החשדות, האישומים הצפויים - וקו ההגנה: המדריך המלא לתיקי רה"מ

תיקי נתניהו עוסקים בקשרים בלתי הולמים לכאורה עם אנשי עסקים. מהם החשדות נגד רה"מ, מהן הראיות המרכזיות - ומה יטענו הפרקליטים? • מורה נבוכים לקראת הכרעת מנדלבליט

  • פורסם ב:
  • 27/02/2019 22:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/02/2019 00:57
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם היום (חמישי) את החלטותיו בנוגע לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי ההערכות, בתיק 1000, העוסק במתנות שרה"מ קיבל לכאורה מארנון מילצ'ן, הוא יואשם בהפרת אמונים; בתיק 2000, השרוי במחלוקת בין בכירי הפרקליטות ליועמ"ש, צפוי מנדלבליט להגיש כתב אישום בסעיף שוחד נגד מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, ואילו נתניהו יואשם, בסעיף מופחת בלבד. ובתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, נתניהו יואשם בשוחד. כל זאת, כפוף לשימוע. המדריך המלא לקראת היום הגורלי.

תיק 1000 – המתנות מארנון מילצ'ן

החשד נגד רה"מ נתניהו בתיק 1000 מתייחס לקבלת טובות הנאה במאות אלפי שקלים, בעיקר בדמות סיגרים ושמפניות מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מנדלבליט לא קיבל את עמדת המשטרה שהמליצה להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד – וצפוי להסתפק בהפרת אמונים בלבד.

קו ההגנה של פרקליטי נתניהו מצביע על כך שהסכומים שמופיעים בחשבוניות מנופחים ולא תואמים את מחיריהם האמיתיים של הפריטים. קו הגנה שני מתייחס לכך שהמתנות ייועדו לרעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו, ומכאן שהוא קביל מבחינת החוק. קו ההגנה שלישי מצביע על כך שנתניהו ומילצ'ן הם חברים קרובים, ולכן נתניהו יוכל לקבל את הפריטים כמתנות בין חברים.

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (החדשות 13)

 

תיק 2000 – השיחות עם נוני מוזס

החשד נגד נתניהו בתיק 2000 מתייחס לעסקת שוחד שנרקמה לכאורה בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. במסגרת העסקה ביקש נתניהו סיקור אוהד בעיתון בתמורה לשורה של פעולות כלכליות שייטיבו עם מוזס, ובראשן קידום חוק "ישראל היום", שמטרתו הגבלת הפצתו של העיתון המתחרה, הנושא את שם החוק.

הראיה המרכזית שמובילה את התיק היא השיחה שהתקיימה בין השניים והוקלטה ע"י ארי הרו, לשעבר ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. הרו, כזכור, העביר את השיחות למשטרה וקיבל מעמד של עד מדינה. קו ההגנה המרכזי של פרקליטי רה"מ מתייחס לכך שנתניהו לא התכוון למה שנאמר בשיחה. נוסף על כך, הם טוענים כי מתבצעת אכיפה בררנית. הפרקליטים תוהים למה לא חוקרים את מי שקידם את חוק "ישראל היום" וקיבל באמת סיקור חיובי מידיעות אחרונות?

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס (רויטרס)

 

תיק 4000 – תיק בזק-וואלה

גם בתיק 4000 החשד נגד נתניהו מתייחס לקשרים בלתי הולמים עם בעלי גוף תקשורת. בתיק זה החשד נגד רה"מ מתייחס לעסקת שוחד מתמשכת בינו לבין איש העסקים שאול אלוביץ'. על פי החשד, אלוביץ', הבעלים של אתר החדשות "וואלה", דאג לסיקור אוהד ולצנזור ידיעות שליליות הקשורות לבני הזגו נתניהו. מנגד, נתניהו קידם את ענייניו של אלוביץ', כשהיה במשרד התקשורת, בעיקר במיזוג בין חברות התקשורת "בזק" ו"יס".

קו ההגנה של נתניהו מורכב משתי טענות משלימות. ראשית, הם טוענים כי סיקור אוהד אינו נחשב שוחד. שנית, ראש הממשלה דואג לחדד כי לא קיבל כלל סיקור אוהד מוואלה אלא מחשיב אותו כאתר שמאל שמקפיד לבקרו. לדבריו של נתניהו, "להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט".

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ'
 

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' (רויטרס )

 

למרות ההחלטה הדרמטית הצפויה - הליכוד לא יאבד מנדטים - רביב דרוקר, פרשנות

החלטתו של מנדלבליט קשורה אמנם לתחום המשפטי, אך כשהיא קשורה לראש הממשלה, ובוודאי בתקופת בחירות, היא ללא ספק תשפיע גם על המערכת הפוליטית. למרות זאת, סביר להניח כי נתניהו לא יירד בסקרים, כיוון שמי שמצביע למפלגת הליכוד כבר שקלל את הסוגיה המשפטית במחיר המנייה של נתניהו. עם זאת, יכול להיות שדווקא ברמת הגושים יהיה שינוי, שיוביל לעלייתו של גוש המרכז-שמאל.

למרות שהחלטותיו של היועמ"ש צפויות להיות דרמטיות, נתניהו כבר הכין את הקרקע בתקופה האחרונה, מאז הודיעו על הקדמת הבחירות, כשכבר כחמישים חברי כנסת הצהירו כי יישבו עם נתניהו חרף כתב האישום הצפוי. מנגד, לנתניהו יש כאב ראש לא קטן בנוגע ליו"ר כולנו, משה כחלון, שהשאיר לנתניהו מרחב של שנה מאז הגשת כתב האישום ועד קבלת החלטתו. נוסף לכחלון, גם יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, עדיין לא קיבל את החלטתו.

 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון (רויטרס, מארק ניימן לע"מ)

 

הנעלם הגדול - כיצד יגיב הציבור להחלטת היועמ"ש? אילה חסון, פרשנות

הנעלם הכי גדול של פרסום החלטותיו של מנדלבליט יתייחס לאמון הציבור בנתניהו בתקופה פוליטית כל כך רגישה. פרקליטי נתניהו מקווים כי חומרי החקירה לא יועברו ליתר עורכי הדין כדי שלא יודלפו לגופי התקשורת השונים. נוסף על כך, עורך הדין של מילצין הוא בועז בן צור ויועצו של מילצ'ן הוא רונן צור, שעובדים כרגע עם בני גנץ ועשויים להרוויח הון פוליטי עבור יו"ר כחול לבן.

האופוזיציה, כפי שמצופה ממנה, כבר הכינה את כל הטקסטים נגד נתניהו. מנגד, במפלגת הליכוד ייאלצו לגמגם נוכח ההאשמות הצפויות נגד נתניהו. סימן השאלה הגדול סביב נתניהו ועתידו הפוליטית יתבהר רק בתשעה באפריל, אך כבר מחר ניתן יהיה לקבל כיוון ראשוני בנוגע ליחסו של העם לנתניהו, וביתר שאת בסקרים שיתפרסמו בימים הקרובים.