היום הגורלי של נתניהו: יואשם בשוחד ובהפרת אמונים כפוף לשימוע

כל התחזיות במערכת המשפט מצביעות על כך שמנדלבליט יפרסם בשעות הקרובות ההחלטות בפרשות נתניהו. היועמ"ש יודיע שיגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה בתיקי 1000, 2000 ו-4000

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יודיע היום (חמישי) כי החליט להגיש כתבי אישום כפוף לשימוע נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד והפרת אמונים - כך נודע לחדשות 13. זאת, כשנה לאחר פרסום המלצות המשטרה בנוגע לתיקים.

במסגרת תיק 4000, יואשם נתניהו בקבלת שוחד, ובתיקים 1000 ו-2000 יואשם בהפרת אמונים. בתיק 2000, יואשם נוני מוזס במתן שוחד. בתיק 4000 יואשמו שאול ואיריס אלוביץ' במתן שוחד, וזאב רובינשטיין - בתיווך לשוחד. ההחלטה בדבר החשודים הנוספים בתיק בזק - סטלה הנדל ועמיקם שורר - תידחה למועד מאוחר יותר, וכנראה תופרד לתיק אחר. כפי שפורסם בחדשות 13, עמדת פרקליט המדינה שי ניצן בכל שלושת התיקים היא כי יש להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד. זאת, בדומה לעמדת פרקליטות מיסוי וכלכלה, שפורסמה אף היא בחדשות 13.

כזכור, אתמול פורסם בחדשות 13 כי על פי ההערכות, בתיק 2000 השרוי במחלוקת בין בכירי הפרקליטות ליועמ"ש, צפוי מנדלבליט להגיש כתב אישום בסעיף שוחד נגד מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, ואילו נתניהו יואשם בסעיף מופחת בלבד. בתיק 1000, העוסק במתנות שרה"מ קיבל לכאורה מארנון מילצ'ן, הוא יואשם בהפרת אמונים, ואילו בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, נתניהו יואשם בשוחד. כל זאת, כפוף לשימוע. 

בלשכת נתניהו התייחסו אמש להחלטתו הצפויה של היועמ"ש: "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות. רה"מ נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו ע"י כל הרגולטורים האחראיים וראש הממשלה פעל  ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט". בלשכתו חתמו את התגובה במילים: "מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".

 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

המערכת הפוליטית דרוכה מאוד לקראת החלטת היועמ"ש. נתניהו, שחזר הלילה מביקור מדיני במוסקבה, פרסם בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו ציטט דברי תמיכה ששלח פרקליט הצמרת האמריקני, אלן דרשוביץ', ליועמ"ש: "מדובר פה בתפירת תיקים, ברדיפה פוליטית ובשבירת כל נורמה בסיסית". נתניהו הוסיף ציטוט נוסף של דרשוביץ', שלדבריו כתב למנדלבליט: "אני מפציר בך לשקול את ההשלכות מקידום האשמות נגד רה"מ, שעלולים להיות מסוכנים לדמוקרטיה ולחופש העיתונות".

במידה ואכן היועמ"ש יחליט לפרסם את החלטותיו, צפוי נתניהו, שהקדים את חזרתו ממוסקבה, למסור הצהרה לתקשורת בשעה 20:00. במקביל, צפויים פרקליטיו להגיע לאולפני התקשורת, כפי שהיה לפני כשנה במסגרת פרסום המלצות המשטרה נגד נתניהו. כמו כן, עורכי דינו של נתניהו מנסים למנוע את העברת חומרי החקירה לכלל עורכי הדין המשתתפים בתיק, זאת כדי למנוע הדלפות של פרטים לגופי התקשורת.

בשלב זה עדיין לא ידוע אם מדובר באירוע שובר שיוויון שיכריע את הבחירות ויביא להדחתו של נתניהו. עם זאת, יריבו הבטיחו אתמול כי סוגיית עתידו המשפטי של נתניהו לא תרד מסקר היום הפוליטי עד יום הבחירות בתשעה באפריל. כמו כן, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה אתמול "לכל ראשי המפלגות שהם שוחרי שלטון חוק, ללא הבדל ימין ושמאל, להודיע כי לא ישבו בממשלה תחת ראש ממשלה שנלחם על חייו על חשבון הציבור בישראל".

 יחימוביץ ונתניהו
 

יחימוביץ ונתניהו (רויטרס)

 

החשדות, האישומים הצפויים - וקו ההגנה של פרקליטי רה"מ: המדריך המלא לתיקי נתניהו 

תיק 1000 – המתנות מארנון מילצ'ן

החשד נגד רה"מ נתניהו בתיק 1000 מתייחס לקבלת טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – וצפוי להסתפק בהפרת אמונים בלבד.

קו ההגנה של פרקליטי נתניהו מצביע על כך שהסכומים שמופיעים בחשבוניות מנופחים ולא תואמים את מחיריהם האמיתיים של הפריטים. קו הגנה שני מתייחס לכך שהמתנות ייועדו לרעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו, ומכאן שהוא קביל מבחינת החוק. קו ההגנה שלישי מצביע על כך שנתניהו ומילצ'ן הם חברים קרובים, ולכן נתניהו יוכל לקבל את הפריטים כמתנות בין חברים.

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (החדשות 13)

 

תיק 2000 – השיחות עם נוני מוזס

החשד נגד נתניהו בתיק 2000 מתייחס לעסקת שוחד שנרקמה לכאורה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. במסגרת העסקה ביקש נתניהו סיקור אוהד בעיתון בתמורה לשורה של פעולות כלכליות שייטיבו עם מוזס, ובראשן קידום חוק "ישראל היום", שמטרתו הגבלת הפצתו של העיתון המתחרה, הנושא את שם החוק.

הראיה המרכזית שמובילה את התיק היא השיחה שהתקיימה בין השניים והוקלטה ע"י ארי הרו, לשעבר ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. הרו, כזכור, העביר את השיחות למשטרה וקיבל מעמד של עד מדינה. קו ההגנה המרכזי של פרקליטי רה"מ מתייחס לכך שנתניהו לא התכוון למה שנאמר בשיחה. נוסף על כך, הם טוענים כי מתבצעת אכיפה בררנית. הפרקליטים תוהים למה לא חוקרים את מי שקידם את חוק "ישראל היום" וקיבל באמת סיקור חיובי מידיעות אחרונות?

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס (החדשות 13)

 

תיק 4000 – תיק בזק-וואלה

גם בתיק 4000 החשד נגד נתניהו מתייחס לקשרים בלתי הולמים עם בעלי גוף תקשורת. בתיק זה החשד נגד רה"מ מתייחס לעסקת שוחד מתמשכת בינו לבין איש העסקים שאול אלוביץ'. על פי החשד, אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", דאג לסיקור אוהד ולצנזור ידיעות שליליות הקשורות לבני הזגו נתניהו. מנגד, נתניהו קידם את ענייניו של אלוביץ', כשהיה במשרד התקשורת, בעיקר במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

קו ההגנה של נתניהו מורכב משתי טענות משלימות. ראשית, הם טוענים כי סיקור אוהד אינו נחשב שוחד. שנית, ראש הממשלה דואג לחדד כי לא קיבל כלל סיקור אוהד מוואלה אלא מחשיב אותו כאתר שמאל שמקפיד לבקרו. לדבריו של נתניהו, "להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט".

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ'
 

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' (רויטרס)