טראמפ: "קים רצה שנבטל את כל הסנקציות - לא יכולנו להסכים לזה"

המגעים בין ארה"ב לקוריאה הצפונית נכשלו. זאת, לטענת הנשיא האמריקני, לאחר שקים הסכים לפירוז חלקי בלבד בתמורה להסרת המגבלות. על חקירות נתניהו: "עושה עבודה טובה"

  • פורסם ב:
  • 28/02/2019 06:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/02/2019 09:57
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

פסגת קים-טראמפ: המפגש השני בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און, הסתיים היום (חמישי) מוקדם מהצפוי. זאת, לאחר שהמגעים בין המדינות נכשלו, והצדדים לא הגיעו לכדי חתימה על הסכם כשלהו.

"קים רצה הסרה מוחלטת של הסנקציות, ואנחנו לא היינו מוכנים לכך", אמר הנשיא טראמפ בהצהרה לתקשורת לאחר סיום הפסגה. "הם היו מוכנים לפירוז חלקי, ולא נוותר בשביל זה על כל הסנקציות. היינו צריכים לסגת. הסנקציות נותרו במקומן". 

"קים היה מוכן לחלוטין לפירוז - אך הוא רצה קודם כול שנסיר את הסנקציות, והחלטנו שזה לא מתאים. אנחנו צריכים יותר התחייבויות ממנו בשביל זה. לקוריאה הצפונית יש פוטנציאל כלכלי רחב. אני רוצה להסיר את הסנקציות - אבל בשביל זה הם יצטרכו לעשות ויתורים", הוסיף טראמפ, שציין כי הסנקציות לא יוחמרו.

 
 
 
 טראמפ

טראמפ (רויטרס)

 

הנשיא האמריקני נשאל אם ייתכן כי הפסגה השנייה בין המנהיגים הייתה מוקדמת מדי, והשיב: "יכולתי לחתום על הסכם היום, אבל היו אומרים שזה הסכם גרוע". "אתה צריך להיות מוכן ללכת גם בלי לחתום. היו לנו מסמכים מוכנים לחתום עליהם, אך אני מעדיף לעשות את זה נכון מאשר מהר", הוסיף טראמפ. "החלטנו שלא לחתום על הסכם. נראה איך זה ילך. היו יומיים מאוד מעניינים ופרודוקטיביים".

נשיא ארה"ב הבהיר כי הפגישה התקיימה ברוח טובה. "בילינו את כל היום עם קים, חתיכת בחור. מערכת היחסים שלנו התחזקה", אמר טראמפ. "האווירה הייתה טובה וידידותית. לחצנו ידיים". לטענת טראמפ, שליט קוריאה הצפונית התחייב בפניו שלא לערוך ניסויים בטילים באמצעי גרעין.

גם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, סיפק הצהרה לתקשורת, ואמר כי "רשמנו התקדמות משמעותית ב-36 השעות האחרונות, לצערנו לא הגענו למקום שבו נרגיש שנכון לחתום על הסכם. קים קיווה שנחתום עליו, ביקשנו ממנו להסכים ליותר צעדים אבל הוא לא הסכים לכך. אני עדיין אופטימי.

"אמרנו מהתחלה שזה ייקח זמן, אנחנו יודעים את הגבולות והאתגרים. לבסוף נשיג את מה שהעולם רוצה – פירוז חצי האי הקוריאני", הבהיר פומפאו, והוסיף כי " למרות שלא הגיעו להסכם, הנשיא וקים מרוצים מההתקדמות". לאחר סיום הפסגה, הבית הלבן מסר כי "השיחות היו מועילות, אך לא הושג כל הסכם בין שתי המדינות". נכון לשעה זו, אין תכנון לקיום פסגה שלישית בין שני המנהיגים, אך צוותי המשא ומתן יפגשו בהמשך. 

 טראמפ וקים
 

טראמפ וקים (רויטרס)

 

על פי ההערכות בכלי תקשורת אמריקניים, קים הראה נכונות לפרק את הכור ביונגביון, אולם סירב לפירוק מתקנים אחרים ללא הסרת הסנקציות, ארה"ב, מצדה, הייתה מוכנה להציע רק "הטבות כלכליות" מסוימות. לא ברור אם הבטחתו של קים שלא לשגר עוד טילים, למרות כישלון השיחות, נוגעת רק לבין-יבשתיים כפי שהתחייב בשנה שעברה או באופן כללי.

בפתח הפגישה אמר טראמפ כי הוא "לא ממהר" להגיע להסכם בנושא הגרעין. קים מצידו הבטיח "לעשות כל מאמץ" כדי להגיע לתוצאה חיובית בשיחות הגרעין. כאשר נשאל המנהיג הצפוני קוריאני אם הוא מוכן לפרק את מדינתו מנשק גרעיני, הוא השיב: "אם לא הייתי מוכן לכך - לא הייתי מגיע למפגש". בהמשך, הציע נשיא ארצות הברית צעד נוסף לקירוב היחסים בין המדינות - פתיחת נציגות דיפלומטית בפיונגיאנג, על כך השיב קים כי הוא מקבל את הרעיון בברכה.

