היועמ"ש הכריע: נתניהו יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשימוע

מנדלבליט החליט להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה. בתיק בזק-וואלה יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 1000 ו-2000 - מרמה והפרת אמונים. בכתבה: כתב החשדות המלא

טלטלה פוליטית: ראש ממשלה בנימין נתניהו יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשמוע – כך הכריע היום (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. כתב האישום לא יוגש בפועל עד לאחר השימוע, שיתקיים רק אחרי הבחירות, ככל הנראה בקיץ. החלטת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה צפויה להתקבל בתוך כשנה.

היועמ"ש קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה כפוף לשימוע בשלושה תיקים: בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, יואשם ראש הממשלה כי קיבל שוחד משאול אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", בדמות סיקור אוהד, בתמורה לקידום ענייניו של האחרון, בעיקר בכל הנוגע במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס". כמו כן יואשם במרמה ובהפרת אמונים. אלוביץ' ואשתו איריס יואשמו במתן שוחד כפוף לשימוע, כמו גם בשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוסף, אלוביץ' יואשם גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דלווח במטרה להטעות משקיע סביר. זאב רובינשטיין, המקורב לבני הזוג נתניהו, יואשם בסיוע למתן שוחד. בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הוחלט לסגור את התיק, ובעניינה של רקעיית רה"מ הוחלט לסגור את התיק גם בפרשה 4001. 

בתיק 1000, הוא פרשת המתנות, יואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר שעל פי החשד קיבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות, מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנגדו הוחלט לסגור את התיק. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – והסתפק בהפרת אמונים בלבד. 

בתיק 2000, העסקה שנרקמה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, קבע מנדלבליט, כפי שפורסם בחדשות 13, כי נתניהו יואשם במרמה ובהפרת אמונים כפוף לשימוע. זאת, לאחר דיונים משפטיים ממושכים ומורכבים, לאחר שרבים מבכירי הפרקליטות סברו כי מדובר בתיק שוחד, ואחדים מהם סברו כי אין להגיש כתב אישום בפרשה כלל. מוזס יואשם במתן שוחד. נגד ח"כ איתן כבל הוחלט לסגור את התיק.

 
 
 

מפרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ׳ נמסר: "קיבלנו את הודעת הזימון לשימוע, נלמד אותה ואת מלוא חומר החקירה ונשקול את המשך צעדינו. אנו משוכנעים שלא נפל פגם בהתנהלותם של שאול ואיריס אלוביץ".

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נוני מוזס, מסרו: "נוני מוזס לא הציע שוחד לנתניהו. פרשנות זו לשיח שהתקיים ביניהם היא שגויה, ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית, בוודאי במצב שאין טענת שוחד כלפי נתניהו. ראיה מלאה של המציאות ושל השיח המורכב שהתקיים בין השניים, כפי שנציג בפני היועץ המשפטי בשימוע, לא רק שאינה תומכת בפרשנות פלילית, אלא עומדת בסתירה לפרשנות כזאת.
לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות ועובדתיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר הליך השימוע - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית. ככלל, יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן.
מאז שפרצה הפרשה, נמנע נוני מוזס מלהתייחס לנושאים שעלו בחקירה, וכך יעשה גם בשלב זה".

החשדות, האישומים - וקו ההגנה של פרקליטי רה"מ: המדריך המלא לתיקי נתניהו 

תיק 1000 – המתנות מארנון מילצ'ן

החשד נגד רה"מ נתניהו בתיק 1000 מתייחס לקבלת טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – וצפוי להסתפק בהפרת אמונים בלבד.

קו ההגנה של פרקליטי נתניהו מצביע על כך שהסכומים שמופיעים בחשבוניות מנופחים ולא תואמים את מחיריהם האמיתיים של הפריטים. קו הגנה שני מתייחס לכך שהמתנות ייועדו לרעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו, ומכאן שהוא קביל מבחינת החוק. קו ההגנה שלישי מצביע על כך שנתניהו ומילצ'ן הם חברים קרובים, ולכן נתניהו יוכל לקבל את הפריטים כמתנות בין חברים.

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (החדשות 13)

 

תיק 2000 – השיחות עם נוני מוזס

החשד נגד נתניהו בתיק 2000 מתייחס לעסקת שוחד שנרקמה לכאורה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. במסגרת העסקה ביקש נתניהו סיקור אוהד בעיתון בתמורה לשורה של פעולות כלכליות שייטיבו עם מוזס, ובראשן קידום חוק "ישראל היום", שמטרתו הגבלת הפצתו של העיתון המתחרה, הנושא את שם החוק.

הראיה המרכזית שמובילה את התיק היא השיחה שהתקיימה בין השניים והוקלטה ע"י ארי הרו, לשעבר ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. הרו, כזכור, העביר את השיחות למשטרה וקיבל מעמד של עד מדינה. קו ההגנה המרכזי של פרקליטי רה"מ מתייחס לכך שנתניהו לא התכוון למה שנאמר בשיחה. נוסף על כך, הם טוענים כי מתבצעת אכיפה בררנית. הפרקליטים תוהים למה לא חוקרים את מי שקידם את חוק "ישראל היום" וקיבל באמת סיקור חיובי מידיעות אחרונות?

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס (רויטרס)

 

תיק 4000 – תיק בזק-וואלה

גם בתיק 4000 החשד נגד נתניהו מתייחס לקשרים בלתי הולמים עם בעלי גוף תקשורת. בתיק זה החשד נגד רה"מ מתייחס לעסקת שוחד מתמשכת בינו לבין איש העסקים שאול אלוביץ'. על פי החשד, אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", דאג לסיקור אוהד ולצנזור ידיעות שליליות הקשורות לבני הזגו נתניהו. מנגד, נתניהו קידם את ענייניו של אלוביץ', כשהיה במשרד התקשורת, בעיקר במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

קו ההגנה של נתניהו מורכב משתי טענות משלימות. ראשית, הם טוענים כי סיקור אוהד אינו נחשב שוחד. שנית, ראש הממשלה דואג לחדד כי לא קיבל כלל סיקור אוהד מוואלה אלא מחשיב אותו כאתר שמאל שמקפיד לבקרו. לדבריו של נתניהו, "להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט".

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ'
 

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' (רויטרס)