ברקע החלטת היועמ"ש הצפויה: נתניהו הקדים את חזרתו ממוסקבה

בצל הדיווחים כי מנדלבליט יפרסם מחר את החלטתו בתיקי רה"מ, החליט ראש הממשלה לחזור מרוסיה כבר הערב, אחרי הפגישה עם הנשיא פוטין - אך סירב להסביר מדוע קיצר את ביקורו

  • פורסם ב:
  • 26/02/2019 22:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/02/2019 00:38
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקצר את ביקורו ברוסיה ולחזור ארצה כבר הערב (רביעי), לאחר שייפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. זאת, ברקע הדיווחים כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו ביום חמישי. נתניהו סירב להסביר מדוע החליט על קיצור הביקור, והודיע עם עלייתו למטוס: "אני מתכוון לממש את כל המטרות שלשמן אני יוצא למוסקבה, ואני אחזור כשהן יושגו".

"המטרה שעליה הצהרנו, ואני מתכוון לפעול להשגתה, היא לממש את השיח החשוב והקרוב עם נשיא רוסיה, שהוא כל כך חשוב לביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה. "בשביל זה אני נוסע, ואני אחזור כאשר המטרה הזאת תושג". עוד הדגיש נתניהו כי "זה לא נכון שזו הפגישה הראשונה שלי עם פוטין מאז הפלת המטוס, נפגשתי איתו בפריז ושוחחנו מאז כמה פעמים בטלפוןן".

השיחה תעסוק בכמה נושאים, אבל מבחינתנו מוקד השיחות הוא מניעת ההתבססות של איראן בסוריה - מדינה שאומרת במפורש שמטרתה לחסל אותנו", אמר רה"מ. "אני נפגש עם פוטין על מנת להבטיח שצבא רוסיה וצה"ל מתואמים באופן כזה שנמנע חיכוך. עד היום זה הצליח, אני חושב שזה יצליח גם בהמשך, זו המטרה המרכזית שלשמה אני נוסע". כאשר נשאל נתניהו אם הודעתו הצפויה של היועמ"ש היא שהביאה לקיצור הביקור, התחמק מלתת תשובה. 

בווידיאו: נתניהו טרם עלייתו למטוס למוסקבה

כאמור, מנדלבליט צפוי לפרסם את ההחלטה הדרמית בעניין תיקי החקירה נגד נתניהו ביום חמישי, לאחר שבימים אחרונים מתקיימים דיונים אינטנסיביים בלשכתו של היועמ"ש, כשבמוקד תיק 2000. 

היועמ"ש צפוי לא להגיש כתב אישום בתיק השיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות האחרונות, נוני מוזס. עם זאת, בכירי הפרקליטות, שסבורים כי מדובר בתיק שוחד מובהק, מפעילים לחץ כבד על מנדלבליט שיגיש כתב אישום, דבר שגורם למתיחות בין הצדדים. 

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

כאמור, ראש הממשלה ימריא הערב לרוסיה וייפגש שם עם הנשיא פוטין. זו הפעם הראשונה שנתניהו יטוס למוסקבה מאז תקרית יירוט המטוס הרוסי מעל שמי סוריה לפני כחמישה חודשים, תקרית שהובילה למשבר בין שתי המדינות. יחד עם נתניהו, יטוסו גם השר זאב אלקין וראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן. למרות המשבר, בשלוש השנים האחרונות השניים נפגשו 11 פעמים, הישג לא מבוטל.

הפגישה בין השניים צפויה להתחיל מחר בשעות הצהריים, ועל פי הרוסים, הם ידונו בין היתר בסוגיה הפלסטינית, ביחסים הדו צדיים בין המדינות ובסוגיה הסורית. נתניהו, מצידו, אמר הערב בצורה מפורשת שבמרכז הפגישה תעמוד ההתבוססות האיראנית בסוריה. כמו כן, ראש הממשלה אמר כי ישראל ממשיכה לתקוף, גם אחרי אותה תקרית, בסיסים איראניים בסוריה, והיא תמשיך לעשות זאת עד שאיראן תצא משם. נתניהו יציג את פעילות צה"ל בסוריה בחודשים האחרונים, תוך התייחסות גם לתקיפות המיוחסות לישראל. במסגרת סקירת המודיעין יוצגו גם אתרים שעדיין מטרידים את מערכת הביטחון הישראלית ושסביר להניח כי יותקפו במידה והכוחות האיראניים לא יסיגו אותם לאחור.

מוקדם יותר היום פורסם קמפיין של מפלגת הליכוד בפייסבוק, בו השתמשו בתמונות של בית עלמין צבאי ובקברים של חיילי צה"ל, כשברקע הקריין אומר "גנץ זה שמאל, ומשאל זה מסובך". בסרטון שפורסם ב"הליכוד TV", בכיכובו של אבישי עברי, איש מטה הסברה של הליכוד, הוא הסביר לדבריו, מהן הסכנות בניצחונו של בני גנץ, אם וכאשר. בסרטון הראו תמונות קשות לצפייה מפיגועים שונים, והן הופיעו בין היתר בדף הפייסבוק של ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת, שהוצב במקום התשיעי ברשימת הליכוד.

 סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד
 

סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד ( ליכוד טי.וי)

 

ראש הממשלה נתניהו הגיב לסערה ואמר: "מיד כשדווחתי הערב על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה. כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז״ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות". האחראים לשידור הושעו ע"י המפלגה עד להודעה חדשה.