קחו אחריות: מי אשם כשהבריונות ברשת מובילה לטרגדיה?

סיפורו של דוד-אל, הנער ששם קץ לחייו, יגיע בקרוב לביהמ"ש, לאחר שמשפחתו תבעה את פייסבוק ומשרד החינוך. הוריו מקווים שיימצא כבר פתרון לבעיית השיימינג ברשת • מוחרמים

ביום שבו דוד-אל מזרחי בן ה-16 שם קץ לחייו, הוא היה לבד בחדר, מול מסך המחשב ודף פייסבוק שחבריו לכיתה פתחו עליו. בזמן שהוריו היו בעבודה, הוא נסגר בחדר אחרי הלימודים. הפוסטים הנוראים פגעו בו, חץ אחר חץ ישר ללב. הוא לא יכול היה לספוג יותר.

שמונה שנים לאחר מכן, הדקות הגורליות ישוחזרו בקרוב בבית המשפט כאשר אמו תתייצב מול עורכי הדין של ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק. היא תטען: אתם אחראים למוות של הילד. כתב התביעה המפורט נגד משרד החינוך ופייסבוק, יעלה את השאלה הרגישה ביותר הנוגעת לתופעת החרם בעידן הטכנולוגי לבית המשפט: מי נושא באחריות, כאשר אדם נפגע? "לפייסבוק, אינסטגרם ו-ווטסאפ", אומר עו"ד נתנאל בירן המייצג את המשפחה, "יש את הכלים למנוע את ההטרדה הזו ולסגור את העמוד שפתחו עליו".

 בריונות ברשת, אילוסטרציה
 

בריונות ברשת, אילוסטרציה (החדשות 13)

 

גם לירי גושן חוותה בעברה חרם קשה ומשפיל. הכאב עודנו מלווה אותה, היא חיה אותו, רק הפעם באופן קצת שונה. דווקא מהמקום שהיא הייתה בו, היא רוצה למנוע את המקרה הבא. בדיוק לפני שנה היא ניסתה לקדם בכנסת חוק שמאפשר למנהלים ומנהלות להטיל עבודות שירות על בריונים ומחרימים. חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, ראש הוועדה לזכויות הילד, עשתה הכול כדי לעזור ללירי אבל גם היא נתקלה באוזניים אטומות.

בזמן שהמדינה, משרד החינוך, הרשתות החברתיות ובתי המשפט דנים מי אחראי ואת מי אפשר לתבוע, הטרגדיה הבאה לא תמתין עד להכרעת הדין. "אי אפשר לטאטא את זה", סיכמה לימור מזרחי, אמו של דוד-אל, "בכל כיתה בישראל יושב דוד-אל כזה או אחר".

משרד החינוך נמסר בתגובה: "במשרד החינוך הביעו צער עמוק על הטרגדיה, אולם מסרו כי לא יוכלו להתייחס בשל ההליך המשפטי. תגובת חברת פייסבוק תובא לכשתתקבל".