תחקיר: כשלים באבטחת בית הנשיא – סיכנו את חיי ריבלין ורה"מ

מבקר המדינה צפוי לפרסם דוח חריף על יחסים עכורים במערך הביטחון שפגעו באבטחת הנשיא. באחד המקרים נמצאו מסמכים סודיים מהמשכן בביה"ס שבו לומדת בתו של ראש מערך האבטחה

  • פורסם ב:
  • 26/02/2019 22:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/02/2019 00:15
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

מתחקיר חדשות 13 שפורסם אמש (שלישי) עולה כי מערכת יחסים בעייתית בין בכירי בית הנשיא, הובילה לשרשרת כשלים במערך האבטחה שסיכנו את הנשיא ואת ראש הממשלה. באחד המקרים מחודש נובמבר אשתקד, תלמידה בחטיבת ביניים במודיעין מצאה בבית הספר שבו לומדת בתו של ראש מערך האבטחה שרטוטים, צילומים ומסמכים סודיים מאוד מהמשכן. במקרה חמור אחר, נרשמה התנהלות בעייתית באבטחת אירוע יום העצמאות המורכב והרגיש.

ר', ראש מערך האבטחה בבית הנשיא וש', ראש אגף הבידוק מפקדים על האבטחה והבידוק בטקס חגיגות יום העצמאות בהנחייתה של היחידה לאבטחת אישים של השב"כ. עשר שעות לפני תחילת האירוע התקשר גורם בכיר ביחידה לאבטחת אישים, 730, ואמר ל-ש' שהמבצע עובר לידיהם. הוא הדגיש בפני ש' כמה החילוף בעייתי, "פשוט ביזיון" - כך הוא כינה את המצב. ראוי להדגיש כי מדובר במבצע אבטחה גדול ומורכב שההיערכות אליו אורכת מספר חודשים לפני יום העצמאות.

כוח אבטחה, ארכיון
 

כוח אבטחה, ארכיון  (החדשות 13 )

 

בדיון בנושא מנהל מערך הבידוק ש', הבהיר ראש היחידה לאבטחת אישים כי ש' אינו מוסמך לפקד על אירוע יום העצמאות. למרות זאת, בבית הנשיא ובשב"כ החליטו כמה חודשים לפני אירוע יום העצמאות האחרון ש-ש' יפקד על מערך הבידוק. לאחר שהודיעו לו כי בכל זאת לא יפקד על מבצע האבטחה, בחר ש' לא להיות נוכח באירוע.

בשיחה עם מפקדו, אמר לו האחרון כי באפשרותו לבחור אם להגיע לאירוע או לא וכי הוא מקבל גיבוי מלא בכל החלטה שיקבל. אף על פי כן, במכתב מטעם סגן ראש מערך האבטחה בבית הנשיא, נכתב כי החלטתו של ש' שלא להיות נוכח באירוע, פגעה באופן ישיר במערך הבידוק, ובבית הנשיא מבקשים לפטרו תחת עילה זו.

ראשי מערך האבטחה בבית הנשיא שלחו למבקר המדינה תלונות על כשלי אבטחה חמורים, בהם גם הפקרת נשקים, פליטת כדור באימון, הירדמות בשמירות ועלייה למשמרות בלי תחמושת – הדברים עלו גם בפורום ראשי משמרות האבטחה: "יש פה מערך שהוא כושל, לא יודעים לגייס אנשים".

בעקבות התלונות, ש', ששימש ראש מערך הבידוק, ביקש באמצעות עורכי דינו נעמי לנדאו וחי בר-אל לקבל מעמד של חושף שחיתויות ובימים הקרובים יחליט מבקר המדינה אם להכיר בכך או לא. בתוך כך, השופט בדימוס יוסף שפירא צפוי לפרסם בקרוב דוח חריף על היחסים העכורים בבית הנשיא שהביאו לכשלי האבטחה.

חתימת ריבלין על מינוי נגיד בנק ישראל החדש
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין בבית הנשיא (החדשות 13)

 

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "מערך הביטחון בבית הנשיא והעומד בראשו עושים כל שנדרש לפעול באופן מקצועי ובהתאם להנחיות השב"כ האמון והמפקח על מקצועיותם. לבית הנשיא תשובות ראויות לכל הטענות העולות בכתבה ואלה הועברו למבקר המדינה. לא נפרט בשל צנעת הפרט וכבוד להליך הבדיקה המתבצע על ידי מבקר המדינה. ביטחון המשכן ותפקודו השוטף לטובת העם והמדינה עומדים מעל לכל מחלוקת אישית".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "הטענות נבדקות על ידי הגורמים המקצועיים המוסמכים לכך בשירות ולא נמצאה כל חריגה מההנחיות המקצועיות. ההתייחסות של השירות הועברה למבקר המדינה".