אסון השיטפון: מנהל ומדריך המכינה יואשמו בהריגה כפוף לשימוע

כפי שפורסם בחדשות 13: פרקליט המדינה החליט על הגשת כתב אישום בגין הריגה נגד יובל כאהן ואביב ברדיצ'ב, עקב מעורבותם באסון בנחל צפית: "גרמו למות העשרה בקלות דעת"

פרקליטות מחוז דרום הודיעה הבוקר (רביעי) ליובל כאהן, לשעבר מנהל מכינת "בני ציון", והמדריך אביב ברדיצ'ב, כי יוגש נגדם כתב אישום כפוף לשימוע בעבירת הריגה, בשל אחריותם לאסון בנחל צפית, שבו נהרגו תשע נערות ונער לפני כעשרה חודשים. ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה שי ניצן.

עם זאת, יש לציין כי בחודשים הקרובים ייכנס לתוקף תיקון לחוק העונשין שישנה הגדרות לעבירות המתה, והמעשה יוגדר כעבירת "המתה בקלות דעת", שעונשה המירבי הינו 12 שנות מאסר - ולא 20 כפי שהיה עד כה.

ההורים השכולים מסרו בתגובה להודעת הפרקליטות כי "זהו יום עצוב ונורא לכולנו. בדיוק אתמול ציינו עשרה חודשים לאסון הנורא בו איבדנו את עשרת ילדינו. החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בגין הריגה מדברת בעד עצמה ועל הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון. עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא. כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו. אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן. נמשיך להלחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".

הרוגי אסון השיטפון בערבה
 

הרוגי אסון השיטפון בערבה (החדשות 13)

 

מכתב החשדות ששלחה הפרקליטות, עולה כי הטיול המקורי תוכנן תחילה לנחל צאלים, אך בשל סגירת המסלול, ברדיצ'ב החליט לשנות את הטיול לנחל תמר ונחל צפית, למרות כל ההתרעות על שיטפונות באזור. כמו כן, צוין כי ההחלטה של המדריך התקבלה למרות שהוא מעולם לא טייל בנחלים אלו קודם לכן, לא הכיר את המסלול ומבלי שהוא או אף אחד מהמטיילים ערך הכנה כלשהי לטיול בהם.

זמן קצר לפני שהקבוצה נכנסה לתוך ערוץ נחל צפית, ברדיצ'ב קיבל התרעה ממוקדת לפיה החל לרדת גשם באזור הניקוז של הנחל, אך במקום להפסיק את הטיול הוא הנחה את החניכים להמשיך בכניסה לנחל. כאהן, שידע על שינויי המסלול ועל ההתרעות הממוקדות, "לא עשה מאומה כדי להפסיק את הטיול".

בכתב החשדות נגד השניים נכתב כי "במעשיהם ובמחדליהם האסורים, החשודים גרמו למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים למכינה, בקלות דעת, וזאת בכך שהשניים נטלו סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן".

עורכי הדין של כאהן, נתי שמחוני ואסף קליין, מסרו בתגובה כי "אנו מבקשים תחילה להביע צער עמוק לכאבן של המשפחות, שאיבדו את היקר להן מכל באסון הנורא ושולחים להן את תנחומינו הכנים. באשר להחלטת הפרקליטות על העמדתו לדין של יובל כאהן - ולבטח בעבירה חמורה כעבירת ההריגה - סבורים אנו כי זו איננה מתיישבת עם דמותו של יובל כמנהיג ערכי, איש חינוך מהמעלה הראשונה ועם התנהלותו האחראית, ככלל ובאירוע המדובר, בפרט. אנו תקווה כי לאחר שנשטח משנתנו במסגרת הליך השימוע, תגיע הפרקליטות לכלל מסקנה כי אין מקום להעמידו לדין".

 אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה
 

אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה ( קרן שלו)

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13 לפני כשבועיים,הפרקליטות המליצה להגיש כתב אישום בגין הריגה נגד כאהן, שעמד בראש המכינה בעת שהתרחש האסון בנחל צפית. זאת לאחר השלמות חקירה, שבמסגרתן הורו בפרקליטות לחקור את מנהל המכינה בחשד להריגה. כזכור, המשטרה המליצה להגיש כתב אישום רק בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

בתחילת החודש, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יקים ועדת בדיקה ממשלתית לאירועי אסון נחל צפית, זאת כדי "להבטיח שעבודת המכינות תתבצע לדורי דורות". על החלטתו של רה"מ פורסם לראשונה בחדשות 13. נתניהו הודיע על החלטתו במהלך טקס הנחת אבן פינה למבנה הקבע של מכינת "יונתן", על שם אחיו יוני נתניהו, בקיבוץ עלומים שבעוטף עזה.

באוגוסט שעבר נחקר מדריך המכינה הקדם צבאית, אביב ברדיצ'ב. במהלך החקירה, הוטחה בברדיצ'ב חוות דעת של מומחה מהשירות המטרואולגי, שבה נטען כי הצפי לשיטפון בנחל צאלים שהיה ידוע למארגני הטיול היה אמור להוות סיבה מספקת לביטולו. לכך השיב ברדיצ'ב השיב: "יש מרחק גדול של עשרות קילומטרים בין המקומות". החוקר הבהיר למדריך כי "שיטפון מגיע בשניה", וכי על המדריך היה לדעת זאת.

 הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית ( כבאות והצלה נגב)

 

לפני כחודשיים פרסמה ועדת אהרונישקי, שהוקמה בעקבות האסון, דוח חריף, ובו היא מבקרת את הפיקוח של משרד החינוך ומשרד הביטחון על המכינות הקדם צבאיות, כמו גם את חוסר המדיניות בנוגע אליהן. בין היתר, מצאה הוועדה כי הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר, וכי ההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח - מוגבלת.
 

הדוח הצביע על כך שעד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני. בדוח נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. עוד נקבע כי המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים. כמו כן, צוין בדוח כי עקב מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

הדוח שסיפקה הוועדה, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, מכיל גם המלצות בטיחותיות וארגוניות במטרה להבטיח שהאסון הקשה בנחל צפית, לא יחזור על עצמו. ראשית, ממליצה הוועדה להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק. בדוח הומלץ להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.