נתניהו לפוטין: "נחושים להמשיך בפעילות התקיפה מול איראן"

ראש הממשלה נועד עם נשיא רוסיה במוסקבה ודן עמו בהתבססות איראן בסוריה. פוטין קיבל את הזמנת נתניהו לבקר בישראל ואמר: "חשוב מאוד שנמשיך לשתף פעולה בינינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (רביעי) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מדובר בפגישה הממשית הראשונה של השניים מאז תקרית הפלת המטוס הרוסי בסוריה בחודש ספטמבר אשתקד. בין היתר, השניים דנו בהתבססות איראן בסוריה, ובמצב במזרח התיכון. בפגישה נכחו גם השר להגנת הסביבה זאב אלקין וראש המל"ל, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. 

בפתח הפגישה אמר נתניהו לפוטין כי: "ספרתי 11 פגישות בינינו מאז ספטמבר 2016. הקשר הישיר בינינו הוא נדבך שמנע חיכוכים בין הצבאות שלנו ושתרם לביטחון וליציבות באזור. האיום הגדול ביותר ליציבות ולביטחון באזור בא מאיראן וגרורותיה ואנחנו נחושים להמשיך בפעילות התקיפה שלנו נגד איראן וניסיונותיה להתבסס בסוריה".  

 
 
 
נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין (רויטרס)

 

"אני רוצה לשוחח על כך אבל גם על היחסים ההדדיים בינינו", אמר נתניהו. "אני רוצה להודות לך על ידידותך ועל הדרך הישירה והגלויה והאמיתית שבה אנחנו מקיימים את הקשר בין רוסיה לישראל". נתניהו אמר לפוטין כי יחנוך אנדרטה לזכר נופלי המצור על לנינגראד: "אני רוצה לברך אותך ואת העם הרוסי לרגל יום המולדת. לא נשכח את תפקידם של רוסיה והצבא האדום במלחמה נגד הנאצים. בקרוב נחנוך אנדרטה בירושלים לזכר נופלי המצור על לנינגראד. אני מבקש להזמין אותך כאורח הכבוד שלנו שם בירושלים, אין ראוי ממך", אמר נתניהו. לכך השיב פוטין "אני אבוא". 
 

הנשיא פוטין אמר לנתניהו כי "חשוב מאוד שנמשיך לשתף פעולה בינינו. רוסיה הייתה שותפה בתמיכה בהקמת ישראל". "החיים מתפתחים ודורשים משא ומתן ברמה העליונה. נרצה מאוד לדבר על הסיטואציות באזור, לדבר על סוגיית הביטחון. ברוכים הבאים", הוסיף נשיא רוסיה.

כזכור, נתניהו החליט לקצר את ביקורו ברוסיה ולחזור ארצה כבר הערב, לאחר שייפגש עם הנשיא פוטין. זאת, ברקע הדיווחים כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו כבר מחר. נתניהו סירב להסביר מדוע החליט על קיצור הביקור, והודיע עם עלייתו למטוס: "אני מתכוון לממש את כל המטרות שלשמן אני יוצא למוסקבה, ואני אחזור כשהן יושגו".

"המטרה שעליה הצהרנו, ואני מתכוון לפעול להשגתה, היא לממש את השיח החשוב והקרוב עם נשיא רוסיה, שהוא כל כך חשוב לביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה. "בשביל זה אני נוסע, ואני אחזור כאשר המטרה הזאת תושג". עוד הדגיש נתניהו כי "זה לא נכון שזו הפגישה הראשונה שלי עם פוטין מאז הפלת המטוס, נפגשתי איתו בפריז ושוחחנו מאז כמה פעמים בטלפון".

 פגישתם של נתניהו ופוטין
 

פגישתם של נתניהו ופוטין (רויטרס)

 

"השיחה תעסוק בכמה נושאים, אבל מבחינתנו מוקד השיחות הוא מניעת ההתבססות של איראן בסוריה - מדינה שאומרת במפורש שמטרתה לחסל אותנו", אמר רה"מ. "אני נפגש עם פוטין על מנת להבטיח שצבא רוסיה וצה"ל מתואמים באופן כזה שנמנע חיכוך. עד היום זה הצליח, אני חושב שזה יצליח גם בהמשך, זו המטרה המרכזית שלשמה אני נוסע". כאשר נשאל נתניהו אם הודעתו הצפויה של היועמ"ש היא שהביאה לקיצור הביקור, התחמק מלתת תשובה. 

כאמור, מנדלבליט צפוי לפרסם את ההחלטה הדרמית בעניין תיקי החקירה נגד נתניהו ביום חמישי, לאחר שבימים אחרונים מתקיימים דיונים אינטנסיביים בלשכתו של היועמ"ש, כשבמוקד תיק 2000. 

היועמ"ש צפוי לא להגיש כתב אישום בתיק השיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות האחרונות, נוני מוזס. עם זאת, בכירי הפרקליטות, שסבורים כי מדובר בתיק שוחד מובהק, מפעילים לחץ כבד על מנדלבליט שיגיש כתב אישום, דבר שגורם למתיחות בין הצדדים. 

כאמור, מאז משבר הפלת המטוס הרוסי בחודש ספטמבר, ניסה נתניהו לקבל הזמנה לביקור בקרמלין, ולא הצליח עד כה. בנובמבר קיימו נתניהו ופוטין שיחה של רבע שעה במהלך הטקס לציון מאה שנה למלחמת העולם הראשונה, שהתקיים בפריז. בשל המתיחות הרבה בין המדינות בחודשים האחרונים, ירד דרמטית מינון שיחות הטלפון בין נתניהו לפוטין. 

לפני כחודש רוסיה העבירה מסר לישראל לפיו לא תקבל תקיפות נוספות באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק, כך דיווח אתר "אל-קודס אל-ערבי". לפי הדיווח, מוסקבה מסרה לירושלים כי בכוונתה לשפץ את שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ועל כן תקיפות נוספות לא יתקבלו בברכה. לטענת הרוסים, אותן מתקפות גורמות לחברות תעופה מהאזור שרוצות לחזור לפעול בסוריה לשקול מחדש את החלטתן.