עקב תחקיר ברקוד: 13 נעצרו בחשד להונאת ענק של עשרות מיליונים

העצורים חשודים שקיבלו כספים, בין היתר מקשישים ועולים חדשים, עבור ביטוח מוצרי חשמל שהבטיחו ולא סיפקו. כ-150 תיקים נפתחו נגד החברה, שלפי החשד פעלה תחת שמות שונים

13 תושבי חיפה והקריות נעצרו היום (רביעי) בחשד לעבירות מרמה והונאה של קשישים ואחרים בעשרות מיליוני שקלים, במעל 150 תיקים שונים שנפתחו. זאת, בעקבות שני תחקירי "ברקוד", שבהם דווח, בין היתר, על עוקץ קשישים ועולים חדשים על ידי חברות קש. מעצרים נוספים צפויים בפרשה. גורם בכיר במשטרה אמר כי "ראש הפירמידה בידינו".

התחקירים הביאו לחקריה סמויה של ימ"ר חוף, רשות המיסים, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן והרשות לאיסור הלבנת הון, במשך שנה וחצי. החקירה התמקדה במספר חברות באזור חיפה והקריות, אשר על פי החשד עסקו בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים ועבירות נוספות, תוך ביצוע עושק וניצול אוכלוסיות מוחלשות.

בווידאו: חיפוש המשטרה במשרדי החברה (צילום: דוברות המשטרה)

מהחקירה עולה כי החשודים נהגו לאתר את הקורבנות באמצעות פרסומים ברשתות חברתיות ובשיחות טלפון, תוך שהם מציעים לכאורה שירותים פיננסיים תמורת תשלום – מכירת פוליסה פיקטיבית של שירותי תיקון למוצרי חשמל, דרישת "דמי ניהול תיק" בסך מאות שקלים לבחינת מתן הלוואה שלא קיימת ושירות "ניקיון צ'קים" תוך גביית הכסף ואי העברתו לבעליו כנדרש. במהלך המעצרים ערכו החוקרים חיפוש במשרדי החברה ובבתי החשודים, ונתפסו מסמכים, מחשבים, התקני אחסון ורכבי יוקרה.

בתדרוך של המשטרה, סנ"צ דוד סלומון אמר כי "זו תרמית, בין היתר על הצעת ביטוחים של מוצרי חשמל, חיוב בכרטיס אשראי ואז אי הספקת הביטוח. הם פנו ללקוחות וביקשו להפקיד כסף לפתיחת תיק, ואז החברה פשוט נעלמה. האנשים האלה פועלים תקופה ארוכה".

תמי אולמן ושאדי סרוגי, פרקליטיו של אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה, עורך דין במקצועו הכחישו בשמו את החשדות המיוחסים לו. 

 המסרונים השקריים של מפעל הבלופים
 

המסרונים השקריים של מפעל הבלופים ( חדשות עשר)

 

כאמור, לפני כשנה פורסם תחקיר ברקוד על חברת "בית הטכנאים", שהציפה באותה תקופה את הישראלים במסרונים שמעדכנים כי תמה תקופת האחריות על מכשירי החשמל הביתיים והגיע הזמן לחדש אותה. הם הציגו את עצמם כחברה המוסמכת לטפל בנושא. משרדי החברה רשומים על פי רשם החברות בהוד השרון, אך בשטח, בפועל, החברה לא נמצאת. בדיקת צוות "ברקוד" הובילה למשרדים במפרץ חיפה שכאמור, תועדו בתחקיר קודם, לפני כשנתיים. תיעוד "ברקוד" ממשרדי החברה מראה קלסרים שונים עליהם מופיעים שמות של חברות שונות.

בשנת 2015 פורסם תחקיר על חברת "אור הקסם" המוכרת תחליף טבעי לריטלין, והתברר כי החברה, שמרבה בשליחת מסרונים לציבור, נוהגת גם לשלוח מסרונים בעניין דיאטת "איזי-לייף" והלוואות בסכום של עד 16 אלף שקלים. לקוחות החברה ניסו במשך תקופה להגיע אל החברה, שאינה מטביעה על מוצריה כתובות מדויקות לשם מציאתה. צוות "ברקוד" שהגיע אז למשרדי החברה בקריית חיים, גורש אז תחת אלימות ואיומים.

בווידאו: תחקיר "ברקוד" משנת 2015 על חברת "אור הקסם", החשודה כחברת קש האחראית להונאה בעשרות מליוני שקלים >>