מחיקת פוסטים וחלוקת כדורים: כך פועל "מפעל הפטורים מצה"ל"

ממשרד קטן בשכונת מאה שערים, מציעים אנשי ארגון "יד להושיע" לצעירים - חרדים וחילונים - ליווי והדרכה לטובת השגת פטור משירות צבאי. "לפני הפסיכיאטר אתם תגיעו להדרכה"

הארגון החרדי "יד להושיע" מציע למועמדים לגיוס לצה"ל עזרה לקבלת פטור משירות. הארגון מחזיק משרד בשכונת מאה שערים שבירושלים, וממנו פועלים יועצים ומומחים בהשגת פטור מגיוס. באמצעות הדרכה, כדורים פסיכיאטרים ולכאורה אפילו זיוף מסמכים רפואיים.

"תשתדלי שהיא תבוא בלבוש כמה שיותר דתי, שהולם כמה שיותר את הצניעות, שלא ינסו לחקור אותה", ייעצו בארגון לתחקירנית החדשות 13, שהזדהתה כאם לנערה חילונית שמנסה להשיג פטור מגיוס. "אם יבדקו את האינסטגרם, את הטוויטר, את הפייסבוק שלה – הם אמורים לבדוק את זה – שתמחק את זה כמה שיותר מהר, את הכול".

 הבניין במאה שערים שבו פועל המשרד המסייע לקבלת פטור מצה"ל
 

הבניין במאה שערים שבו פועל המשרד המסייע לקבלת פטור מצה"ל (החדשות 13)

 

בפעם אחרת, כשהזדהתה התחקירנית כאם לבן חוזר בתשובה, חזר אליה נציג מטעם הארגון והציע אפשרות לפטור על סעיף נפשי. "זו האופציה שעובדת הכי מהר וגם מוכיחה את עצמה", אמר לה הנציג. "איך הוא משיג את זה? מאוד פשוט: דבר ראשון מזמינים תור לפסיכיאטר, עכשיו לפני הפסיכיאטר אתם תגיעו אלינו להדרכה. יש אחד מקצועי בתחום הזה, הוא יסביר לכם בדיוק מה יש לכם לעשות בעניין".

בפגישה עם יועץ בארגון, הוא ממליץ לפנות לפסיכיאטר שמוכר להם ומסביר כיצד יש להתנהג באופן שירמוז על מצב פסיכוטי. בהמשך, הציע היועץ גם שימוש ב"כדורי הרגעה", לדבריו. כמו כן, אמר שבמידה שהפנייה לפסיכיאטר לא תניב פטור, ניתן גם לזייף את המסמכים שיתקבלו.

תגובת "יד להושיע": כל ניסיון לטעון לזיוף או מרמה מופרך מיסודו ומנותק מהמציאות. אין לנו אלא להצר על פרסום מעין זה שכל מטרתו רדיפה והכפשה".

לאחר שידור הכתבה אמר יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן: ״אצל בן גוריון סוכם על פטור משירות צבאי לקבוצה קטנה של עילויים בתורה. עם השנים, הקבוצה הזו הלכה ותפחה עד שהגענו למצב שברירת המחדל של החרדים הפכה להיות 'לא לגיוס'. הערב אנחנו מתבשרים בכתבת תחקיר בערוץ 13 שיש מי שפועל לעזור למי שמועמד לגיוס להמציא לעצמו פטור מסוג אחר. במרמה. בכנסת הנוכחית קראנו לשיוויון בנטל וקידמנו את חוק הגיוס. הליכוד נכנע לחרדים והכשיל אותו. בכנסת הבאה, השלמת חקיקת החוק, תהיה תנאי מרכזי לכניסתנו לממשלת הימין שתקום״.