מהטבח בבית הכנסת ועד תקיפת הרב: עלייה במקרי האנטישמיות בעולם

הימין הקיצוני מתחזק ושם בראש סדר העדיפויות את שנאת היהודים. חילול קברים וריסוס צלבי קרס הם רק חלק מהאירועים האנטישמיים, שבהם מורגשת לאחרונה עלייה חדה

הרקע לתקיפה של רב הקהילה היהודית בארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', אמנם עדיין נמצא במחלוקת, אך מדגישה את העלייה בתקריות האנטישמיות שנראות בחודשים האחרונים בכל רחבי אירופה, בארצות הברית ובדרום אמריקה.

הנתונים על כמות התקריות ממחישים את ההתרוממות של הראש המכוער של האנטישמיות. בגרמניה נרשמה עלייה של 60% במספר התקיפות האנטישמיות האלימות בשנה שעברה. בצרפת, עלייה של 69% בתקריות כאלה. בבריטניה, חברת פרלמנט יהודייה ממפלגת הלייבור נאלצה לעזוב את המפלגה בשל מה שהיא הגדירה "האנטישמיות הממוסדת של הלייבור", שהיא מפלגת האופוזיציה הראשית. גם בארצות הברית נראו לאחרונה מקרים מדאיגים, שהשיא הגיע בטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, שבו נרצחו 11 יהודים.

זירת הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג
 

זירת הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג (רויטרס )

 

כמו כן, גל של חילולי בתי קברות נצפו בעולם. על פי דוח של משרד התפוצות, האנטישמיות באירופה מגיעה היום בעיקר מגורמי ימין קיצוני – לאומנים, נאצים ופשיסטים אחרים. הימין הקיצוני מתחזק בכל העולם, ושנאת היהודים נמצאת אצלו בעדיפות גבוה. זאת, כשרבע מתושבי אירופה מחזיקים בעמדות אנטישמיות, כך על פי סקר של CNN.

כאמור, הלילה (שלישי), סמוך לשעה 2 לפנות בוקר, חדרו כחמישה אנשים לביתו של הרב דוידוביץ', ועל פי דיווחים הם אמרו לו שהם יודעים שהוא "הרב של היהודים", ואז החלו להכות אותו. מיגל שטויירמן, מנכ"ל "רדיו חי", הרדיו היהודי באמריקה הלטינית, התייחס לתקיפה ולמחלוקת לגבי הרקע לה: "המצב הוא קשה כי האווירה בארגנטינה עכשיו די מסובכת.  עד כה, הנשיא מאקרי וכל הממשלה לא הגדירו את זה כמשהו שקשור לאנטישמיות. "דאיה", המוסד הפוליטי של הקהילה כבר מהתחלה דיבר על עניין שקשור לאנטישמיות. אנחנו מקווים שתהיה תשובה מהירה".

 הרב גבריאל דוידוביץ'
 

הרב גבריאל דוידוביץ' ( לע"מ)

 

דוידוביץ' נפצע קשה בתקרית ואושפז בבית חולים עם לפחות תשעה שברים בצלעות. עם זאת, בהמשך היום חל שיפור במצבו והוא לא נמצא בסכנת חיים. התוקפים דרשו מאשתו, שהייתה עדה לאירוע, מזומן, כלי זהב וכסף, אך לא תקפו אותה. הרב בנימין כהן, מרבני ישיבת "חפץ חיים" בארגנטינה, הגיע לבקר את הרב וסיפר כי "הוא נראה כאוב מאוד. הפרצוף שלו פצוע וגם הגוף שלו. אשתו מודאגת מאוד, מפחדת, לא רוצה להיכנס הביתה".

בארגנטינה יש עלייה של מקרי אלימות ושוד ובמקביל עלייה מסוימת בתקריות אנטישמיות, כאשר ביממות האחרונות חולל בית קברות מצפון לבואנוס איירס. עם זאת, במקרה הנוכחי יש גורמים בקהילה, גורמים ישראליים וגם הרשויות במדינה, שמפקפקים בכל טיעון לרקע אנטישמי ואומרים כי זהו אירוע פלילי. מנהיג המפלגה האורתודוקסית בקהילה היהודית בארגנטינה, רבו של דוידוביץ', טען כי מדובר בשוד. "אנטישמים לא הולכים שבעה אנשים, אני רואה שמכבדים את היהודים, וליהודים יש השפעה".

דוידוביץ' עצמו לא יכול להוכיח את מניעי התוקפים, אך עומד מאחורי עדותו בכך שהתוקפים אמרו לו שהוא "הרב של היהודים". מוקדם יותר היום, הוא אמר לגורם ישראלי רשמי כי "אין לי ספק שתקפו אותי על רקע אנטישמי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב בטלפון עם דוידוביץ' ואיחל לו החלמה מהירה. "אני רוצה קודם כל לחזק אותך בשמי ובשם כל אזרחי ישראל והיהודים באשר הם. אני מאחל לכם רפואה שלמה ושימצאו את הפושעים והרשעים האלה בהקדם האפשרי".