פנייה למבקר המדינה: חשד לשחיתות ברכישת אירונאוטיקס ע"י רפאל

בכיר לשעבר בתעשייה הביטחונית טען כי שווי החברה לייצור מל"טים, שנגדה מתנהלת חקירה פלילית, קפץ מ-430 מיליון שקלים לכמעט מיליארד שקלים. "הכפלה תמוהה"

בימים האחרונים נתחמה עסקת ענק בין חברת "רפאל" לבין חברת "אירונאוטיקס", שמתמחה בייצור מל"טים ושנגדה מתנהלת חקירה פלילית, כאשר שווי העסקת עומד על 850 מיליון שקלים. עם זאת, יש מי שטוען כי בעסקה יש חשד לשחיתות.

בכיר לשעבר בתעשיות הביטחוניות שלח מכתב למבקר המדינה, יוסף שפירא, שבו הוא מגולל שרשרת אירועים שמעלה חשד בדבר הנסיבות שהמדינה אפשרה עסקת ענק לרכישת חברת " אירונאוטיקס" על ידי החברה הממשלתית "רפאל" ואיש העסקים הפרטי, אביחי סטולרו.

במקביל לחקירה הפלילית, בשנת 2018 נקלעה "אירונאוטיקס" לקשיים פיננסיים, ובמערכת הפיננסית אמרו ששוויה האמיתי צנח. מכאן, עולה השאלה איך אחרי זמן כה קצר, החברה הגיעה לשווי שוק של קרוב למיליארד שקלים.

 רפאל מערכות לחימה
 

רפאל מערכות לחימה ( החדשות 13)

 

העלייה בשווי החברה קרתה בזכות שתי חברות ממשלתיות – רפאל והתעשייה האווירית, שמתחרות אחת בשנייה, ובתוך חמישה חודשים הן הגיעו מההצעה המקורית של 430 מיליון שקלים, ל-850 מיליון שקלים. ברקע, מי שיעשה רווח עצום ממהלך כזה, הוא איש עסקים יהודי ישראלי ממונאקו, אהרון פרנקל, שהפל בחודשים ספורים לבעל אחזקות הגדולות של "אירונאוטיקס", וייצר רווח אישי של קרוב למאלה מיליון שקלים.

במכתב ששלח למבקר המדינה, הבכיר כתב כי "מדובר בהכפלה תמוהה של ההצעה נוכח מצבה הפיננסי של "אירונאוטיקס". ההצעות ורכישת המניות על ידי המיליארדר מר פרנקל יצרו הצפת ערך לא אמיתי של השוק, ועל פניו השפיעו על תהליך קבלת ההחלטות של הנהלת "רפאל"... המדינה מתכוונת להוציא 850 מיליון שקלים מכספי ציבור בעבור חברה כושלת לידיים פרטיות שנהנות מהצפת ערך מלאכותית".

מרפאל נמסר בתגובה: "מדובר במהלך אסטרטגי בעבור רפאל. כל התהליך נעשה כדין ובצורה שקופה אל מול מחזיקי העניין. דירקטוריון החברה איש פה אחד את העסקה בכל שלב וכן מלווה ותומך בצורה מלאה במהלך".

ממשרד הביטחון נמסר כי "המשרד יציג את עמדתו המקצועית שתסתיים ההכנה שלה, הוא יציג אותה לשר הביטחון ולממשלה, והממשלה היא זו שתצטרך לאשר".