עורך דינו לשעבר של טראמפ מעיד בסנאט: "נשיא גזען ושקרן"

מייקל כהן תוקף את נשיא ארה"ב וחושף פרטים מעברם שעלולים לסבך את טראמפ: "יצא נגד שחורים, שילם לי על דמי השתיקה לשחקנית הפורנו וידע על הדלפת האימיילים של הילרי"

  • פורסם ב:
  • 27/02/2019 17:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/02/2019 18:20
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מעיד בשעה זו (רביעי) בסנאט בנוגע להתנהלותו של טראמפ וחושף פרטים מעברם המשותף שעלולים לסבך את הנשיא. כהן תקף את טראמפ, טען כי הנשיא יצא נגד שחורים, שילם דמי שתיקה לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, ידע על הדלפת האימיילים של הילרי קלינטון בזמן אמת ורימה במהלך מכירה פומבית. 

כהן אמר בפתיחת עדותו כי הוא יודע "שחלק מהאנשים מערערים על האמינות שלי, לכן אני מעניק לכם עדות פתוחה שתכיל את כל המידע הרלוונטי", ואף טען כי "כל המסמכים שאציג יהיו בלתי ניתנים לערעור". כהן אמר כי הוא מתחרט ששיתף פעולה עם טראמפ: "אני מרגיש בושה על התמיכה והעזרה שנתתי לו לכל אורך הדרך". כמו כן, הוא כינה את טראמפ "גזען ורמאי", וטען כי טראמפ הוא "נשיא בשביל עצמו ולא בשביל המדינה".

כהן הוסיף כי "בפעם האחרונה שהגעתי לקונגרס, באתי להגן על טראמפ. היום אני כאן כדי לספר את האמת". לאחר מכן, הודה עורך דינו לשעבר של טראמפ כי שיקר כשאמר שהנשיא הפסיק את המו"מ עם רוסיה על בניית מגדל טראמפ במוסקבה במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016. לדבריו, "טראמפ אמר לי בדרכו לשקר, לכן שיקרתי". בשלב זה כהן התייחס למשפחתו ולאביו ניצול השואה, ואמר: "אבא ואמא אני מצטער שהפלתי אתכם איתי". נוסף על כך, התנצל כהן גם בפני העם האמריקני כולו.

 מייקל כהן
 

עורך דינו לשעבר, מייקל כהן (רויטרס)

 

כהן התייחס בעדותו גם להדלפות נגד הילרי קלינטון במהלך קמפיין הבחירות. לדבריו, במהלך מערכת הבחירות לנשיאות, טראמפ ידע כי מקרובו רוג'ר סטון היה בקשר עם אתר ההדלפות "ויקיליקס" בנוגע לפרסום האימיילים הגנובים מהוועידה הדמוקרטית הלאומית. כהן העיד כי טראמפ ידע שסטון דיבר עם ג'וליאן אסאנג', מנהל האתר, בנוגע למידע שהיה בידו - תכתובות מיילים מקמפיין הבחירות של קלינטון, שהתמודדה נגד טראמפ לנשיאות המדינה.

במהלך עדותו שחזר כהן שיחת טלפון שהתרחשה ביולי 2016, שבמהלכה שוחחו טראמפ וסטון. "סטון אמר לטראמפ כי הרגע ניתק שיחה עם אסאנג', שאמר לו שבתוך כמה ימים הוא ישחרר כמות עצומה של אימיילים שיפגעו בקמפיין של הילרי קלינטון". במהלך השיחה טראמפ אמר כי "זה יהיה נהדר".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס)

 

כהן סיפר במהלך עדותו כי במהלך כהונתו של ברק אובמה כנשיא ארה"ב, אמר טראמפ לעורך דינו לשעבר אם הוא "יכול לציין מדינה אחת בעולם שמונהגת ע"י מנהיג שחור שאינה נחשבת 'חור תחת'". כהן אף הציג מקרה שבו לטענתו טראמפ רימה בנוגע למכירת תצלום דיוקן אישי שלו. כהן טען כי טראמפ ביקש ממנו למכור את תמונת הדיוקן במכירה פומבית לכל המרבה במחיר, אך לאחר המכירה גילה כי טראמפ השאיר את המקור אצלו ומכר העתק. 

במהלך עדותו הציג כהן לטענתו את אחד מהצ'קים ששולמו לו כהחזר על דמי השתיקה ששילם מכיסו לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס. כזכור, הכסף הועבר כדי להשתיקה בנוגע לרומן שניהלה לכאורה עם טראמפ, בעת שכבר היה נשוי למלאניה. כהן התייחס גם למוניטין של טראמפ כמצטיין בלימודים: "טראמפ אומר שהוא מבריק, אבל איימתי על כל המוסדות שבהם למד כדי שישקרו בנוגע לציוניו".

 הצ'ק שהעביר טראמפ לעורך דינו לשעבר מייקל כהן
 

הצ'ק שהעביר טראמפ לעורך דינו לשעבר מייקל כהן (חדשות 13 )

 

עדותו של כהן החלה כבר אתמול בקונגרס האמריקני. השימוע של כהן, שחתם לפני מספר חודשים על עסקת טיעון עם התביעה, יימשך שלושה ימים ובמהלכו הוא צפוי לספק ראיות לעבירות שביצע טראמפ במהלך קמפיין הבחירות ב-2016 וכן לעבירות שביצע לאחר כניסתו לבית הלבן.

חברי הקונגרס מגלים חשדות כלפי עורך הדין, שלו מוניטין מפוקפק, בין השאר מכיוון שב-2017 שיקר במהלך עדותו – עבירה שבגינה הוא צפוי לרצות עונש מאסר בחודש מאי. עם זאת, הם עדיין מחכים בציפייה לשמוע מה יש לכהן, שנחשב בעבר לאחד מאנשי סודו הקרובים ביותר של טראמפ, לומר. ראש ועידת המודיעין, הסנטור ריצ'רד בר, אמר לסוכנות הידיעות AP אתמול כי על כהן לצפות לשאלות בכל נושא, מכיוון שהשימוע אינו מוגבל.