוסיפה זנדברג כי "זה לא יום שמח. בראש הממשלה עומד אדם מושחת עד היסוד שכופף את כל המערכות הציבוריות לטובת הישרדותו האישית. נתניהו יעמוד למשפט ואינו יכול לכהן עוד יום אחד בתפקידו, אבל למשפט הציבור חייבים לעמוד היום כל מלחכי הפנכה והמאתרגים, כל מקיאי דפי המסרים והמשתלחים בשומרי הסף".

חברת הכנסת סתיו שפיר ממפלגת העבודה: "שחיתות היא סרטן לדמוקרטיה הישראלית. אי אפשר לנהל מדינה בה שוחד, הפרת אמונים וזלזול בחוק הן שיטות פעולה של בכירי השלטון. נתניהו, אדם שהונו האישי מוערך בכ-50 מיליון שקלים לא בחל בשימוש מושחת בכסף הציבורי, באינטרס הציבורי ובעתידה של מדינת ישראל כשטובתו האישית. הוא תמיד חשוב יותר בעיני עצמו, האזרחים משעממים אותו ורק המקורבים מעניינים אותו  - נתניהו הוא אדם מושחת שאסור שימשיך לכהן תחת כתבי האישום החמורים - אם במפלגת הליכוד יש טיפה של אחריות יקומו השרים וידרשו את התפטרותו, היום". 

 בנט ושקד מכריזים על המפלגה החדשה
 

בנט ושקד (רויטרס)

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי ממפלגת העבודה כתבה: "זה הזמן לגלות לכם שבעברית המילה 'כלום' פירושה 'דבר מה'. אז מסתבר שהיה גם היה. ראש הממשלה שלנו מאשם בשוחד. זכותו להילחם על חפותו, לא מכיסא ראש הממשלה שלנו. נאחל לו הצלחה במאבקו המשפטי, אבל מראשות הממשלה נתניהו חייב ללכת".

ממפלגת ש"ס נמסר: "כפי שהודענו מתחילת הדרך, ש״ס תתמוך אך ורק בבנימין נתניהו לראשות הממשלה ותמליץ עליו לנשיא להרכבת הממשלה הבאה. נתניהו הוא האיש המתאים ביותר להנהיג את המדינה בעת הזו ונתמוך בו בתפקידו  כראש הממשלה ככל שהחוק יתיר לו". 

מעוצמה יהודית נמסר: "לטעמנו מדובר בנסיון פוטש לראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה אינו אמור לקבוע מי יהיה ראש הממשלה בישראל. לאורך כל שנות כהונתו של נתניהו מתחנו עליו ביקורת חריפה בעניינים מדיניים ופוליטיים. נתניהו לצערנו התפשר, לא קיים הבטחותיו לעם בישראל והיה צריך לגלות מדיניות נחושה ביחס לחמאס ואויבי ישראל. אולם בעניין חקירותיו של נתניהו - הצדק עימו. עצם ההודעה על הגשת כתב האישום חודש לפני מועד הבחירות, היא ניסיון להפיל ראש ממשלה מכהן, ואולם כאשר מדובר בתיקים העולה מהם צחנה של אכיפה בררנית הצחנה גדול אף יותר. נציגי עוצמה יהודית בכנסת לא יושפעו מהחלטת היועמ"ש הערב". 

חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ כתב: "נתניהו נאחז בבית ראש הממשלה כדי לא להגיע לבית הכלא ובדרך רומס כל נורמה ערכית ומוסרית אפשרית. נתניהו מבקש לקחת מדינה שלמה כבת ערובה שתמנע ממנו להיכנס לכלא, אבל בעוד 40 יום הוא יגלה שאזרחי ישראל לא סובלים מתסמונת שטוקהולם, ולא מוכנים לאפשר לו להמשיך להשתמש בהם לצרכיו האישיים".

 אריה דרעי
 

אריה דרעי יו"ר ש"ס (רויטרס)

 

חברת הכנסת רויטל סויד ממפלגת העבודה: "מן הראוי היה שנתניהו יתפטר עוד הערב לנוכח הגשת כתב אישום כפוף לשימוע, חמור נגדו באשמת שוחד. מן המצוי - נתניהו ונערי התקיפה שלו ימשיכו להסית בכל הכוח נגד היועמ״ש ולטעון באופן הזוי לקונספירציה של 'השמאל'. בתשעה באפריל חייבים לשלוח את ביבי הביתה, שיוכל להתמקד רק במשפט שלו ולשחרר אותנו מנזקו". 

חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ: "נתניהו צריך להתפטר עכשיו ומיד. אף אדם לא יכול לתפקד כשהאשמות כל כך חמורות מופנות כלפיו, ודאי לא באחד התפקידים הסבוכים ביותר בעולם. לאיש שהביא את המדינה הזו לסיאוב חסר תקדים ועכשיו מואשם בשוחד והפרת אמונים, אין מקום בפוליטיקה הישראלית". 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

היועמ"ש הכריע: ראש הממשלה בנימין נתניהו יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשימוע

מוקדם יותר, כאמור, מנדלבליט הכריע כי ראש ממשלה נתניהו יואשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשמוע. כתב האישום לא יוגש בפועל עד לאחר השימוע, שיתקיים רק לאחר הבחירות, ככל הנראה בקיץ. החלטת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה צפויה להתקבל בתוך כשנה.

היועמ"ש קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה בהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד.

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט כי נתניהו יואשם במרמה כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל.