הערכה: נוני מוזס יואשם בשוחד בתיק 2000; נתניהו בסעיף מופחת

היועמ"ש יפרסם מחר את החלטותיו על הגשת כתבי אישום כפוף לשימוע בתיקי ראש הממשלה, ובפרשת השיחות עם המו"ל נתניהו כנראה לא יואשם בשוחד. רה"מ: "מגדל הקלפים יקרוס"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם מחר (חמישי) את החלטותיו בנוגע לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי ההערכות, בתיק 2000 השרוי במחלוקת בין בכירי הפרקליטות ליועמ"ש, צפוי מנדלבליט להגיש כתב אישום בסעיף שוחד נגד מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, ואילו נתניהו יואשם, בסעיף מופחת בלבד. ככל הנראה, בתיק 1000, העוסק במתנות שרה"מ קיבל לכאורה מארנון מילצ'ן, הוא יואשם בהפרת אמונים. ואילו, בתיק 4000, העוסק בבזק-וואלה, נתניהו יואשם בשוחד. כל זאת, כפוף לשימוע. 

בלשכת נתניהו התייחסו להחלטתו הצפויה של היועמ"ש: "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות. רה"מ נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו ע״י כל הרגולטורים האחראיים וראש הממשלה פעל  ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט". בלשכתו חתמו את התגובה במילים: "מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".

 
 
 
 ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ( חדשות עשר)

 

המערכת הפוליטית דרוכה מאוד לקראת החלטת היועמ"ש. נתניהו, שנמצא כעת בביקור מדיני במוסקבה, פרסם בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו ציטט דברי תמיכה ששלח פרקליט הצמרת האמריקני, אלן דרשוביץ', ליועמ"ש: "מדובר פה בתפירת תיקים, ברדיפה פוליטית ובשבירת כל נורמה בסיסית". נתניהו הוסיף ציטוט נוסף של דרשוביץ', שלדבריו כתב למנדלבליט: "אני מפציר בך לשקול את ההשלכות מקידום האשמות נגד רה"מ, שעלולים להיות מסוכנים לדמוקרטיה ולחופש העיתונות".

במידה ואכן היועמ"ש יחליט לפרסם את החלטותיו מחר, צפוי נתניהו, שהקדים את חזרתו ממוסקבה, למסור הצהרה לתקשורת בשעה 20:00. במקביל, צפויים פרקליטיו להגיע לאולפני התקשורת, כפי שהיה לפני כשנה במסגרת פרסום המלצות המשטרה נגד נתניהו. כמו כן, עורכי דינו של נתניהו מנסים למנוע את העברת חומרי החקירה לכלל עורכי הדין המשתתפים בתיק, זאת כדי למנוע הדלפות של פרטים לגופי התקשורת.

בשלב זה עדיין לא ידוע אם מדובר באירוע שובר שיוויון שיכריע את הבחירות ויביא להדחתו של נתניהו. עם זאת, יריבו הבטיחו היום כי סוגיית עתידו המשפטי של נתניהו לא תרד מסקר היום הפוליטי עד התשעה באפריל. כמו כן, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה כי היא "קוראת לכל ראשי המפלגות שהם שוחרי שלטון חוק, ללא הבדל ימין ושמאל, להודיע כי לא ישבו בממשלה תחת ראש ממשלה שנלחם על חייו על חשבון הציבור בישראל".

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (לע"מ )

 

אתמול פורסם בחדשות 13 כי בימים האחרונים מתקיימים דיונים אינטנסיביים בלשכתו של מנדלבליט, כשבמוקד תיק 2000.

כמו כן, פורסם כי היועמ"ש, צפוי לא להגיש כתב אישום בתיק השיחות בין נתניהו למוזס. עם זאת, בכירי הפרקליטות, שסבורים כי מדובר בתיק שוחד מובהק, מפעילים לחץ כבד על מנדלבליט שיגיש כתב אישום, דבר שגורם למתיחות בין הצדדים.

בין תיק 2000 לתיק 4000 יש חוט מקשר: לפי הראיות, יש פער של ימים ספורים בלבד בין שיחות נתניהו עם נוני מוזס לבין ההחלטות הרגולטוריות, או הבקשות משאול אלוביץ'. בכיר בפרקליטות אמר לחדשות 13 שנתניהו נכנס לאובססיה של תקשורת - וזה בדיוק הסוגיות שעומדות במרכז תיקים 2000 ו-4000. נוסף על כך, בפרקליטות חושבים שאם מנדלבליט יגיש כתב אישום בתיק 2000 זה יוביל להחלשה של תיק 4000, ומכאן נובעת ההתלבטות של מנדלבליט.