טרם מפגש הפסגה החליט צוות המשא ומתן האמריקני לוותר על הדרישה לשקיפות מלאה מצד קוריאה הצפונית בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. כך דיווחו בכירים לשעבר בבית הלבן לרשת NBC. ההחלטה להסיר את הדרישה, שהיוותה רכיב משמעותי בעסקה הנרקמת בין שתי המדינות, עשויה לרמוז כי לקוריאה הצפונית אין כוונה לפעול לפירוז גרעיני מלא.


ממשל טראמפ מקווה להבטיח ויתורים מצד פיונגיאנג, אך לא ברור מה ארצות הברית מתכננת להציע בתמורה. קים מעוניין בהקלה על הסנקציות - צעד שיועציו של טראמפ ממליצים שלא לממש בשלב מוקדם כל כך של המשא ומתן. אתמול פתחו שני המנהיגים את מפגש הפסגה השני, המהווה המשך לפגישתם ההיסטורית בחודש יוני שעבר. השניים ערכו שיחה קצרה בת 20 דקות, ובהמשך נכחו בארוחת ערב עם אורחים ומתורגמנים. 

 טראמפ ופומפאו
 

טראמפ ופומפאו (רויטרס)

 

שני המנהיגים הצטלמו כשהם ישובים זה לצד זה. בעזרת מתורגמנית, פנה טראמפ לקים ואמר: "נהדר להיות איתך. הייתה לנו פסגה ראשונה מאוד מוצלחת. מחר תהיה לנו פגישה מוצלחת. ביצענו התקדמות רבה, ואני חושב שההתקדמות הגדולה ביותר היא היחסים בינינו". "כמו שאמרתי הרבה פעמים, גם לתקשורת ולכל מי שרוצה לשמוע, אני חושב שיש למדינה שלך פוטנציאל כלכלי עצום", הוסיף טראמפ. "ואני חושב שיהיה לכם עתיד מזהיר עם המנהיגות הטובה שבראשה, ואני מצפה לראות את זה קורה ולעזור לכך שזה יתגשם".

קים אמר בפגישה כי "עברו בדיוק 261 ימים מאז שנפגשנו בסינגפור ביוני בשנה שעברה. במשך אותם ימים, היו מספר אי הבנות לגבי הסיטואציה ונשארו קצת תחושות עוינות מתקופה רחוקה. אך בכל זאת הצלחנו להתגבר על כל המכשולים והנה אנחנו היום. אני מאמין בכל ליבי שהימים שעברו מאז הפסגה דרשו מאמצים הכרחיים והרבה סבלנות. אבל הנה אנחנו היום, יושבים אחד ליד השני, וזה נותן לנו תקווה שהפעם נצליח, ואני באמת אנסה שזה יקרה".

כאמור, זו הפסגה השנייה שמקיימים השניים, כשהראשונה התקיימה ביוני אשתקד, בסינגפור. אך בעוד שלאחר הפסגה הראשונה הצהיר קים כי ארצו תפעל לפירוק מלא של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני, הציפייה הגדולה סביב הפגישה היום היא להתקדמות בנושא. בפגישה הנוכחית העמדה האמריקנית הרשמית דורשת שקוריאה הצפונית תתפרק מנשק גרעיני לפני שתראה הקלה כלשהי בסנקציות שמוטלות עליה.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור ( רויטרס)

 


ההסכם שעליו חתמו השניים בפסגה הקודמת היה מעט מעורפל ודל בפרטים. טראמפ הבטיח לצמצם את שיתוף הפעולה הצבאי בין ארצות הברית לקוריאה הדרומית, שהרגיז את פיונגיאנג. הנשיא האמריקני היה מרוצה מהפגישה הראשונה והרגיש כי הייתה מוצלחת, עם זאת מאז יוני אשתקד התקשורת בין השניים הייתה די צוננת והתבצעה לעיתים רחוקות, מה גם שמצד קים לא נעשו צעדים משמעותיים כמו התחייבות להפסיק ייצור נשק או לסגור בסיסי טילים.

בבית הלבן מקווים כעת להשיג לפחות סימנים מוחשיים להתקדמות מהצד השני או לשרטט מפת דרכים מדודה להמשך. טרם נסיעתו, אמר טראמפ כי "אני לא ממהר, אני לא רוצה לדחוק אף אחד, אני רק לא רוצה ניסויים", והוסיף "כל עוד לא יהיו ניסויים, אנחנו מרוצים". ביום שני לפסגת וייטנאם אמר טראמפ כי הוא וקים פיתחו "מערכת יחסים טובה מאוד". טראמפ אמר את הדברים במפגש בבית הלבן עם מושלי מדינות, והוסיף כי הוא שמח שפיונגיאנג הפסיקה לבצע ניסויים בנשק גרעיני.